×
#Móda

Laura Baross: Slovenka, ktorá navrhuje nadčasové interiéry v NYC

21.3. 2022 11:55 Estetické, nadčasové a zároveň udržateľné. Presne také sú interiéry od slovenskej dizajnérky Laury Baross, ktorá si v New Yorku vybudovala vlastné štúdio. Porozprávala nám o tom, ako lásku k dizajnu kombinovať so zodpovedným zmýšľaním, aj o tom, ako sa dopracovala k biznisu na opačnom konci sveta.

Vždy si inklinovala k týmto odvetviam – k architektúre, dizajnu?

Svojím spôsobom, pretože odmalička som sa venovala umeniu. Všetky moje mimoškolské záujmy sa uberali kreatívnym smerom – chodila som na súťaže s tanečným tímom, spievala som v kapele, mnoho rokov som študovala hru na klavíri a chodila som na hodiny kreslenia. Keď som si vyberala vysokú školu, pohľad na umenie bol konzervatívnejší a panovala predstava, že z umenia sa vyžiť nedá. Poradila som sa s rodičmi a umelecké vlohy som skombinovala s technickým smerom, z čoho vyplynula architektúra. Celkom ma bavilo sledovať šokované tváre známych, keď som im oznámila že „idem na technickú“. Svoju voľbu si však dodnes pochvaľujem.

Laura Baross Laura Baross & Design with Care

Po štúdiu architektúry na STU si pokračovala štúdiom dizajnu na newyorskom Pratt Institute. Celkom iná krajina, iné mesto, iný svet. Čo ťa ťahalo práve tam?

Štáty som prvýkrát navštívila počas programu Work & Travel. Čo sa týka môjho newyorského príbehu, na univerzite Pratt Institute som našla vynikajúci dizajnový program, ktorý bol všestranný, čím mi poskytol skvelý základ. Veľa ma naučil o dizajne a pripravil ma na odštartovanie vlastného ateliéru. Už od prvého dňa, keď som vstúpila na pôdu Manhattanu a prechádzala sa Central Parkom, som vo vzduchu cítila charizmu mesta a zároveň túžbu zistiť, aké je tu žiť. Nikdy som nemala víziu, že tu ostanem dlhodobo, ale veci sa tak vyvinuli. Bola to láska na prvý pohľad, a to, že dnes New York môžem nazvať domovom, potvrdzuje, že myšlienky majú veľkú silu pritiahnuť do života naše túžby.

Ako tvoja cesta pokračovala po ukončení školy?

Už počas štúdia sa mi podarilo nadviazať kontakt s ľuďmi v odbore, ktorí ma neskôr pozvali na spoluprácu na mojich prvých projektoch. Skúsenosti som nazbierala napríklad aj v dizajnérskej firme, ktorá sa venovala tvorbe unikátnych kusov nábytku na mieru, či v startupe, ktorý poskytoval online poradenstvo týkajúce sa dizajnu. Vďaka tomu, že som sa v tom období začala zaujímať o udržateľnejší spôsob života a nevedela som o firme, ktorá by sa zaoberala ekologickým prístupom k navrhovaniu, cítila som nesmierne volanie konať, a tak som si vytvorila vlastný ateliér Design with Care.