Foto: archív Katarina Drobna, FOTO: Lousy Auber
#Móda

Pletená bombera?! Šikovná Slovenka tvorí výnimočné fashion kúsky: Nájdete v nich svoj štýl?

19.5. 2020 7:30 To, že pletenie patrí medzi upokojujúce činnosti, vie asi každá žena, ktorá niekedy plietla. V minulosti to nebola iba nutnosť, ale aj koníček, ktorý spájal ženy v domácnosti. Vedeli ste o tom, že je to niečo aj ako joga pre mozog?

Neurológovia potvrdili, že ručné práce ako sú pletenie alebo háčkovanie pomáhajú vyplavovať endorfíny a tým odháňať zlú náladu. Takisto môžu byť prevenciou pred rôznymi ochoreniami mozgu. Výhody, ktoré so sebou prinášajú vás možno prekvapia. Ak by ste rozmýšľali, či to skúsiť, tak neváhajte. Spomeniem tie najväčšie pozitíva:

- Zlepšíte si pamäť a odbúrate stres,
- Budete rozvíjať svoje kreatívne myslenie,
- Zlepšíte svoje motorické schopnosti,
- Potrénujete svoju trpezlivosť a vytrvalosť,
- Zvýši sa vám sebavedomie, vytvoríte si originálne kúsky podľa vašich predstáv.

Ak by ste si chceli osviežiť svoj šatník pletenou módou a nemáte čas na vlastnoručne vyrobené kúsky, navštívte @pletkastudio.
Zdroj: Zuzana Krajci

Ak na to nemáte čas, prípadne chuť sa to naučiť a chceli by ste napríklad nejaký pletený alebo háčkovaný výrobok vlastniť, dnes už nie je také ťažké si ho zakúpiť od niekoho, kto sa týmto činnostiam venuje. Ja som práve takto narazila na Zuzku Orolín, ktorá vytvorila svoju vlastnú značku Pletka. Zuzka spája súčasné trendy a tradičnú techniku ručného a strojového pletenia. Najradšej vytvára kúsky v jednej veľkosti, ktoré sadnú každému.

Sveter z ovčej vlny 🐑 pre milovníkov tradícií. @pletkastudio
Zdroj: Zuzana Krajci

Ponúka nadčasové svetre a šaty, ale aj doplnky, ako sú napríklad šály alebo kabelky. Pleteniu sa venuje od detstva, je to pre ňu hobby a práca zároveň. „Pleteniu sa venujem od detstva. Je to pre mňa relax, únik pred okolitým svetom, kedy vypínam a nevnímam okolie. Fascinuje ma táto monotónna činnosť, z ktorej môže vzniknúť niečo krásne.“ Zuzka pletie ručne ihlicami, a aj na pletiacom stroji. „Čo sa týka ručného pletenia, je to to o niečo zdĺhavejšie a trvá to približne mesiac. Vždy sa snažím svojim zákazníčkam prispôsobiť, či už je to farbou alebo následnou úpravou odevu.“

Čoraz viac vieme oceniť ručnú prácu, čo dokazuje aj to, že už množstvo ľudí ručne pletené výrobky vyhľadáva a chce sa odlíšiť svojím oblečením od toho, čo ponúkajú veľkoobchodné reťazce.
Zdroj: Instagram

Ak by ste si chceli osviežiť svoj šatník pletenou módou, odporúčam najmä Zuzkine pletené bombery vyrobené ručným pletením z hrubšej zmesovej priadze, kardigény so širokými rukávmi, vhodné aj na jar a leto a oversize svetríky v rôznych farbách, ktoré sú Zuzkinou špecialitkou a ktoré nájdete aj v mojom šatníku. Čo sa týka veľkosti a dĺžky, tú Vám vie Zuzka vhodne prispôsobiť.