Reklama

Ako sa nestať obeťou profi zoznamovacích podvodníkov: ČÍTAJTE pozorne!

Ako nenaletieť

Podľa odborníkov na kyber-bezpečnosť nejakému typu online podvodníka  v priebehu života naletí až každá tretia žena. V roku 2021 boli po celom svete nahlásené straty v hodnote neuveriteľných 547 miliónov dolárov, ktoré putovali do vreciek kyber-zločincov. A to je reč len o nahlásených prípadoch. Kyber-podvodníka podľa odborníkov na internetovú bezpečnosť pritom dokážete odhaliť pomerne ľahko.

Nikdy sa s vami nemôže stretnúť osobne a na fotografiách, ktoré vám posiela,  pôsobí až príliš atraktívne, aj fotografie samotné pôsobia štylizovane, dokonca profesionálne. Akonáhle si získa vašu dôveru, začne vás žiadať o peniaze - na operáciu, víza, letenky, či na kauciu na vykúpenie z väzenia (znie to síce neuveriteľné, ale niektorí o sebe tvrdia, že sú politickí väzni alebo inak nespravodlivo stíhaní). Navyše vám vždy dajú veľmi presné  inštrukcie, ako im tie peniaze máte poslať. Keďže často ide o cudzincov, môžu chcieť, aby ste využili služby ako Western Union, či Money Gram, alebo im poslali darčekovú karty Visa a Mastercard.

Zdroj: Adobe Stock

Na bezpečnosti záleží, vždy a všade.

Poslať kyber-podvodníka do čerta je ešte jednoduchšie. Stačí si osvojiť dve zázračné slovíčka NIKDY a OKAMŽITE. Nikdy neposielajte peniaze nikomu, koho ste osobne nestretli. Nikdy nesúhlaste s komunikáciou mimo oficiálnych internetových zoznamiek, či swajpovacích dating apiek  – na týchto platformách totiž môžete kyber-podvodníka nahlásiť, prípadne zablokovať, zatiaľ čo pri komunikácií cez súkromné emaily, či WhatsApp to už také jednoduché nebude. A akonáhle vás Rómeo z internetu, požiada o prachy, okamžite prerušte akýkoľvek kontakt a zablokujte ho!

Celý článok si môžete prečítať v budúcim vydaní časopisu Emma.

Strana

2/2

Reklama