×
#Móda

Khairino bistro si zamilovali aj Red Hot Chili Peppers!

14.8. 2022 12:06 Keď vkročíte dnu, prvé vás opantá vôňa exotických korenín. Svetlý vzdušný priestor s vysokými stropmi, typickými pre bratislavské Staré Mesto, vás automaticky naláka sadnúť si k oknu a pozorovať život na rušnej ulici. Vitajte v Arabeske, bistre s arabskou kuchyňou (áno, preto ten názov), ktorú vedie šarmantná Khairieh.

Od módy do kuchyne
Khairieh Naserová (@arabeskabistro) sa prednedávnom musela rozhodnúť: buď zostať v milovanej brandži plnej luxusnej módy, alebo naštartovať život na plné obrátky, vyjsť z komfortnej zóny a splniť si sen o bistre. Vyhralo bistro. Spolu so svojím otcom Hasanom sa rozhodli, že všetky tajomstvá blízkovýchodnej kuchyne prenesú na taniere a uvidia, ako si Slováci zvyknú na pravý domáci hummus, chutný falafel, nadýchaný pita chlieb, lahodné mezze a sladké arabské dezerty. Ubehlo len niekoľko týždňov a v Arabeske sa nezavrú dvere. „Vlastne sme taký záujem ani nečakali, príjemne nás prekvapilo, ako pozitívne hodnotia naše bistro návštevníci. Mnohí napríklad poznali len kupovaný hummus, takže keď ochutnali ten náš, ktorý pripravuje otec, boli nadšení. Prichádzajú k nám však aj ľudia, ktorí precestovali arabský svet alebo boli na dovolenke v Jordánsku, a tradičné jedlá si tak obľúbili, že doma hľadajú ich alternatívu. A tak sa pomaly naše bistro začalo plniť ľuďmi pripravenými objavovať všetky chute arabskej kuchyne.“

Hoci má Khairieh exotické meno, narodila sa na Slovensku. Jej otec Hasan prišiel do Bratislavy v 70. rokoch študovať na Ekonomickú univerzitu, zamiloval sa do Slovenky a už tu zostal. Dnes so staršou dcérou Khairieh denne pripravuje arabské jedlá podľa originálnych receptúr, ktoré kolujú v rodine po mnoho generácií. Samotná Khairieh sa po skončení vysokej školy našla v PR sfére. Pracovala pre butik s luxusnými kabelkami a doplnkami a každý mesiac mohla obdivovať najnovšie dizajnérske kolekcie. „Milujem krásne veci a tak mi trošku aj priamy kontakt so svetom módy chýba, na druhej strane, otvoriť si v pandemických časoch bistro bola výzva a veľká škola. Teším sa z toho. Nielen preto, lebo vidíme, že Slováci už vyhľadávajú kvalitu a radi sa k nám pre autentickosť kuchyne vracajú, ale aj preto, že našu rodinu spoločný projekt ešte viac stmelil.“ Ako to už pri rodinných biz­nisoch býva, zväčša sa po pár mesiacoch (a to sme optimistky) strhnú zvady a všetci si vedia poriadne liezť na nervy. Ale nie u Naserovcov. „My to máme úplne naopak, celá rodina sa spojila, ja som sa veľa naučila od otca a on zasa cez moju optiku pochopil, aké užitočné vedia byť pri podnikaní sociálne siete. My si veľmi rozumieme a hádky u nás naozaj nebývajú. Veď všetko sa dá vydiskutovať v pokoji,“ vysvetľuje Khairieh a prináša na ochutnávanie predjedlá mezze, kurací sendvič shawarma dajaj, osviežujúci tabouleh a ako dezert katayef – palacinky s bohatou orechovou náplňou.

Khairieh Nasserová - spolumajiteľka bistro Arabeska, autentickej arabskej reštaurácie.
Zdroj: ROBO HUBAČ