×
#Vzťahy a sex

Medzinárodný deň ženského orgazmu: Prečo ho na mužov hráme?

15.8. 14:08 Dnes je Medzinárodný deň ženského orgazmu. Sviatok vznikol v Brazílii, ale postupne sa šíri aj do ostatných krajín. Pripomína, že zo sexu má mať potešenie aj žena.

Medzinárodný deň ženského orgazmu sa oslavuje každý rok 8. augusta. Hoci pôvodne išlo o pokus o vyrovnanie "sexuálneho dlhu" mužov voči ženám, teraz predstavuje príležitosť na zvýšenie povedomia o ženskej sexualite, ktorá bola predtým zanedbávaná alebo tabuizovaná. Aj dnes však existujú rôzne mýty. Napríklad, že dosiahnutie orgazmu je znakom dokonalého sexu, pretože je možné viesť uspokojivý a naplňujúci sexuálny život aj bez orgazmu. Najmä u žien, ktoré ho vo všeobecnosti dosahujú horšie alebo vôbec.

Poznáme tajomstvá mužského a ženského vyvrcholenia!
Zdroj: shutterstock

V priemere 7%  žien má problémy s dosiahnutím orgazmu

Dosiahnutie orgazmu, či už počas sexu alebo masturbácie, nie je samozrejmosťou. Potvrdzuje to aj nedávny prieskum, ktorý realizoval istý český e-shop s erotickými hračkami a pomôckami na reprezentatívnej vzorke 1 026 ľudí. Výskum ukázal, že až 7% žien nie je vôbec schopných dosiahnuť orgazmus. Približne 40% žien často orgazmus nedosiahne, alebo im trvá príliš dlho, kým ho dosiahnu. Tieto problémy sa najčastejšie riešia pomocou erotických pomôcok (52%) alebo sexuálnej terapie (30%).

Prestieranie orgamzu je samostatná kapitola a tohto “činu” sa čas od času dopustí oveľa vyššie percento žien, a to aj tých, ktorých prežívanie a dosahovanie orgazmu nie je problematické. Dôvodom, prečo ženy orgazmus predstierajú, je napríklad uistenie partnera o jeho dobrom výkone alebo snaha mať styk rýchlo za sebou. Síce doteraz nie je uspokojivo vedecky vysvetlené, prečo ženy orgazmus prežívajú, keď nie je z hľadiska reprodukcie potrebný. Vieme však, že sa pri ňom uvoľňuje oxytocín, tzv. hormón lásky, ktorý posilňuje väzbu ženy na partnera.

Poznáme tajomstvá mužského a ženského vyvrcholenia! Vedeli ste, že aj muži môžu predstierať?
Zdroj: shutterstock

Orgazmus nemusí byť nutnosť

Potreba intimity sa nevzťahuje len na sexuálne aktivity. Podľa odborníkov môže byť vlastná sexualita naplnená inými spôsobmi ako len stimuláciou na dosiahnutie orgazmu. "Klitoris nie je hlavným orgánom na dosiahnutie sexuálneho uspokojenia. Hlavným orgánom je naša hlava. Základným aspektom je vzrušenie a túžba, a ženy ich dosahujú aj bez dosiahnutia orgazmu. Naplnenie sexuálneho zážitku prostredníctvom túžby, vzrušenia či fantázie je možné stimulovať rôznymi zmyslami, a je možné použiť širokú škálu erotických pomôcok," vysvetlila Iva Hradilová, špecialistka na sexualitu. Podľa nej zohráva dôležitú úlohu aj partner. "Podpora partnera a udržiavanie vzťahu je nevyhnutné pre šťastný a aktívny sexuálny život. Veľmi často partner prechádza do úlohy opatrovateľa, čo výrazne ovplyvňuje intímny život oboch," dodala.

Ráno môžete začať naozaj príjemne.
Zdroj: shutterstock
autor:  dv