O testosteróne a mužskom zdraví sme hovorili s predsedom Slovenskej sexuologickej spoločnosti MUDr. Igorom Bartlom. Dostali sme sa aj k tomu, že erekcia a ejakulácia sú tie dve éčka, ktoré by mali mať muži naordinované čo najčastejšie. Keby boli len zdravé – ony sú dokonca liečivé! A monogamia je vlastne zdravá tiež. Dozvedeli sme sa aj to, že muži majú svoj cyklus s hormonálnymi výkyvmi a dostali tiež odborné vysvetlenie k faktu, prečo sa nám páčia bad boys a prečo je najviac sexi ten bad boy, ktorý frajerke na prechádzke povie: Pozri tamto, konečne kočík, ktorý sa mi páči.
Ach, tí bad boys!
„Bad boys majú najviac testosterónu, najkvalitnejšie spermie a naj reprodukčné schopnosti. Okrem fertilného potenciálu mávajú v sebe dostatočný drajv, vidieť na nich, že sú zabezpečení a to ešte nie je všetko, vedia svoju potenciálnu partnerku očariť. Dokázalo sa totiž, že medzi mozgom muža a tkanivom testis je najväčšia zhoda proteínov,“ vysvetľuje Igor Bartl. Čo to znamená? Že muž, ktorý má dobrú výbavu z hľadiska fertility, vie zároveň veľmi dobre vysielať: ja som ten kandidát, ktorý by mohol mať dobré potomstvo. Mozog vie, čo sa deje o poschodie nižšie, a umožní mužovi dať to najavo. To by mohlo byť vysvetlenie faktu, prečo ženy často sadnú na lep charizmatickému, no v závere nespoľahlivému partnerovi. „Upozorňujem, že je to evolučná teória a prikláňa sa k nej veľká skupina evolučných odborníkov,“ dodáva uznávaný odborník.
Keď sme už pri tej zodpovednosti a láskavom ohováraní mužského pokolenia, v téme pokračujeme. Chodia muži k urológovi? Len tak, preventívne, z lásky k svojmu mužskému zdraviu, ktoré je predsa presne také krehké a vzácne ako to ženské? Vraj ani nie. Kým žena za svoj život navštívi gynekológa priemerne dvanásťkrát, u muža sme radi, keď okolo šesťdesiatky príde prvýkrát k urológovi.
„Dá sa to vysvetliť aj tým, že mnohé ženy sa pripravujú na materstvo, chcú ísť do tehotenstva čo najkvalitnejšie pripravené a zdravé. Priemerného muža otázky jeho mužského zdravia až tak netrápia. Na druhej strane, dnešných mužov, v porovnaní s tými spred desiatich či pätnástich rokov, už netreba nasilu ťahať do urologických a sexuologických ambulancií a ak ich to celé aj veľmi nezaujíma, aspoň sa tvária, že ich to zaujíma. V zásade však chcú mať so svojou partnerkou kvalitný život. Tu totiž nejde len o to, aby človek mal dobré laboratórne výsledky a dlhšie žil, ide aj o kvalitu života. Preto si myslím, že hladinu testosterónu, keď už o ňom hovoríme, by si mali strážiť nielen mladí muži, ale aj tí nad šesťdesiatkou. Doplnenie testosterónu pri prípadnom zistení jeho nedostatku funguje totiž u zrelého muža ako prevencia kardiovaskulárnych a iných ochorení,“ hovorí doktor Bartl.