(ROZHOVOR) EMMA ČAPUTOVÁ: „Je v poriadku nebyť v poriadku.“

22.7. 6:49 Hoci sa modelingu venuje už dlhšie, na verejnosť prenikla táto informácia až po minuloročnom Fashion Live. Je nezameniteľná, má jedinečné vyžarovanie, má čo povedať. Má za sebou úspešné fotenia, žiarila na obálke Vogue a bolo len otázkou času, kedy sa dostane na titulku EVY. Emma Čaputová, modelka, študentka, dcéra našej pani prezidentky.

Emma sa popri štúdiu venuje modelingu, pracuje pre agentúru EXIT Model Management. Má za sebou viacero módnych fotení, spoluprác a prehliadok. Je nesmierne zaujímavá, má jedinečný výzor aj osobnosť. A, áno, je to mladšia dcéra našej pani prezidentky, to však nie je dôvod, prečo s ňou mnohí chcú spolupracovať. Aj keď by to niektorí takto radi videli. Keď sa opýtate ľudí z brandže, ako sa s Emmou robí, každý spomenie jej profesionalitu a prirodzený talent, ale aj skromnosť a vnímavosť. Nemá celebritné maniere, ako by si mohol niekto myslieť. Emma je veľmi múdre dievča, s ktorým je radosť sa rozprávať. Pravda je tá, že si svoje súkromie stráži a rozhovory takmer nedáva. Aj preto nás teší, že nám tento exkluzívne poskytla.

Leto je v plnom prúde, škola v nedohľadne... Ako sa máš v tieto dni?

Ďakujem za opýtanie. Mám sa dobre. Stres, ktorý som pociťovala zo školy, opadol a teším sa z práz­dnin. Trocha si oddýchnem a mám radosť, že sa môžem vrátiť k veciam, na ktoré som si za posledné obdobie nevedela nájsť čas. Jednou z nich je aj moja práca v kníhkupectve, ktorú som teraz musela kvôli škole na čas obmedziť, ale teším sa, keď sa tam znovu vrátim.

Emma Čaputová pre magazín EVA
Emma Čaputová pre magazín EVA
Zdroj: Jakub Gulyás

Študuješ na strednom bilingválnom gymnáziu. Máš už predstavu, čomu sa budeš venovať ďalej?

Prirodzene ma to ťahá k humanitným vedám, no baví ma aj biológia, učí ma skvelá učiteľka. Plánujem sa v budúcnosti pohybovať práve v týchto oblastiach, no ešte uvidím. Zatiaľ neviem presne odpovedať. Zostávajú mi dva maturitné ročníky, takže mám čas na rozmyslenie.

Ktoré charakterové črty by si na sebe vyzdvihla?

Povedala by som, že som empatický a citlivý človek. Sú to povahové črty, ktoré si chcem zachovať, pretože mám pocit, že vďaka nim viem nadväzovať o niečo hlbšie konexie s ľuďmi.

A sú aj také črty, na ktorých by si ešte chcela zapracovať?

Samozrejme, že sú a je ich pomerne dosť. Niekedy sa ma vedia veci dotknúť a mrzieť, pretože možno narážajú na nejakú moju vnútornú neistotu, s ktorou musím pracovať.

Témou tejto EVY je aj „sebaprijatie.“ Čo tento pojem znamená pre teba?

Prvá myšlienka, ktorá mi napadá, je, že súčasťou sebaprijatia je prijatie aj toho, keď nie sme takí, akí by sme chceli byť. V každom prípade kľúčové bolo pre mňa uvedomenie, že je v poriadku nebyť v poriadku, že to nedefinuje mňa a ani moju hodnotu. A keď som začala akceptovať túto skutočnosť, o niečo ľahšie sa mi dýcha.

My ženy často riešime svoj výzor. Nemáme len k svojim zdanlivým nedostatkom prehnane kritický pohľad?

Myslím, že každý rieši svoj výzor do určitej miery. Niekomu to vyrovnanie samého so sebou trvá kratšie, niekomu dlhšie. Oba prípady sú podľa mňa normálne. Problém vzniká vtedy, keď nejaký dojem a pocit zo samého seba, myslím teraz hlavne, čo sa týka výzoru, obmedzí našu chuť nadväzovať sociálny kontakt, alebo akokoľvek okliešti náš život. Nepoviem nič nové, keď poviem, že žijeme v dobe, keď sa kladie dôraz na výzor. Do určitej miery to asi tak aj vždy bolo, ale v dobe sociálnych sietí je tento dôraz znásobený a cítim to aj medzi rovesníkmi.

Emma Čaputová pre magazín EVA
Emma Čaputová pre magazín EVA
Zdroj: Jakub Gulyás

A to napriek mnohým iniciatívam, osvete, ktoré presadzujú, že krása by sa nemala držať v klišé mantineloch. Stále ostáva niekde hlboko v našej spoločnosti zakorenené, že krása či dokonalosť rovná sa štíhlosť a súmernosť.

Áno, ale je podľa mňa super, že sa ten naratív posúva. Aj keď vidím aj tú dlhú cestu, ktorú pred sebou ako spoločnosť ešte máme, pretože sa sama stretávam s ľuďmi, ktorí jednoducho ten svoj utvrdený stereotyp krásy nehodlajú zmeniť. Je to škoda, pretože zbytočne sa tým navzájom uväzujeme nejakým starozaužívaným normám krásy.

Modeling je tiež odvetvie, kde výzor hrá svoju hlavnú úlohu. Ako tvoje skúsenosti v tejto brandži vplývajú na tvoj pohľad na „krásu“?

Vidím, že sa svet modelingu chce zmeniť, ale ešte asi nevynaložil všetko, čo mohol na danú zmenu. Stále dominuje ten stereotyp krásy, o ktorom sme sa už rozprávali. Ja sa snažím čerpať nejaký pohľad na krásu a výzor prostredníctvom zaujímavých žien, ktoré sa mi dostanú do pozornosti, pretože krása ide ruka v ruke s charakterom. Tým však nechcem povedať, že modelky nie sú krásne, len by som bola rada, keby sa považovalo väčšie spektrum za krásne, nie iba to, čo sedí do mier 90-60-90.

Čo ti dáva pocit spokojnosti a sebavedomia?

Ako mladá žena sa cestu k spokojnosti snažím nájsť. Budem v tomto maximálne úprimná, pretože ma vždy upokojilo, keď som zistila od nejakej inej ženy, že s tým tiež pracuje, bojuje. Je to však beh na dlhú trať a aj tak to asi nikdy nebude nemenná konštanta, keďže sa aj my ako ľudia meníme. Mne aktuálne dáva pocit spokojnosti, keď sa mi niečo dobré podarí spraviť, ale aj v zdravej miere, keď si zacvičím a cítim, že som niečo pre seba a svoje zdravie spravila.

Mávaš pred prehliadkami trému?

Áno, mávam. Cítim zodpovednosť za celý náš tím dievčat, čo tam robíme, aby som to nejak náhodou nepokazila.

Čo potrebuješ k tomu, aby si sa vtedy cítila komfortne?

Pomáha mi, keď si uvedomím, že by sa svet nezrútil, aj keby som spadla alebo sa pomýlila. Vždy ma poteší, keď si všetci navzájom držíme palce a upokojujeme sa, či už modelky, ale veľakrát aj maskéri, kaderníci a aj samotný návrhár.

Podľa čoho si vyberáš oblečenie?

Prirodzene inklinujem k tmavším farbám, mám pocit, že mi to viacej svedčí. Ultimátne však rozhoduje to, či sa v danom kúsku oblečenia alebo outfite cítim pohodlne. Na Instagrame máš svoj profesionálny účet.

Máš nejaké kritériá, ako sa chceš na sociálnych sieťach prezentovať a s akým cieľom?

Som celkom opatrná a vyberavá, pokiaľ ide o to, čo na Instagram publikujem. Jednak cítim zodpovednosť, ale taktiež viem, že ľudia vedia byť kritickí, ak nebodaj niečo nie je podľa ich chuti. Preto som sa rozhodla rozvíjať témy, ktoré sú mi blízke, lebo vtedy ma tá kritika nezasiahne, keďže ide o veci, ktoré sú pre mňa dôležité, a tak už musím prijať, že nie každému sa zavďačím.

Emma Čaputová pre magazín EVA
Emma Čaputová pre magazín EVA
Zdroj: Jakub Gulyás

Koho na Instagrame najradšej sleduješ ty?

Sledujem rôzne zaujímavé osobnosti, od ktorých čerpám nápady na nové knihy, seriály, alebo rada sledujem aj účty ako napríklad čistá duša a bozk lásky.

Ak chceš úplne „vypnúť“, čomu sa venuješ?

Väčšinou idem cvičiť, alebo akákoľvek aktivita s blízkymi ľuďmi, či už je to rodina, alebo kamaráti. Rada trávim čas aj sama čítaním knižky alebo pozeraním seriálu.

MOJE TOP:

Obľúbený parfum: D & G Light blue

Kozmetická vychytávka: Krémový highlighter od Milk makeup

Kniha, ktorú čítam: Three women od Lisy Taddeo

Srdcový film: Call me by your name

Čo pozerám na Netflixe: My next guest needs no introduction with David Letterman

Vysnívaná destinácia: južné Francúzsko

Na čo sa teším cez prázdniny: veľa slnka, vody a čas strávený s najbližšími

 

Video