×
#Móda

Slovenka Karolína tvorí neskutočné šaty: Folklór je moja láska!

10.3. 15:06 Jej spoločenské a svadobné šaty s jemnou výšivkou sú snom mnohých neviest. Pre dizajnérku Karolínu Hruškovú je folklór láska. „A nekonečný zdroj inšpirácie. Som z Horehronia, kde je z môjho pohľadu folklór stále živý a pre mňa je tak prirodzené komponovať jeho prvky do tvorby."

Jej modely nájdete pod značkou Folková. Sú plné výšiviek, no tak decentne zakomponovaných, až nadobudnete pocit, že sú maľované. Pre Karolínu je folklór stále živý a my sme sa s ňou porozprávali o tom, ako vznikajú jej prepracované šaty.

Čo pre vás znamená folklór. Je folklór láska?
Je to určite láska a pre mňa aj nekonečný zdroj inšpirácie. Som z Horehronia, kde je z môjho pohľadu folklór stále "živý" a pre mňa je prirodzené komponovať jeho prvky do tvorby. Najčastejšie čerpám z motívov maľovaných, vyšívaných, tkaných. Je však dôležité, aby sa zachoval aj v jeho pôvodných formách. Keď sa mi do rúk dostanú pôvodné krojové súčiastky, s láskou ich opravím a môžem povedať, že aj vďaka tejto "záchrane" vďačím za niekoľko kompletných krojov, ktoré môžem vlastniť. Ľudia by si folklór v akejkoľvek podobe mali vážiť.

Bola módna tvorba vaším snom od detstva?
Od detstva bol môj sen tvoriť. Čo si pamätám, vždy ma sprevádzali pastelky, ceruzky. Neskôr som navštevovala aj umeleckú školu. Stredná škola sa popri učení niesla aj v znamení maľovania obrazov. Na vysokej škole som vymenila farby za ihly a nite. Vtedy vznikla aj moja značka. Nebolo to však len o vyšívaní, pretože som sa chcela naučiť aj šiť. Postupne si tak moje zákazníčky pýtali, to čo im môžem ponúknuť - opasky, pánske motýliky, sukne, šaty a dokonca aj vyšívané detské zavinovačky. 

Ako by ste charakterizovali vaše modely?
Moju tvorbu charakterizujú predovšetkým svadobné a spoločenské šaty s kvetinovými výšivkami. Šaty však nikdy nie sú výšivkami preplnené. Chcem aby boli decentné, vkusné a nositeľné aj na iné spoločenské príležitosti. V mojej tvorbe zákazníčky nájdu ľanové ale aj ľahučké šifónové šaty vypasovaných, ženských strihov. Rada tvorím šaty, ktoré by som aj sama nosila a je pre mňa dôležité, aby sa v nich každá nevesta cítila príjemne a pohodlne. Zároveň je pre mňa zásadné, aby boli šaty do detailu vypracované, či už strihovo, vyšívaním alebo šitím.

Čo vás najviac inšpiruje?
Prvé kolekcie vyšívaných opaskov vznikli tak, že sa mi do rúk dostal približne storočný Vajnorský čepiec a ja som jeho motív vyšila v rôznych farebných prevedeniach. Tento opasok mi trvalo vyšiť zhruba 12 hodín a vzniklo ich od začiatku mojej tvorby vyše 130. Bol to najpredávanejší doplnok pre nevesty, kým som nezačala šiť šaty. Potom som dostala Horehronské čepce, ktorých motívy som využila na sukne. Okrem nich v mojej tvorbe zákazníčky nájdu aj motívy z Podpoľania, Čataja, Čierneho Balogu, ale také, ktoré sú inšpirované bylinkami z Našej slovenskej prírody.

Prichádzajú za vami klientky so špeciálnymi požiadavkami?
Klientky ma skutočne "potrápili" a doslova ukázali správny smer mojej tvorby, pretože od začiatku si pýtali to čo potrebovali a ja som im chcela vyhovieť. Tak som sa postupne naučila šiť aj svadobné šaty, ktoré si želali najviac a mňa ich výroba aj najviac baví. V tejto fáze tvorby si najčastejšie pýtajú rôzne strihy šiat a farebné kombinácie. Ja som tu však pre nevesty, aby som im vždy poradila a spolu sme našli prevedenie šiat, ktoré bude vkusné a nositeľné. V dnešnej dobe je pre zákazníčky dôležitá aj udržateľnosť a mnohé z nich si svadobné šaty po svadobnom dni nechajú skrátiť na nositeľnú dĺžku alebo vymeniť za inú farebnosť sukne a majú z nich tak plesové šaty. Býva to už skoro pravidlo, čo mňa veľmi teší.

Všetky vaše kúsky sú vyrobené na Slovensku, sú udržateľné a nadčasové. Dá sa však na Slovensku podľa vás podnikať s módou tak, aby vás to aj uživilo?

Môj názor je, že sa dá uživiť so všetkým, čomu človek venuje svoju pozornosť, čas, je ochotný sa posúvať a baví ho to. Nemusí to byť hneď, ale časom určite. Tak to bolo aj v mojom prípade a za seba tvrdím, že sa dá na Slovensku vyžiť aj v sektore s módou. Musela som sa naučiť toho veľa a musím sa stále zlepšovať. Keď si porovnám napríklad vypracovanie šiat niekoľko rokov dozadu a teraz, je to obrovský rozdiel, ktorý ma posúva vpred a ten pohľad na každý detail šiat ma veľmi teší.

V minulosti ste robili spolupráce s inými dizajnérmi, čo vás čaká v tomto roku?
Aktuálne som na materskej dovolenke s dcérkou a je pre mňa dôležité venovať sa jej. Všetok voľný čas mám pre nevesty a pre seba. Spolupráce preto pripravené nemám a tento rok si toho na seba nechcem brať príliš. Neznamená to však, že ak sa niečo zaujímavé objaví, odmietnem to. Naopak. Nechám sa prekvapiť, čo mi táto sezóna znovu prinesie. Možno to bude aj môj vysnívaný ateliér, na ktorom sa tvrdo pracuje. Uvidíme! FOTKY SI POZRITE V NAŠEJ GALÉRII TU!