×
#Móda

Odborník Peter Strcula: Je ľahšie vzťah vymeniť ako opraviť

26.2. 21:01 O vzťahoch v pandémii, rýchlom randení, ale aj o tom, prečo je taká dôležitá láska k sebe samému, sme sa porozprávali s Petrom Strculom, MBA, MSc., riaditeľom neuropsychologického vzdelávania v KRAUSE Mental Care Group a majiteľom dvoch vzdelávacích firiem.

Začnem tak tradične – ako hodnotíte uplynulý rok? Odrazila sa ďalšia vlna pandémie aj na našich vzťahoch?

Áno, pandémia poznačila aj vzťahy. Niektoré prešli do vzťahov na diaľku, v iných prípadoch zasa partneri spolu trávili viac času doma vďaka home officeu a obmedzeniam. Vzťahy ovplyvnil aj dlhší čas strávený za počítačom alebo s mobilom v rukách. Vezmite si, že podľa Svetovej zdravotníckej organizácie trávili ľudia na internete až o 50 až 70 percent viac času než pred začiatkom pandémie, pritom polovica
z celkového času patrila sociálnym sieťam. Každý z partnerov má vlastný mobil a žije tak vo svojej realite. To odhalilo vo vzťahoch nové výzvy a konflikty.

Aké problémy počas pandémie najčastejšie riešia partnerské dvojice?

Pri partneroch, ktorí začali tráviť viac času spolu, často stúpol počet vzájomných konfliktov. Prispela k tomu situácia, keď sme boli na home office a súčasne sa deti presunuli zo škôl domov. Znížila sa tak naša frustračná citlivosť a zvýšil sa počet osobných a vzťahových hádok. Prejavili sa aj negatívne vplyvy sociálnej izolácie Niektoré vzťahy sa tak narušili, iné posilnili. Výhodou konfliktov však je, že cez ne lepšie spoznávame svojho partnera. Vďaka tomu dokážeme lepšie porozumieť partnerovi
a jeho potrebám a vzájomný vzťah ďalej rozvíjať. Mnohé konflikty tak dokážu partnerov zblížiť – pokiaľ však spolu vedia efektívne komunikovať. Lebo to je základ.

Hovorí sa, že generácia našich rodičov žila v manželstve spokojnejšie. Je to pravda alebo mýtus?

Nejde o to, v akej dobe žijeme. Ide o to, ako žijeme a aké vzťahy máme. Vo vzťahoch boli, sú aj budú konfliktné situácie. Je to ich prirodzená súčasť a je to aj žiaduce. Vďaka nim totiž ľudia lepšie spoznávajú seba, svojho partnera aj vzájomný vzťah. Viac sa
o sebe dozvedia a viac sa k sebe následne priblížia. Je pravda, že v minulosti bola doba menej digitálna a mnohé zo súčasných problémov neexistovali. Platí to však aj naopak. Dnes už nemusíme riešiť problémy, ktoré boli v minulosti zásadné. Vďaka médiám a sociálnym sieťam sa dnes dozvedáme o cudzích problémoch vo vzťahu omnoho viac a častejšie, než to bolo v minulosti. Neznamená to, že problémov je viac. Sú iné než v minulosti a hovorí sa o nich viac než v minulosti.

Peter Strcula
Zdroj: archív P.S.

Z akých dôvodov sa teda najčastejšie rozchádzame? Stále platí, že pre neveru či žiarlivosť?

K rozchodu dochádza, keď si jeden z partnerov uvedomí, že
v jeho predstave je ťažšie žiť s partnerom než bez neho. Najčastejšie je týmto spúšťačom silná emócia vyvolaná najmä neverou, nepochopením, nezosúladením. Ďalej sú to odlišné očakávania, neefektívna komunikácia a časté hádky. Niekedy je to aj pre rodinu a rodinných blízkych, závislosti či peniaze. Najčastejšie je to však nevera a nekompatibilita.

Pokračovanie na ďalšej strane.

autor:  bh

Video