Foto: Shutterstock
#Móda

Veľký módny detox: Nehromaďte v skrini zbytočnosti! Takto si vytvoríte funkčný kapsulový šatník

5.5. 2020 8:00 O „fast fashion“ a jej ekologickom dopade sa momentálne píše čoraz viac. Módny priemysel patrí k najväčším znečisťovateľom našej planéty, známe sú aj neetické podmienky pre zamestnancov, ktorí šijú pre niektoré veľké módne značky.

Vedeli ste, že sa na jedno tričko pri výrobe minie približne 2700 litrov vody, čo je pitný režim jedného človeka na viac ako 2 roky?
Všetci môžeme prispieť tým, že nebudeme tieto značky podporovať, začneme sa zaujímať o to, kto naše oblečenie vyrába, za akých podmienok a z akých materiálov. Jedným z uvedomelých krokov môže byť vytvorenie si vlastného kapsulového šatníka, pozostávajúceho zo základných kúskov oblečenia, ktoré sú vzájomne kombinovateľné, univerzálne a nadčasové – to znamená, že nepodliehajú módnym trendom, ktoré sa v súčasnosti menia rovnako rýchlo ako aprílové počasie. Cieľom je pretriediť a doplniť si svoj šatník o kúsky, ktoré skutočne nosíme a potrebujeme.

Na to, aby sme si takýto šatník dokázali vytvoriť potrebujeme poznať svoju osobnosť, módnu identitu a štýl, preto sa s jeho vytváraním netreba priveľmi ponáhľať. V opačnom prípade sa nám môže stať, že sa toto super rozhodnutie úplne minie účinku. Na internete nájdete mnoho inšpirácií na vytvorenie kapsulového šatníka, majú však jednu chybu. Sú vyskladané všeobecne, bez akéhokoľvek zamyslenia sa nad konkrétnou osobnosťou človeka, preto zrejme ani nikdy nebudú plniť svoju funkciu. Je dôležité, aby sme si svoj kapsulový šatník „ušili“ priamo na seba z odevov, v ktorých sa dobre cítime a ktoré vystihujú NÁS.

Zdroj: Katarína Drobná

Ideálny by mal pozostávať zo 40 kúskov, mimo spodného prádla a športového oblečenia, čo sa mi nezdá v našich zemepisných šírkach úplne reálne, môžeme preto aspoň skúšať sa k tomuto číslu priblížiť. V prvom rade je fajn vytvoriť si svoj moodboard/inšpiračku a z oblečenia, ktoré už vlastníme povyberať tie najobľúbenejšie kúsky, ktoré pravidelne nosíme. Nutné je pripraviť si finančný balíček, ktorý na svoj šatník chceme a môžeme minúť a postupne ho dopĺňať vhodnými kúskami. Dobrou správou je, že ak si svoj šatník vyskladáme kvalitne a premyslene, nasledujúce roky za oblečenie neminieme takmer nič.

Aby toto všetko malo zmysel, mali by sme prestať brať oblečenie iba ako kus handry, ktorá zakryje naše telo. Oblečenie má oveľa viac funkcií. Je odzrkadlením toho, akí sme a ako sa chceme prezentovať svojmu okoliu, preto by sme si ho mali vážiť. Odporúčam orientovať sa na menšie a lokálne značky, ktoré sú dizajnom a kvalitou porovnateľné s tými svetovými. Takisto odporúčam navštíviť dobrý secondhand, budete prekvapení aké poklady v sa v ňom dajú nájsť, o tom ale nabudúce. Ak som niekoho týmto článkov inšpirovala k vytvoreniu si vlastného kapsulového šatníka, budem veľmi rada, ak sa mi ozve na môj instagram @katarina_drobna a podelí sa so mnou o svoju skúsenosť.

 

autor:  Katarína Drobná

Video