Foto: cleo.com.au
#Vzťahy a sex

Cítite sa nespokojní v práci? Možno za to môže váš sexuálny život!

16.7. 11:38 Je známe, že pravidelný sex zvyšuje imunitu a zmierňuje stres, pretože v tele klesá hladina stresového hormónu kortizolu. Vedci nedávno skúmali spojitosť medzi spokojnosťou v práci a sexuálnym životom a prišli k zaujímavým zisteniam.

Zamilovanosť nás nabíja optimizmom, spokojnosťou a pozitívnou náladou. Na základe toho, by sa nám malo dariť aj v pracovnej sfére. Je tomu naozaj tak? Vedci z Oregonskej univerzity odhalili, že sex má priamy vplyv na spokojnosť v práci a že zdravý sexuálny život súvisí s pracovnou výkonnosťou a pocitom, aký ľudia majú z vykonanej práce.

Viac sexu, lepšia práca

Ukázalo sa, že tí, čo sa večer oddávajú uspokojivému sexu, majú nasledujúci deň lepšiu náladu, vďaka čomu môžu vynaložiť viac úsilia do každej svojej činnosti. Podľa všetkého majú aj vyššiu výkonnosť, a to i na úkor toho, že sa menej vyspia. Pozitívny účinok sexu pretrváva až dvadsaťštyri hodín a poskytuje sociálne, emočné a fyziologické výhody. Sex má aj pozitívny vplyv na kvalitu spánku a celkovú odolnosť organizmu, čo sú ďalšie faktory, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť pracovnú výkonnosť.

Vášeň do spálne a túžbu po milovaní dokážu podporiť afrodiziaká z rastlín.
Zdroj: Shutterstock

Podpora aktivity a kreativity

Pohlavný styk zvyšuje hladinu dopamínu, ktorý reguluje rovnováhu systému odmeny a slasti v mozgu a zároveň navodzuje stav radosti, blaženosti a šťastia. Pri milostnej rozkoši sa uvoľňuje hormón lásky oxytocín, ktorý je zodpovedný za sociálne väzby a regeneráciu svalového tkaniva. Obe látky patria medzi prirodzených spúšťačov dobrej nálady, ktorá podnecuje ku kreativite a aktivite. Americká antropologička Helen Fisher, ktorá skúmala vzťah medzi pohlavnou aktivitou a mzdou, odhalila, že jedinci, ktorí majú sex dvakrát až trikrát týždenne, zarábajú priemerne o 4,5 % viac ako sexuálne menej aktívni jedinci.

autor:  Nina Nová