Reklama

Nočná mora zamilovaných: Fenomén ghosting je vzťahové peklo

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Decembrová MADAM EVA: Bez pozlátky o všetkých sviatočných emóciách
    Reklama

    Ako sa sociálny fenomén digitálnej ignorácie ghosting stal súčasťou našich životov? Čo môže prezradiť o používateľoch tejto (ne)komunikačnej techniky?

    Ghosting je náhle ignorovanie priateľa/partnera alebo aj člena rodiny bez akéhokoľvek vysvetlenia. Hoci ghosting existoval dávno pred vynájdením smartfónov alebo sociálnych sietí, tento sociálny jav sa stal fenoménom až teraz - keď sa naše každodenné interakcie presúvajú výlučne do digitálneho priestoru.

    Ako vyzerá najčastejší scenár ghostingu? Po niekoľkých (podľa vás) veľmi príjemných schôdzkach potenciálny partner zrazu z ničoho nič prestane reagovať na vaše správy bez jediného vysvetlenia. Rovnakým spôsobom môžu "zmiznúť" aj priatelia alebo rodinní príslušníci. Často toto správanie pozorujeme aj u detí, ktoré nechcú komunikovať s rodičmi po tom, čo urobili niečo zlé. Výnimkou nie je ani profesionálny život - niekedy sa uchádzači o zamestnanie nedostavia na pohovor bez ospravedlnenia alebo vysvetlenia. Môže sa to však stať aj u už aktívnych členov tímu - jedného dňa jednoducho neprídu do práce a prestanú dvíhať telefón.

    Zdroj: Profimedia.sk

    VIRTUÁLNA DOBA V ére sociálnych sietí a rýchleho zoznamovania dochádza ku ghostingu oveľa častejšie než pred tridsiatimi rokmi. Obete sa ľahko nechajú oklamať lichôtkami.

    Prečo sa to deje? Spolu so zmenou komunikačných techník, ktoré sa presúvajú z reálneho do virtuálneho priestoru, sa mení (či skôr vytráca) aj komunikačná etiketa. Existujú však aj hlbšie dôvody ghostingu. V prvom rade môže ísť o snahu vybudovať si "zdravý egoizmus" - ľudia nechcú strácať čas zdĺhavým vysvetľovaním alebo prípadnými hádkami s danou osobou.

    Ak sa napríklad vaša predchádzajúca komunikácia s priateľom niekoľkokrát po sebe skončila hádkou, nechcete opakovať rovnakú chybu a radšej ignorujete jeho telefonáty. Druhým dôvodom môže byť strach z toho, že by ste mohli zraniť city druhej osoby. Aj tu môžeme použiť príklad zo zoznamky - potenciálny partner sa rozhodol, že hoci to medzi vami zaiskrilo, nie je to to, čo chce dlhodobo. Ale namiesto toho, aby sa zapojil do rozhovoru, ktorý by vás oboch rozrušil, sa mu radšej úplne vyhne.

    Zdroj: Shutterstock

    Randili ste s duchom? Ďalším slovíčkom, ktorý terapeuti často používajú je „ghosting". Pomáhajú svojim klientom vysporiadať sa s novodobým druhom rozchodu, ktorý si vyslúžil toto pomenovanie. Partner sa začne hrať po našom na „mŕtveho chrobáka" a jednoducho neodpovedá na správy a volania. Podľa štatistík ide poväčšine o mužské praktiky v úplných začiatkoch vzťahov. Jednoducho skončia komunikáciu bez akéhokoľvek vysvetlenia a nie, nie je reč o puberťákoch. O to väčší problém súčasných

    Mali by sme sa však zmieriť s tým, že ghosting sa stal neodmysliteľnou súčasťou našej komunikácie v osobnom a pracovnom živote? Ak sa ešte raz pozrieme na všetky dôvody ghostingu, zistíme, že ide v podstate o jednoduchý strach z komunikácie a možného konfliktu - tu môžeme mať na mysli hádku, ale aj hoci aj banálnu výmenu názorov. Ide teda o snahu uniknúť pred zložitosťou a zodpovednosťou, ktoré vyplývajú z interakcie. V tomto správaní sa sotva nájde pozitívny aspekt, ktorý by hovoril o sociálnej degradácii sociálnej inteligencie, t. j. schopnosti fungovať v spoločnosti a vytvárať vzťahy. Ghosting totiž môže ignorovanej osobe spôsobiť traumu a silne ovplyvniť jej budúcu komunikáciu s okolím.