Reklama

Máte pocit, že váš partner žije s mobilom a nie s vami? Skúste TOTO alebo sa zbaľte a utečte!

Sú páry, ktoré keď idú na spoločnú večeru alebo kávu a zákusok, nastavia si telefón na režim lietadlo, aby ich nikto nerušil a robia dobre.

Zdroj: Shuterstock.com

Sú páry, ktoré keď idú na spoločnú večeru alebo kávu a zákusok, nastavia si telefón na režim lietadlo, aby ich nikto nerušil a robia dobre.

Je však možné ho ešte vrátiť do pôvodných koľají? „Odvrátiť jeho vplyv na medziľudské vzťahy nemôže prebehnúť bez toho, aby si najskôr človek nepriznal, že phubbing je aj jeho problém a týka sa ho viac, než je sám schopný zvládnuť,“ začína ozrejmovať psychologička Dana Poláková, podľa ktorej existujú presné znaky phubbingu, pri ktorých identifikácii by mali ľudia spozornieť a začať veľmi intenzívne pracovať na ich odstránení. Prečo? „Pretože ide o stav, ktorý by sme mohli pomenovať ako poslednú zastávku pred rozvinutím ťažkej závislosti od telefónu či sociálnych sietí. Títo jedinci sa cítia nepríjemne alebo takpovediac nekompletne, ak nemajú prístup k svojmu mobilnému telefónu. Len ťažko sa odpájajú od digitálneho sveta, a to aj pri bytostne dôležitých a významných životných udalostiach alebo intímnych chvíľach.

Dokonca aj v spoločnosti blízkych ľudí cítia potrebu neustále niečo vyhľadávať na internete a vstupovať do sociálnych sietí, čo vedie k odpojeniu od toho, čo hovorí ich okolie, a k zabúdaniu na to, čo bolo povedané. Vtedy nastáva aj strata bazálnej interakcie a zacyklenie sa vo svojom mobilnom opojení sa ešte viac v danej chvíli prehlbuje. Pokračuje to do stavu, keď majú problém čeliť určitým situáciám tvárou v tvár a cítia sa oveľa komfortnejšie a pohodlnejšie, keď môžu reagovať a riešiť problémy prostredníctvom mobilného telefónu,“ vysvetľuje psychologička, podľa ktorej sa tam zvyšuje aj miera sociálnej osamelosti. „Prax psychológov tiež ukazuje, že phubbing má negatívny vplyv na duševné zdravie. Zvyšuje úzkosť, stres a pocity osamelosti, pretože ľudia strácajú schopnosť vytvárať hlboké a zmysluplné vzťahy. Z dlhodobého hľadiska to môže viesť k rozvoju depresie alebo úzkostných porúch,“ dodáva.

Zdroj: Istockphoto

Nápomocné môžu byť aj nastaviteľné technologické limity. Obmedzte čas, ktorý trávite na sociálnych sieťach alebo hraním hier. Stanovte si denný alebo týždenný limit a dodržiavajte ho.

Okrem toho môže phubbing zhoršiť pracovný výkon a produktivitu, pretože znižuje schopnosť sústrediť sa na úlohy a odvádza pozornosť. V extrémnych prípadoch môže phubbing dokonca spôsobiť aj fyzické zdravotné problémy, napríklad bolesti zápästia, krku alebo očí, spôsobené dlhodobým používaním telefónu v nevhodných polohách. Všetky tieto neduhy poznáme pod označením kybernetická choroba a ide o čosi ako nový druh civilizačného ochorenia, ktoré dokáže pomaly, ale spoľahlivo humpľovať naše telo, ale vlastne aj dušu.

Samota vo vzťahu

Okrem toho, že všetky tieto príznaky samy osebe nie sú žiadne win-win, prinášajú so sebou najznepokojujúcejší dôsledok: so­ciálny úpadok. Skutočnosť, že ste so svojím partnerom v reštaurácii a on vám nevenuje pozornosť, nerozpráva sa s vami, nepozerá sa na vás, a to všetko preto, že pri najbližšej príležitosti chytí telefón a ponorí sa doň, je otravná, dehonestujúca a vlastne aj odpudzujúca. Načo mať takého chlapa? Nikto nemá rád, keď trávi čas s iným človekom, a pritom je vlastne sám. Ak v spoločnosti druhého človeka pociťujete samotu, je to tá najhoršia možná vizitka vášho vzťahu. Koľko takých týždenne stretávate? Dokonalé fotografie ešte dokonalejších párov, po ktorých pozretí sa čudujete, prečo vy nemáte rovnako dokonalý vzťah. Trápite sa zbytočne. Je čoraz viac ľudí, ktorí fotia falošné partnerské šťastie len preto, aby získali lajky na sociálnych sieťach a ukradli si kúsok svojho pseudošťastia navonok pre seba. Nazýva sa to cloutlighting a je to nová metóda rafinovanej manipulácie, pričom veľmi úzko súvisí s phubbingom.

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Toto radšej nie! Siahnuť po mobile alebo ísť spať je síce lákavé, no z dlhodobého hľadiska to môže ovplyvniť váš vzťah.

No skôr než sa zodvihnete a bez slova odídete, hoci možno ani to by nebolo od veci, aby sa ten druhý konečne prebral, pokúste sa o záchranu. V tomto prípade iniciatíva bude asi musieť vyjsť naozaj od vás alebo od niekoho iného, ako ste vy.„Phubbingátor“ si podľa všetkého určite neuvedomuje, že robí niečo zle, nedostatočne alebo dokonca niečo, čo vás bolí a dotýka sa vás. Nevšíma si to, lebo si nevšíma ani vás. „Ak sedíte vedľa niekoho, kto venuje telefónu väčšiu pozornosť ako vám, okamžite mu to povedzte a je možné, že to pre neho bude nová informácia. Ideálne tak urobte v kombinácii s fyzickou interakciou – postačí obyčajný dotyk. Tak ako na dotyk reagujú deti, keď im chceme zdôrazniť, aby nevykonávali niečo nevhodné alebo aby ste zaujali ich pozornosť, tak je to vhodné aj v tomto prípade. Položte si ruku na tú jeho, odsuňte mu telefón spred tváre a prinúťte ho, aby sa na vás pozrel. Potom sa spýtajte, či rieši niečo, čo naozaj nemôže počkať, pretože ak nie, boli by ste radšej, keby sa viac sústredil na vás a na to, čo sa snažíte povedať. Priznajte, že je vám jeho ignorácia nepríjemná, otravuje vás to, ponižuje vás a ubližuje vám aj vášmu vzťahu,“ radí odborníčka a zároveň dodáva, že jeho reakcia vám vzápätí napovie, ako reagovať a aké kroky podniknúť ďalej.

Strana

2/3

Autor článku

Daniela Vidová

redaktorka magazínu EVA
Ak ma niečo naozaj baví, sú to ľudia. Ich farebné životy, vnímanie sveta okolo seba, postrehy, múdrosť, humor, vytŕčanie z pomyslených krabičiek a davu. Pýtať sa a objavovať neustále nové dimenzie ľudskosti a inšpirácie, to je vlastne práca za odmenu. Som presvedčená o tom, že sú to ľudia a vzťahy, čo tvoria naše životy, aj preto sa tejto oblasti redaktorsky venujem už takmer dvadsať rokov. Pochopenie a akceptácia iných názorov, psychológia vzťahov, charakterov, emócií a správania, vie byť pre nás všetkých vyčerpávajúce túlanie sa labyrintom a slepými uličkami. Ak v mojich textoch nájdete hoci len čiastočné odpovede na to, čo vás zaujíma, mala moja snaha zmysel.
Reklama