×
#Móda

Vzťahy po SLOVENSKY: Aké sme my Slovenky vo vzťahoch? A čo naši drahí muži?

27.2. 20:42 Vieme, ako to chodí vo svete, ale ako idú vzťahy Slovenkám? Máme vysoké štandardy alebo sa, naopak, uspokojíme aj s málom? Vyspovedali sme dvoch expertov na vzťahy, ktorí nám prezradili, či je láska stále na najvyššej priečke našich priorít.

Ženy dospievajú skôr ako muži. O tom nemusíme ani debatovať. Mnohé z nás, ktoré sú single, však cítia, že naša cieľová skupina mužov je vo vyššom veku a nájsť rozumného tridsiatnika sa už môže pokladať za športovú disciplínu. „Je to tým, že ženy na sebe viac pracujú a vďaka tomu lepšie poznajú samy seba, vedia, čo chcú, zatiaľ čo muži obvykle chcú to, čo ich učí spoločnosť, že by mali chcieť. Nehľadajú, nekladú si hlbšie otázky, takže zvyčajne chcú to, čo ‚skutočný‘ muž má chcieť, čiže to, čo ukazujú médiá v súťažiach krásy a podobne,“ hovorí Katarína Hawken Němcová, profesionálna dohadzovačka z agentúry Find L’Amour.

Zdroj: Shutterstock

Za tie roky, odkedy sa venuje takzvanému matchmakingu, nazbierala bohaté skúsenosti a o tom, čo muži chcú a nechcú, si vytvorila celkom konkrétny obrázok. Ako dodáva, práve tí „skutoční“ chlapi si vyberajú ženy veľmi povrchne. Siahajú po vizuálnej kráse, nezaujímajú sa o intelekt a vek u nich zohráva veľmi veľkú rolu, pretože stále bažia po mladších ženách. Žijeme totiž v dobe, keď chlap radšej zahryzne do mladšieho mäska, než aby riešil problémy, ktoré už má na stole. „O staršie dámy je, bohužiaľ, minimálny záujem. Obzvlášť slovenskí muži, ktorí si zakladajú rodinu prvýkrát, ale aj tí, čo ju zakladajú druhýkrát, mi neustále prízvukujú, že nechcú geriatrické matky,“ prezradila Katarína. Áno, tak nazývajú ženy po štyridsiatke. Napriek tomu sa nájdu dámy, ktoré túžia po novom vzťahu aj v šesťdesiatpäťke.

„Hlavným problémom slovenských mužov je to, že od partnerky majú šialené očakávania, ale sami sú schopní ponúknuť málo.“ Napríklad prehnane rozprávajú sami o sebe, zatajujú dôležité skutočnosti, vychvaľujú sa a nadávajú na expartnerky, čo my ženy z duše nenávidíme. Pritom si mnohokrát neuvedomujú, s kým majú tú česť. O Slovenkách sa odjakživa hovorí ako o najkrajších ženách a my sme si tento prívlastok ochotne obľúbili. Je to však stále pravda? „O Slovenkách sa v zahraničí hovorí vo veľmi pozitívnych konotáciách. Predsa len o ne majú záujem doslova všetci. Dokonca ešte väčší než o Češky, ale Češkám to nehovorte,“ hovorí s úsmevom profesionálna dohadzovačka.

Ďakujem, online rande NIE!

Zdroj: Shutterstock

Používame online zoznamovacie apky a nemusíme sa za to hanbiť. Predsa je to len ďalšia z foriem, ako niekoho spoznať. Otázka však znie: Uchýlili sme sa k nim pre mužskú lenivosť? Aj na to má Katka odpoveď: „Sociálne siete prispeli k tomu, že muži ešte viac zleniveli a namiesto priameho oslovovania žien v reálnom živote jednoducho skočia na sociálne siete, napíšu jednu neosobnú vetu, tú potom prepošlú desiatkam žien a čakajú, ktorá zúfalkyňa sa chytí.“ Na druhej strane, môžeme sa na to pozrieť aj z pozitívneho hľadiska. Aspoň sme neprijali pozvanie na rande od muža, z ktorého sa „na prvú“ vykľul absolútny blázon. „Ďalším veľkým problémom je pretvárka. Niektorí muži vystupujú online celkom sebavedomo a pôsobia určitým dojmom, ale keď ich žena stretne osobne, dotyčný zrazu ukáže pravú tvár a vykľuje sa z neho niekto úplne iný.“ Práve tieto skúsenosti nás postupne znechucujú a online randenie je pre nás už tabu. Kam zmizlo to klasické oslovenie v kaviarni či v potravinách?

Lovci so záväzkami

V poslednom čase sa nám to tu akosi hemží samcami, ktorým jedna samica nestačí. V zvieracej ríši je to možno bežné, no medzi rozvinutým druhom Homo sapiens sme zvyknutí na iné štandardy. Teda aspoň teoreticky. Keď sa na veci pozrieme z praktického hľadiska, zistíme, že tí naši muži sa od zvierat až tak nelíšia, teda aspoň v oblasti vzťahov. Nech zdvihne ruku tá, ktorej sa do života nepriplietol muž so záväzkami. Tie z nás, ktoré podľahli kúzlu zadaného fešáka, vedia, že väčšinou skončíme so zlomeným srdcom.

Zdroj: Shutterstock

„Formálny stav vášho vzťahu JE dôležitý. Toto by si mala pripomínať každá žena, ktorá je milenkou ženatého muža a stále dúfa, že on svoju súčasnú manželku opustí,“ pripomína Katarína a dodáva: „Dôležité je zmieniť, že pre mužov je často ľahšie nájsť si milenku než čeliť výzvam vo vzťahu. Muži si často myslia, že nájdením novej partnerky vyriešia svoje problémy a nespokojnosť vo vzťahu. Ale po niekoľkých mesiacoch s novou partnerkou, nech už je akokoľvek úžasná, sa obvykle objavia tie isté problémy a začarovaný kruh pokračuje. Neverím, že žena môže muža zmeniť, zmeniť sa môže len on sám – ak chce.“

Samotná nevera je téma, o ktorej sa nehanbíme hovoriť. Výskumník v oblasti sexuality Štefan Petrík ozrejmil, že takmer polovica Sloveniek a Slovákov vo svojom vzťahu skôr či neskôr zahne. Hoci si muži ešte stále držia pomyselné prvenstvo, ani my ženy by sme sa nemali tváriť ako neviniatka, delí nás totiž len osempercentný rozdiel. No kým ženy majú sklon k emocionálnej nevere, muži neodolajú skôr tej fyzickej. Podľa Štefana Petríka patrí medzi najčastejšie príčiny nevery na Slovensku nízka miera pozornosti a pochopenia od partnera, neuspokojivý intímny život, stereotyp v partnerskom vzťahu, zanedbávanie zo strany partnera, túžba po experimentovaní v oblasti intímneho života a alkohol.

Intímna hravosť

Viete si predstaviť vzťah bez posteľných radovánok? NIE! Drvivá väčšina totiž miluje milovanie a konkrétne na Slovensku zohráva veľkú rolu v partnerskom spolunažívaní práve sex. Niet sa za čo hanbiť, ide o prirodzenú ľudskú potrebu. Ale ako to vyzerá v slovenskej posteli? „Pri milovaní stále málo experimentujeme. Dvaja z desiatich z nás obohacujú svoj intímny život novými polohami a počas súlože vystriedame priemerne dve polohy,“ tvrdí Štefan Petrík. Zdá sa to iba nám alebo je to číslo príliš nízke? V poslednom období sa síce začína čoraz viac otvorene hovoriť o sexualite, no stále sme ako spoločnosť veľmi konzervatívni.

Zdroj: Shutterstock

Čo sa deje za zatvorenými dverami, však už nie je taká veľká neznáma. „Jedna štvrtina slovenských žien a mužov mala súčasne dvoch alebo viac partnerov. Najčastejšie takéto rozhodnutie zdôvodňujú tým, že potrebovali zažiť nejaké dobrodružstvo, v partnerskom vzťahu nemali uspokojené sexuálne túžby, boli zvedaví. Ako dôvod sa objavovala aj opitosť,“ uvádza výskumník. Nebudeme si klamať, je to tak. Sme zvedaví a neprebádaná oblasť je pre nás tá najzaujímavejšia. Všetko sa točí okolo čísel a je zaujímavé rozprávať sa o osobnom partnerskom skóre. Poznáme to: muži sa bijú do hrude a pred kamarátmi sa chvália, koľko žien im podľahlo. Zatiaľ čo my ženy by sme mali mať svätožiaru nad hlavou a ideálne čo najmenší počet partnerov, lebo predsa tak to má byť. Vidíte ten vplyv patriarchátu?

„Slovenské ženy majú v porovnaní s mužmi za život menej sexuálnych partnerov. Len štrnásť percent ich malo viac než desať.“ Minimálne sa však hovorí o viacpočetných partnerstvách. Vieme, že existujú, ale nechápeme, že tak ľudia fungujú, a veľakrát sa stretneme aj s odsudzovaním. Myslíte si, že na Slovensku sa takýchto vecí zdržiavame? Omyl! Na základe výskumu mala viac ako jedna štvrtina Slovákov a Sloveniek súčasne dvoch alebo viacerých partnerov. Podobne je to pri náhodných známostiach. Spontánnosť a chuť na nepoznaný pôžitok dokážu vyústiť do extrému. Nepoznáte jeho meno, vek či národnosť? Žiaden problém, pretože vám niečo vnútri hovorí, aby ste do toho išli.

Zdroj: Shutterstock

„Každý druhý človek na Slovensku má skúsenosť s náhodným sexuálnym partnerom, ale až jedna tretina nepoužíva pri náhodnom pohlavnom styku žiadnu ochranu. Nezabúdajme pri príležitostných partneroch na používanie ochrany, a to nielen z hľadiska nechceného tehotenstva, ale predovšetkým pre pohlavne prenosné infekcie. Opäť sa vynára potreba kvalitnej vzťahovej a sexuálnej výchovy v školách. Viacero výskumov totiž poukazuje na súvislosť medzi skorým začiatkom pohlavného života a rizikovým sexuálnym správaním v dospelosti,“ upozorňuje odborník.

City verzus pôžitok

To, čo nás spája, nás zároveň rozdeľuje. Pred očami máme romantickú komédiu, v ktorej muž aj žena podľahnú emóciám, a my už v tom momente nedokážeme udržať slzy. Nedajme sa oklamať ideálom vytvoreným v Hollywoode, vráťme sa na Slovensko, kde to funguje „trošku“ inak. „Do určitej miery muži vnímajú pohlavný styk menej emocionálne alebo doň vkladajú menej emocionality. Pri špecifikách dosahovania orgazmu u žien a mužov je možné vnímať napríklad to, že kým pre mužov je dôležité, aby sex bol dostatočne pestrý, napríklad striedaním polôh, pre ženy je z hľadiska dosiahnutia orgazmu dôležité skôr to, aby si muži všímali ich potreby a ich samotné,“ hovorí vedec Štefan Petrík. Premieta sa to aj do iných odvetví intímneho života. Vyvrcholenie je dôležité pre viac ako polovicu žien, no až tri štvrtiny mužov ho vnímajú ako hlavný indikátor dobrej súlože a len chabé štyri percentá mužov poznajú pohlavný styk bez dosiahnutia vrcholu.

Zdroj: shutterstock

Mýty, ktorým veríme

Sex sa naozaj nekončí v päťdesiatke a len málokto z nás vydrží so svojou sexuálnou energiou do svadby. „V porovnaní s minulosťou už fenomén pohlavného styku až po svadbe ukazuje klesajúcu tendenciu. Aj viaceré názory verejnosti v tejto oblasti uvádzajú vplyv viery a náboženstva na neskorší začiatok pohlavného života, čo podľa mojich zistení neplatí, keďže 15,63 roka je priemerný vek pri prvom pohlavnom styku u dospievajúcich, ktorí nie sú veriaci, zatiaľ čo u veriacich je to 15,96 roka. Čiže minimálny rozdiel,“ tvrdí Štefan Petrík.

A poďme k druhému mýtu, ktorý tvrdí, že po menopauze už ani ťuk. To nám hovoria všade naokolo, pravda je však úplne iná. „Sexuálny alebo intímny život sa nikdy nekončí. V tejto súvislosti je veľmi dôležité uvedomiť si, že intímny život a intimita nezahŕňajú len pohlavný styk alebo rôzne praktiky pohlavného styku. Dôležitou súčasťou intímneho života sú aj iné ukazovatele, napríklad dôvera, láska, empatia, starostlivosť, záujem o partnera, respektíve partnerku. S pribúdajúcim vekom sa intímny život mužov a žien postupne mení a vymenované faktory nadobúdajú čoraz vyššiu mieru dôležitosti.“

autor:  Nikoleta Kresáňová