Reklama

TOTO sú cestovateľské destinácie, ktoré vám zmenia život!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Chystáte sa na jarnú dovolenku k moru? Inšpirujte sa plážovými lookmi našich celebrít!
    Reklama

    Ak potrebujete zmeniť perspektívu, zbaľte si kufre! Kam sa vybrať za naozaj transformačným zážitkom nám poradil Peťo Hliničan z blogu Travelistan.

     

    PATAGÓNIA

    … vám vyrazí dych kúzlom nedotknutej prírody.

    Mieša v sebe to najkrajšie z celého sveta, je to ako mix západnej Kanady, Nového Zélandu a severného Nórska v jednom balíčku. Milovníci prírody, ktorí vyhľadávajú hory, ľadovce a fjordy ňou budú unesení, a to najmä preto, že turizmus je tam regulovaný a mnohé oblasti sú naozaj divoké a nepoznačené človekom. Patagónia má viac ako milión štvorcových kilometrov, čiže je 20-krát väčšia než Slovensko, no na jej území žijú iba dva milióny obyvateľov. Navyše je osídľovaná iba niečo vyše storočia. To znamená, že na obrovských plochách môžete nerušene objavovať obrovské ľadovce, ktoré sú krištáľovo čisté a modré, navštíviť neprebádané horské oblasti a sledovať zver, ktorá sa nikdy nenaučila báť človeka.

    Čo sa oplatí vidieť? Obe z jej častí – rôznorodejšiu čilskú aj väčšiu argentínsku. Preto treba mať dosť času. Patagónia sa nachádza tisícky kilometrov od hlavných miest oboch krajín, a tak musíte buď letieť prestupným letom, alebo ísť zhruba dva dni autobusom. Určite navštívte mesto Punta Arenas, ktoré je spojené aj so Slovákmi, lebo v ňom pôsobil Martin Kukučín a práve na tomto mieste napísal román Mať volá. Na ostrove Isla Magdalena môžete pozorovať kondory, jedinečné „opičie“ stromy a hniezdi tam aj okolo 120-tisíc prekrásnych tučniakov magallenských. Národný park Torres del Paine vám ponúkne vysoké hory, jazerá, fjordy a divokú prírodu s výbornými podmienkami na kempovanie a turistiku. Pozor, treba si vopred rezervovať lístky, na čo množstvo ľudí zabudne, vďaka čomu sú chodníky v parku pomerne prázdne. Ak vám to čas dovolí, dá sa ísť aj do najjužnejšieho mesta planéty v Ohňovej zemi s názvom Ushuaia.

    Peťovo naj: Slávny Perito Moreno, jeden z najväčších a najprístupnejších ľadovcov na planéte a zároveň jeden z posledných troch pevninských, ktoré sa nezmenšujú. Je taký gigantický, že pripomína ľadovú stenu z Hier o tróny.

     

    KOLUMBIA

    … vás očarí magickým realizmom.

    Ak ste videli seriál Narcos (a ak náhodou nie, mali by ste), možno viete, prečo prúd magického realizmu Kolumbiu tak dokonale vystihuje. Kolumbia je naozaj neskonale magická, pestrofarebná a bohatá na panorámy. Hneď ako priletíte, pocítite atmosféru radosti a chuti do života. Slnko, zelené hory, idylické pieskové pláže… A k tomu výborná káva, kakao a čokoláda. Je to nesmierne rôznorodá krajina, ktorá má niekoľko päťtisícových hôr, pralesy a rieky a zároveň pútavú históriu. Sú tam moderné metropoly aj koloniálne dedinky s domorodou kultúrou. Prosto všetko pokope. Podľa Peťa ani dva a pol mesiaca, ktoré tam počas lockdownu strávil, nestačili na to, aby videl všetko, čo chcel!

    Čo sa oplatí vidieť? Samozrejme, Bogotu, hlavné mesto, kam väčšina ľudí priletí. A potom mestá známe práve zo seriálu Narcos – Cali a Medellín, odkiaľ pochádzali dva najznámejšie kartely. V okolí Medellína je oblasť s umelým jazerom, malými ostrovčekmi a so skalou Guatapé, odkiaľ je nádherný výhľad. Krásne je aj biele koloniálne mestečko Popayán na juhu a neďaleko neho je niekoľko národných parkov so sopkami a s vysokými horami, kde sa dá trekovať. Sever Kolumbie leží v Karibiku a možno jedno z najkrajších miest celého kontinentu je tamojšia preslávená Cartagena. Zastavte sa aj v známom národnom parku Tayrona, ktorý funguje ako výkladná skriňa celej krajiny. Nájdete v ňom Karibik aj džungľu.

    Peťovo naj: Sapzurro, dedinka skrytá na hraniciach s Panamou, ktorá má azúrové more a biele piesočnaté pláže. Presne to, čo sa vám vybaví, keď sa povie raj na zemi.

    JAPONSKO

    … vám ukáže, ako protiklady existujú v symbióze.

    Krajina tisícročných tradícií a zároveň šokujúcich futuristických technológií. Táto rôznorodosť do seba zapadá ako jin a jang. Môžete navštíviť hotely, ktoré spravuje od roku 800 (!) až doteraz tá istá rodina, a neďaleko sa prejsť popri mrakodrape dostavanom pred pár mesiacmi čisto z betónu a zo skla. Japonci vedia, ako si vážiť svoje dedičstvo, neustále však napredujú a svojou pokrokovosťou dokážu západných turistov poriadne prekvapiť. Veď o ich šesťposchodových domoch s pornografickými magazínmi a automatmi naozaj na všetko (áno-áno, aj na tie použité nohavičky), to ste už možno počuli. Schopnosť hýbať sa dopredu bola pre krajinu zásadná aj v tom, ako rýchlo sa po druhej svetovej vojne zo zdevastovaného stavu dokázala postaviť na nohy a upevniť si pozíciu jednej z najvyspelejších ekonomík. Učiť by sme sa toho od nej mali viac – o organizácii, nápomocnosti, úcte k starším aj o čistotnosti.

    Čo sa oplatí vidieť? Kjóto, ktoré právom patrí medzi najkrajšie mestá planéty. Povráva sa, že ho mali zbombardovať spolu s Hirošimou a Nagasaki, ale jeden z členov amerického štábu tomu pre jeho krásu zabránil. Samozrejme, „must-have“, ultramoderné Tokio s množstvom atrakcií od múzeí cez technologické centrá, parky, výstaviská až po skvelú gastronómiu, veď koniec koncov má najviac reštaurácií ocenených michelinskou hviezdou na planéte. Ďalej je to Osaka, hora Fudži, Hirošima, z menších miest Nikkó alebo Nara. A v Japonsku nesmiete vynechať jazdu po ultrarýchlej železnici Šinkansen, ktorú vám umožní kúpa Japan Rail Passu.

    Peťovo naj: Málokto u nás vie, že Japonsko je aj vychýrená lyžiarska destinácia. Vyhľadajte oblasti Niseko alebo Nagano, kde zažijete úplne iné, freeride lyžovanie v hlbokom snehu.

    THAJSKO

    … vás zoznámi s neopakovateľnou Áziou.

    Peťo považuje Thajsko za vstupnú bránu, ak sa chcete pustiť do objavovania Ázie. Je to bezpečná a relatívne prístupná destinácia, kde však bez pochýb zažijete exotiku. Thajsko sa totiž od európskych podmienok vo všetkom odlišuje. Iní sú tam ľudia, architektúra aj jedlo. A keď už sme pri tom jedle, máte sa naozaj na čo tešiť! Thajská kuchyňa patrí medzi to najlepšie, s čím sa v Ázii vôbec stretnete. Vychýrený je thajský box, ktorý tam turisti chodia trénovať s majstrami. Ak si vyberiete dobré miesto a neprepadnete niečomu „prefláknutému“, zážitkom sú aj pláže ako z obrázka. V tomto smere Peťo odporúča vyhnúť sa Phúketu a Koh Samui, kde sa premieľajú masy a prinášajú so sebou všetky negatívne aspekty turizmu. Siahnite radšej po menej známych lokalitách a dostanete sa takmer až ku gýčovej nádhere.

    Čo sa oplatí vidieť? Určite juh, treba však dbať na časť roka, ktorú si vyberiete. Aj južná časť Thajska je rozdelená na dve pobrežia – západné a východné, a každé má monzúnové obdobie v inom čase. Zavítajte na ostrovy Koh Tao, Koh Rong či Krabi. Hlavné mesto Bangkok je zas samo osebe mesto miest, neuveriteľná rušná mela. Navštívte tam plávajúce trhy alebo známy vlakový trh, kde ľudia rýchlo spratávajú stánky z koľajníc, keď prechádza vlak. Väčší pokoj vás čaká na severe v mestečkách Čhíeng Rai a Čhíeng Mai, ktoré sa nachádzajú v tropickom lese. Vyskúšajte plavbu na bambusových pltiach, choďte na trek pomedzi ryžové políčka a pozrite sa, ako sa slony kúpu v rieke.

    Peťovo naj: Potápanie neďaleko ostrova Koh Tao, kde sa občas dá zahliadnuť žralok veľrybí (nebojte, tomu ste ukradnuté).

    IRÁN

    … vás naučí zahodiť predsudky.

    Práve na tomto mieste si uvedomíte, ako veľmi sa občas dávame uniesť predčasnými a nepodloženými domnienkami. Hoci nejde o práve najpopulárnejšiu destináciu, je to veľká škoda. V Iráne nájdete vybudované, moderné a čisté mestá a bohatú kultúru, ktorá prosperovala už pred dvoma tisíckami rokov. Históriou tam dýcha takmer každý kameň, veď v čase, keď u nás civilizácia začínala, v niekdajšej Perzii používali písmo, zavlažovanie a centrálne riadenie ríše. Množstvo pamätihodností pritom môžete obdivovať v zachovanom stave dodnes. Rozmanitá príroda zas ponúka rovnako púštne podmienky, ako aj nadmorské výšky nad tritisíc metrov. V krajine, ktorú u nás nie je zas taký záujem objavovať, natrafíte na najpohostinnejších, najmilších a najochotnejších ľudí, ktorí s vami budú s úprimným záujmom komunikovať. Práve preto, že turizmus si tam veľmi vážia.

    Čo sa oplatí vidieť? Začnite v Teheráne a pokračujte smerom na juh do mestečka Kášán, odtiaľ do Isfahánu a potom do mesta Jazd s púštnou architektúrou. Všetky domy v Jazde sú z nepálenej hliny, takže sa cítite ako v Star Wars na planéte Tatooine. Na záver je príjemnou destináciou Širáz.

    Peťovo naj: Nevynechajte prekrásny Perzepolis s dvaapoltíscročnou históriou, ktorý vybudovali starí perzskí králi. Dal by sa porovnať s pyramídami v Gíze alebo Machu Picchu. Skrátka, nedokážete pochopiť, ako v tom čase dokázali postaviť niečo také monumentálne, čo vydržalo dodnes.

    NÓRSKE LOFOTY

    … vám predvedú, ako dodržiavať pravidlá.

    Prostredie, aké zažijete naozaj málokde. Hory vyrastajúce priamo od oceánu dosahujú nadmorskú výšku nad tisíc metrov a niekde na ich úpätiach sa skrývajú rybárske dedinky. Celé to vytvára mimoriadne fotogenický úkaz. Okrem vizuálneho krásna je však fascinujúca mentalita miestnych obyvateľov. Nikomu ani nenapadne porušovať dané pravidlá a ľudia veria svojim štátnym predstaviteľom. Autá chodia predpísanou rýchlosťou, nikto nepodvádza, neklame, nesnaží sa obchádzať zaužívané a fungujúce veci.

    Čo sa oplatí vidieť? Dedinku Å, mesto Kirkenes pri ruských hraniciach či rybársku dedinu Henningsvær. Neďaleko súostrovia Lofoty sa nachádza krásne mesto Tromsø, najväčšie na nórskom severe, kde sa behá polnočný maratón. V celom Nórsku si však zlú destináciu nevyberiete – keď po ňom prechádzate autom, každých pár metrov chcete zastaviť a kochať sa! A v správnom čase vychytáte aj polárnu žiaru.

    Peťovo naj: Lovenie gurmánskej špeciality – kraba obrovského, v Kirkenes. V maličkej skupinke sa vyberiete na rýchloloď do jedného z fjordov a z poriadnej hĺbky lanom vyťahujete veľké klietky. Jedného kraba vám potom v rybárskej chatke pripravia a naservírujú.

    Viac o Peťových dobrodružstvách si prečítate na blogu www.travelistan.sk.