Návrhár Paco Rabanne: Ako sa z betonárky dostal na vrchol svetovej módy?

Dizajnér neskôr pridal ďalšie úspešné parfumy ako Paco Rabanne pour Homme, Métal, La Nuit, Sport a XS. Podobne ako jeho móda, aj parfumy sa zaradili k svetovej haute couture a stali sa obľúbenými po celom svete. Voňavý biznis urobil z neho milionára a možno aj to inšpirovalo jeho posledný a najslávnejší parfum. V roku 2008 predstavil svoj ikonický One Million a trh sa išiel zblázniť. Tento zlatý flakón nesie titul najpredávanejšieho mužského parfumu a neskôr sa k nemu pridala verzia pre ženy. Napriek vyššiemu veku sa slávny parfumér nebál ani neznámych vôd a ako prvý vkročil s predajom vôní do online priestoru  v polovici 90. rokov. Naozaj by sa zdalo, že Paco Rabanne je z iného sveta, napokon občas to o sebe sám tvrdil. Podľa vlastných slov totiž prežil viacero životov. Veril, že za čias Ľudovíta XV. bol parížskym prostitútom a že to bol práve on, kto zavraždil Tutanchamóna. Akoby toho nebolo málo, údajne videl Boha, navštívili ho mimozemšťania a mal sexuálny pomer s našou Zemou.

Paco Rabanne na archívnej snímke z 3. marca 2000.
Zdroj: Remy de la Mauviniere

Od Audrey po Gagu
Krátko pred príchodom milénia sa stiahol do úzadia a veľa informácií o jeho živote von neprenikalo. Móde sa venoval už len príležitostne, no kto iný by tohto milovníka bizarnosti nenahovoril na spoluprácu, ak nie kráľovná módnych výstrelkov Lady Gaga? Pre Mother Monster navrhol v roku 2011 ikonickú róbu na odovzdávanie cien MTV Europe Music Awards. Biele futuristické šaty s gigantickým diskom boli vyrobené z papiera a Gaga v nich bola neprehliadnuteľná. Na dôchodku sa však návrhár viac venoval maľovaniu a svoje výtvory odprezentoval na exhibícii v Moskve. Ani tu však nezabudol šokovať: „Mám 72 rokov a bolo by škoda nepodeliť sa s vami o moje maľby na sklonku života. Svoje výtvory som zatiaľ ukázal len Salvadorovi Dalímu pred 30 rokmi a povzbudil ma, nech tvorím ďalej,“ povedal sebavedomo. Plná bizarností bola aj jeho kniha, ktorá predpovedala viaceré katastrofy, a vďaka čudesnému obsahu a výrokom návrhárovi prischla ďalšia nelichotivá prezývka „Wacko Paco“.

Tajnostkár
Nech už bol Paco Rabanne akýkoľvek, svet módy a vôní vyformoval do nevídanej podoby. Aj preto verejnosť zasiahla informácia o jeho smrti. Okolo zosnulej 88-ročnej módnej legendy je však dodnes veľa nezodpovedaných otázok. Aj jeho milostný život ostáva zahalený rúškom tajomstva, keďže médiám sa nikdy nepodarilo zistiť, či mal niekoho po svojom boku. Podľa dostupných informácií však nebol nikdy ženatý a nemá ani žiadnych potomkov. Kto teda po legende zdedí majetok, je nejasné, no ide o poriadne mastnú sumu. V čase jeho smrti mu totiž na účte svietilo 28 miliónov eur. FOTO NÁVRHÁRA NÁJDETE TU