Foto: Shutterstock
#Vzťahy a sex

Život s konšpirátorom: Môžeme žiť s niekým, kto má úplne iný názor na svet?

Foto: Shutterstock
#Vzťahy a sex

Život s konšpirátorom: Môžeme žiť s niekým, kto má úplne iný názor na svet?

4.6. 16:13 Ako prežiť po boku ľudí, ktorých pravda je z úplne iného vesmíru než tá naša? Konšpirácie a hoaxy sa preplietli našou spoločnosťou, sú zdrojom častých konfliktov a nepochopenia medzi tými najbližšími.

Prečo ľudia veria nezmyslom? Nie je to len otázka týchto dní, ale aj názov knihy doc. PaedDr. Vladimíry Kurincovej Čavojovej, PhD., ktorá sa výskumu konšpirácií venuje v SAV. My sme sa s ňou rozprávali o tom, ako sa dá fungovať s ľuďmi, ktorých máme radi, trávime s nimi kopu času, no naše názorové svety sa od seba vinou hoaxov vzďaľujú čoraz viac. Mnohí z nás si myslia, že konšpirácie sa k nám dostali až vďaka sociálnym sieťam, nie je to však tak. „Konšpiračné teórie tu boli odnepamäti a spájali sa takmer so všetkými veľkými spoločenskými udalosťami.

Už veľký požiar v starovekom Ríme sa spájal s mnohými konšpiráciami o tom, kto ho spôsobil. Neobišli epidémie alebo atentáty, nedá sa nespomenúť ani smrť princeznej Diany, ktorú sprevádzali mnohé konšpirácie. Nie sú len následkom sociálnych sietí,“ vysvetľuje docentka Kurincová Čavojová. Jednoducho povedané, čím viac sa toho v spoločnosti deje, tým viac nás to ťahá k hľadaniu možných (aj nemožných) vysvetlení.

Nahnevaný pár sa háda.
Zdroj: shutterstock

A tie občas nájdeme v alternatívnych kruhoch. „V modernej spoločnosti sa konšpirácie najčastejšie spájajú s nejakými mocnými skupinami, ktoré akože ovládajú svet. ‚Najobľúbenejšie‘ sú rôzne židovské sprisahania, slobodomurári alebo reptiliáni, ktorí sú údajne mimozemská rasa infiltrovaná medzi nás a riadia rôzne mocenské skupiny. Na Slovensku sa často skloňuje aj genderová ideológia. Existujú rodové štúdie ako vedecký smer, ktorý sa skúma.

Žiadna genderová ideológia však neexistuje. V podstate ide o obviňovanie aktivistov, ktorí poukazujú na rodovú diskrimináciu alebo diskrimináciu sexuálnych menšín, že údajne chcú úplne zrušiť pohlavie. Je to vytváranie slamených panákov, čo je argumentačný faul, pri ktorom skreslíme argument protivníka do takej absurdnej podoby, aby sa dal ľahko vyvrátiť,“ pokračuje V. Kurincová Čavojová. / pokračovanie na ďalšej strane

autor:  Martina Havranová