Foto: Veronika Rybárová
#Móda

V backstagi Celeni: 70.roky, scrunchies a mix vzorov!

27.10. 2021 12:00 Počas minulého týždňa sme navštívili fashion week v Budapešti, ktorého súčasťou bola aj prehliadka maďarskej značky Celeni. V priestoroch kaviarne Börze sme si prezreli najnovšiu kolekciu a nahliadli sme aj do zákulisia. Poďte sa pozrieť s nami!

Jesenná kolekcia Celeni pôsobí ako vytrhnutá z vintage editoriálu a všetky kúsky sú jednoducho kombinovateľné na akúkoľvek príležitosť. Či už ide o večerný event, pracovný meeting alebo víkendový brunch, z príjemných materiálov a padnúcich siluet si určite vyberiete.

Zdroj: Celeni

Finálne looky dizajnérka Ester Cselényi doplnila o praktický jednoduchý styling. Jemný glam podtrhli výraznejšie odtiene rúžu a vo vlasoch vynikli najmä maximalistické scrunchies, skvelé v prípade, ak chcete zaujať nekonvenčným účesom aj v bežný deň. Celé to zavŕšila minimalistická obuv značky HÖGL, ktorá stavia na dlhej tradícii kvalitného obuvníctva. To skvelo zapadá do konceptu - aj Celeni je značkou oslavujúcou tradície, a to konkrétne maďarské.

HÖGL Styling
Zdroj: Veronika Rybárová

V zákulisí nám viac o kolekcii povedala aj samotná Eszter.

Ako by si novú kolekciu predstavila vlastnými slovami?
Vždy nachádzame inšpiráciu v niečom maďarskom. Chcela som nájsť niečo, čo bude každý v Maďarsku poznať, nech to nie je až tak tajná a skrytá inšpirácia :) Ale taktiež som chcela, aby to bolo niečo, o čom toľko nepočujeme, o čom možno ľudia v zahraničí nevedia, niečo zabudnuté... A tak som si zvolila keramický objekt Tófej, retro oranžový predmet, ktorý sa nachádza nielen v našich domácnostiach, ale napríklad aj v Nemecku a rôznych iných krajinách Európskej únie. Má špecifický povrch, z ktorého čerpá mnoho našich aktuálnych printov. V kolekcii je zastúpené tiež káro, chceli sme sa pohrať so vzormi a vytvoriť taký mix&match štýl :). Je tam aj niečo zo 70. rokov v modernom podaní.
Celá prehliadka je doplnená aj zaujímavým stylingom a lokáciou...

Ako si dávala dokopy prezentáciu?
Po COVIDE sa svet módy trochu zmenil a posilnil sa spôsob uvažovania známy ako "out of the box". Aj ja som chcela uvažovať práve takto a priniesť kolekciu na miesto, na ktoré môže byť Budapešť skutočne hrdá. Lokácia prehliadky sa nazýva Börze, je to reštaurácia a kaviareň a je naozaj nádherná. Ďalší dôležitý faktor bol ten, že som kolekciu chcela na takomto mieste ukázať reálnym zákazníčkam, ktoré u nás nakupujú, aby si ju mohli obzrieť zblízka a rovno kúpiť na webe. Taktiež sme kolekciu chceli spárovať so stylingom vlasov a mejkapu, ktorý si viete spraviť aj doma. Sústredili sme sa na vlasové doplnky ako XXL scrunchies, túto sezónu je všetko o nich. Potom sú tu opasky, ktoré sú vhodné na šaty alebo na kabát a opticky vás zoštíhlia.

Zdroj: LIZICZAI_REKATTGerhard Rauth


S akými materiálmi si pracovala pri tvorbe kolekcie?
Keďže je to zimná kolekcia, volila som hrubší textil. Je pre mňa vždy dôležité používať vlákna, ktoré sú príjemné a viete sa o ne doma starať. V kolekcii máme napríklad faux kožu, plisé z Portugalska, vlnu, hodváb, bavlnu, textil z Grécka... mix všetkého, pretože ako vieme, zima je o vrstvení :)


Čo Celeni ako lokálnej značke pomáha nájsť si svoje miesto medzi záplavou masových medzinárodných gigantov?
Myslím, že posledné 2 roky nám túto cestu naozaj uľahčili. Dnes vieme preniknúť aj k zahraničnému publiku, keďže z nášho webu odosielame celosvetovo a ľudia fungujú z veľkej časti v online sfére. Aktuálne máme aj špeciálnu ponuku pre Slovensko, pretože máme rovnaké poštovné ako do Maďarska. Chceme jednoducho obliekať tú našu "Celeni ženu", nech je kdekoľvek. :)

Video