Nový rozchodový trend je nenápadný a KRUTÝ: Veď to je horšie ako ghosting!
8. 11. 2023, 10:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 3:52)

Ukončenie vzťahu nie je nikdy jednoduché, no nemali by ste sa vyhýbať úprimnej konfrontácii s partnerom. Všetko ostatné je nespravodlivé.
Avšak v novom trende „tichý rozchod“ partner robí presne to: jednoducho sa vyhýba zodpovednosti. Kolegyne z magazínu EMMA zisťovali, čo to tichý rozchod vlastne je a ako sa sním vyrovnať?
Čo to tichý rozchod je?
Trend tichého rozchodu je odvodený od pracovného trendu „tichej výpovede“, ktorý v súčasnosti zaplavuje svet sociálnych médií. Tichá výpoveď (quiet quitting) popisuje správanie v pracovnom svete, v ktorom do svojej práce vkladáte len minimum energie a zároveň už hľadáte niečo nové. Tento trend sa teraz rozširuje aj do sveta zoznamovania. Partner sa postupne vzďaľuje od svojej polovičky bez toho, aby sa snažil o otvorený rozhovor, v nádeji, že ten druhý si problém uvedomí sám a v lepšom prípade vzťah aj ukončí.
Toto „pomalé rozchádzanie“ je formou vedomej manipulácie a zneistenia vnímania reality človeka. Alebo skrátka: ľudia, ktorí sú zamilovaní, sú presvedčení, že si problémy len namýšľajú. Aplikované na partnerstvo je to dvojnásobne kruté. Pretože sa nielenže vyhýbate zodpovednosti, ale zároveň presvedčíte svojho súčasného partnera, že jeho pocity (žiarlivosť, nepokoj, obavy) o tom, že niečo nie je v poriadku, sú neopodstatnené alebo dokonca vymyslené. To môže spôsobiť emocionálnu ujmu.
Tiché rozchádzanie je preto ešte bolestivejšie ako dnes populárny ghosting, pri ktorom človek jednoducho bez povšimnutia zmizne a už vás nikdy nekontaktuje. Hoci to bolí, prinajmenšom to ukončí vzťah a viete, na čom ste.. Pri tichom dumpingu sa koniec umelo predlžuje, aj keď tušíte, že niečo nie je v poriadku.
Prečo to ľudia robia?
V skutočnosti často nie je zlomyseľné, keď ľudia partnera potichu oklamú. Naopak: Dokonca veria, že robia niečo dobré tým, že sa nielen rozídu, ale pomaly sa vzdialia. To im dodáva lepší pocit v situácii, ktorá je skutočne emocionálne stresujúca. To však prináša negatívnu situáciu pre osobu, s ktorou sa chce človek rozísť. Je totiž zaplavená pochybnosťami svojich pocitov a vlastnej reality. Každý, kto je takto podvedený, môže mať v následných vzťahoch problémy s tým niekomu sa oddať a zdôveriť sa mu.
Psychológovia vysvetľujú, prečo tak veľa ľudí v súčasnosti má tendenciu vyhýbať sa nepríjemným situáciám, či už v práci alebo vo vzťahoch. S klimatickými zmenami, vojnou uprostred Európy a následnou ekonomickou a politickou neistotou prežívajú taký stres, že mnohí ľudia jednoducho nemajú kapacitu na ďalšie emočne vypäté situácie. Napriek tomu, ako dospelí ľudia by sme sa mali správať férovo, navyše k človeku, ktorý pre nás kedysi veľa znamenal.
Ako sa vysporiadať s tichým rozchodom?
Najlepšia rada, ktorú môžete dať, pokiaľ ide o tichý rozchod, je dať na svoj inštinkt, postaviť sa partnerovi a nenechať sa odbiť. Naše pocity sú vždy oprávnené, bez ohľadu na to, či sa nám ich niekto snaží odoprieť. To, čo cítime, je skutočné. Ak nie je možné situáciu objasniť konfrontačnými diskusiami, tento vzťah, ktorý už vlastne dávno skončil, ukončite oficiálne vy. Bolí to, ale aspoň prevezmete kontrolu nad situáciou, rešpektujete vlastné emócie a konáte dospelo. Nepomôže vám to prekonať smútok, no mala by byť aspoň malou útechou.
Zdroj: Shutterstock
Tichý rozchod je ešte bolestivejší ako ghosting.
Ako sa chrániť pred tichým rozchodom?
Samozrejme, nikdy nemôžete predpovedať, ako sa bude vzťah a partner vyvíjať, ale preventívne by mali pracovať na budovaní zdravého vzťahu, pričom kľúčová je komunikácia. K tichému dumpingu dochádza okrem iného vtedy, keď sa niekto vo vzťahu neodváži rozprávať o niečom, čo ho trápi.