Ako sa dostať z TOXICKÉHO VZŤAHU? Tieto kroky vás navedú správnym smerom!
9. 10. 2024, 15:24
Žijeme v rýchlej a hektickej dobe, mnohé z našich očakávaní a potrieb odsúvame na vedľajšiu koľaj. Tlačíme pred sebou bremená a myslíme si, že čas ich vyrieši za nás.
Jedného rána sa však zobudíme a zistíme, že šťastnejšiu a krajšiu budúcnosť si musíme vybudovať samy. Vrátane vzťahov. Najobľúbenejšia transformačná lektorka slovenských žien Katarína Runa prezradí, čo urobiť ako prvé.
Čoraz mladšie ženy sa začínajú seriózne a podrobne zaoberať tým, či sú vo vzťahu, ktorý ich reálne napĺňa a obohacuje. Po predošlých skúsenostiach si totiž ľahšie uvedomujú, čo od života očakávajú a aké vzťahy si v ňom chcú udržať. Ako však spoznať, že ste vo zväzku, ktorý možno označiť za toxický? Jedným zo závažných signálov je silná manipulácia zo strany partnera - vyvolávanie pocitu viny alebo nedostatočnej snahy.
Zdroj: Foto archív K. Runa
Katka sa na Bali našla. Život na ostrove si nevie vynachváliť...
Častý je v tomto smere aj psychologický nátlak, partner sa v druhej osobe snaží vzbudiť pocit viny a zodpovednosti za to, v akom štádiu samotný vzťah je. „Ak sa v prítomnosti partnera cítite pod tlakom, vyčerpaná, alebo máte pocit, že ste neustále kritizovaná, je čas prehodnotiť situáciu,“ radí Katarína Runa. Tento typ vzťahu podľa jej slov a skúseností neumožňuje žene osobnostný rast a dlhodobé šťastie.
Veľkým výkričníkom je tiež neustále sľubovanie zlepšenia vzťahu či emocionálneho prostredia. Sľuby však zostávajú sľubmi. Toxické vzťahy nás často oberajú aj o pocit hodnoty a vnútorný pokoj. A práve uvedomenie si hodnoty samej seba je prvým krokom na ceste za šťastnejším vzťahom. Aj so sebou samou. „Je potrebné uvedomiť si, že každý z nás má právo na šťastný a naplnený život. Keď zostávame v toxickom vzťahu, popierame vlastnú cenu,“ hovorí Runa. Jej rady sa zakladajú na tom, aby sme sa ako ženy spojili so svojím vnútorným ja a pochopili, že vzťah plný manipulácie, ponižovania alebo nedostatku úcty, nás brzdí vo vývoji.
Nebude to jednoduché
Drvivá väčšina žien ostáva v toxických vzťahoch preto, že majú jednoducho strach. Boja sa samoty, pocitu vlastného zlyhania, zápasia s nízkym sebavedomím a často porovnávajú svoj život so životmi ostatných, najmä so skresleným obrazom zo sociálnych sietí. Ide aj o určité modely správania sa, ktoré sme si osvojili od svojich rodičov. Potrebné je uvedomiť si, že rovnaké vzorce môžu od nás kopírovať i naše deti.
Zdroj: archív K.R.
Katarína Runa
Urobiť ťažké rozhodnutie, akým ukončenie takéhoto vzťahu je, však často vedie k osobnej slobode a vyššej sebahodnote. „Uvedomenie si, že vzťah, v ktorom sa žena nachádza, je toxický, je len začiatok. Proces oslobodenia je hlboký a osobný. Je dôležité byť trpezlivá so sebou a nechať si čas na emocionálne zotavenie. Sila ženy pramení z jej schopnosti znovuobjaviť svoju vnútornú rovnováhu a zdravý pohľad na život,“ pokračuje transformačná lektorka, ktorá pomohla tisíckam žien.
Dôležité je v tomto smere vyhľadať aj podporu blízkej rodiny a okolia. „Keď si žena dovolí oslobodiť sa od toxických vzťahov, otvára si zároveň priestor pre skutočnú lásku a rešpekt – najprv voči sebe, a potom aj voči iným,“ dodáva Katarína Runa a ženám odporúča pre začiatok tieto kroky:
1. Nastavte si hranice. Naučte sa povedať „nie“ bez pocitu viny. Je dôležité chrániť si svoje emócie a energiu.
2. Sebaláska ako priorita. Začnite sa venovať aktivitám, ktoré vás napĺňajú a prinášajú vám radosť. Sebaláska je základom pre budovanie zdravých vzťahov.
3. Komunikujte svoje potreby. Zdravý vzťah je postavený na otvorenej komunikácii. Ak partner nerešpektuje vaše potreby, je to červená vlajka.
4. Hľadajte podporu. Oslovte rodinu, priateľov, odborníkov. Tí vám môžu pomôcť prekonať emocionálne dôsledky rozhodnutia.
5. Nevyhnutné minimum. Ak to okolnosti po rozchode umožňujú, prerušte alebo výrazne minimalizujte kontakt s bývalým partnerom. Doprajte si čas a priestor na emocionálny oddych.