×
#Madam EVA

STRETLI sme Tatjanu Patitz: Spomíname na TOP modelku, ktorá odišla PRISKORO!

13.1. 21:06 Bol rok 2011 a prišla do Bratislavy. Boli sme jeden z mála magazínov, ktorý mal tú česť urobiť s ňou rozhovor zoči voči. Kto mohol vedieť že o 12 rokov neskôr Tatjana podľahne jednej z najlepšie liečiteľných rakovín - karcinómu prsníka. Mala iba 56 rokov.

Bola jednou z najúspešnejších v zlatej ére Supermodeliek. Meter osemdesiat, blond vlasy, modré oči. Vo videoklipe George Michaela Freedom mala na sebe ten veľký huňatý sveter. A to je asi tak všetko, čo sa o nej vedelo. Tatjana Patitz uvalila na ostatné informácie zo svojho života embargo. Schválne, len si skúste nájsť o Tatiane na internete nejaké správy. Novinky. Pikošky??!!! Pcha. Nič. Má chlapa? Bohvie. Tak s kým má aspoň svojho syna? Záhada. Fakt chodila s Deppom? Netušíme. So Sealom? Vraj. Je vegetariánka? Možno. Zlyháva aj vyhľadávač obrázkov. Teda ak hľadáte niečo osobné. Donekonečna vám však bude vypľúvať titulky a módne story, takže na rozhovor som išla vyzbrojená jedinou istou informáciou, že Tatiana Patitz je nevšedne krásna žena. Milovali ju legendy módnej fotografie Herb Ritts, aj Peter Lindbergh. Bola aj miláčikom Vogue (hádam všetkých mutácií, ktoré na svete vychádzajú). Zlatíčkom Jill Sander, Dolce & Gabbana, Donny Karan, Valentina, Versaceho, Karla Lagerfelda, Chanel...

Tatjana Patitz
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CdHyjjOop53/

 

Nuž a presne tak vyzerala. Ako múza. S legendárnymi mačacími očami. Vznášala sa v prezidentskom apartmáne toho luxusného hotela asi 20 cm nad zemou a aj keď sa so mnou rozprávala, mala som pocit že je tisíce kilometrov ďaleko. Neuchopiteľná, očarujúca. "Nemá žiadny make up. Leskne sa," vydesene mi šepká náš fotograf. To je presne ono. 44 ročná modelka nič nemaskovala, nič nehrala a nič neprikrášľovala.

Ako ste si pri veľkosti vášho úspechu dokázali natoľko ochrániť súkromie?
V prvom rade je to podľa mňa preto, že som nikdy nebývala na typických adresách ako Paríž, či New York a odsťahovala som sa do Californie, odkiaľ som len dochádzala za prácou. Vždy som veľmi dbala na to, aby som mala striktnú hranicu medzi súkromným a pracovným životom.

Ktorá je vaša najlepšia spomienka na detstvo?
Kone. Začala som jazdiť ako 5 ročná a odvtedy ma to nepustilo. To je inak pre ľudí „od koní“ typické... Tam sa začal môj hlboký vzťah k prírode, ktorý mám dodnes. Vyrástla som v Malmö, ktoré je obkolesené morom a vždy sme mali blízko na pláž. Na to tiež rada spomínam.

Väčšina modeliek paradoxne zapadá do príbehu o škaredom káčatku. Čo vy? Boli ste kočka už na škole?
Vôbec nie! Nikdy som nebola za pekné dievčatko! Prvé fotky mi urobila mama, keď som mala asi 14 rokov, ale nikdy som si nemyslela, kam to až povedie a hlavne, nikdy som nechcela byť modelkou... (smiech) Chcela som dokončiť školu a precestovať svet, to áno, ale zďaleka som nebola najkrajšia v škole, ani v triede... Takže som nemala prehnanú sebadôveru. Bola som taká rukatá, nohatá, príliš vysoká a nemala som žiadne valné úspechy u chlapcov.

Ehm, neverím. Ani neskôr?!
Je to možno čudné, ale nie som ten typ ženy, ktorá si to hovorí, že "som pekná."

To je čudné. Objavili ste sa na cca. 130 titulkách. Z toho 26 krát to bol Vogue!!!
... (smiech) Podľa mňa som objektívna, lebo sa vidím napríklad ráno, keď sa zobudím... Alebo keď idem spať... A vo všelijakých iných nie úplne krásnych situáciách... (smiech)

Boli začiatky mladučkej modelky v Paríži ťažké?
Boli. Malé byty, veľa dievčat, žiadne peniaze, domov v nedohľadne... Ale starali sme sa o seba navzájom. Viete, vtedy ešte neboli ani mobily, nič podobné.

Čo ste najviac milovali a najviac nenávideli na statuse supermodelky?
Určite som stretla niekoľko neskutočných ľudí v tomto biznise a videla som celý svet, kúty zeme, kam som sa vždy chcela dostať. Ale občas bol ten tlak priveľký a program príliš nabitý. Človek má pocit že býva na palube lietadla. Takisto bolo zvláštne dostať sa v takom mladom veku na veľmi špecifické miesta napríklad v Ázii, alebo Afrike, kam by som sa za normálnych okolností asi nerozhodla ísť. Bolo veľmi ťažké zvládnuť kolotoč prehliadka, máličko spánku, presun do ďalšieho mesta a znova a znova. Bolo takmer nemožné oddýchnuť si.

Prichádza vôbec do úvahy medzi najkrajšími modelkami sveta priateľstvo?
Pravdaže. Vtedy, uprostred toho šialenstva v 90 tych rokoch sa baby medzi sebou normálne rozprávali, trávili sme spolu veľa času na foteniach alebo počas Fashion week-ov, ale zároveň každú z nás ten život a práca časom zaviali iným smerom a dnes máme všetky svoje rodiny.

Ste sama mama so  synom. Vzťah s jeho otcom je asi definitívne pasé...?

"Tatiana nebude odpovedať na žiadne súkromné otázky," nakloní sa ku mne sympatická žena, ktorá doteraz nenápadne sedela v kúte. "Ja mám nachystané LEN súkromné otázky," myslím si, lebo sa to neodvážim povedať nahlas. Tak ja tie otázky skúsim nejako modifikovať (usmievam sa veľmi nepresvedčivo). "No skúste," povedia mi. Modelka sa usmieva, no je v strehu.

Sama mama so synom, vo veľkom dome, s koňmi, psami, mačkami... Ako to zvládate?

Musím. Žiadna iná možnosť neexistuje. Som matka a krása materstva spočíva vo výchove dieťaťa. Zbožňujem túto úlohu.

Máte jediného syna a porodili ste ho pomerne neskoro, ako 38 ročná. Nehrozí vám prílišná upnutosť?

Osobne si myslím že nie som hystericky precitlivelá. 99 percent času trávim s Jonasom, snažím sa byť dobrou mamou. Je pre mňa najdôležitejší človek v živote a s tým súvisia aj moje rozhodnutia.

Vyzeráte šťastná a nie deprimovaná samotou, ani citovo vyprahlá.

Som šťastná a cítim sa požehnaná v mnohých veciach. Nedá sa žiť tak, že človek čaká a hovorí si zúfalo, keby som už tak niekoho stretla, keby som už tak niekoho našla... Podmieňovať svoje šťastie, že budem šťastná, až keď budem mať manžela, budem spokojná až keď toto alebo tamto... Musíte nájsť šťastie v tom, v čom sa nachádzate teraz. Občas si samozrejme pomyslím, že muž by "bodol", pretože som mama aj otec. Nemôžem prísť za nikým a povedať, choď a pekne mu to teraz vysvetli ty! Aj na domáce úlohy som len sama a mám len jednu trpezlivosť...(smiech) Ale Jonah nemal nikdy v živote pestúnku. Na osamelosť skrátka nemám čas. Vždy mám priveľa práce.  FOTKY ZOSNULEJ MODELKY SI POZRITE V NAŠEJ GALÉRII TU!

Topmodelka Tatjana Patitz bola rodáčka z Nemecka. Vyrastala vo Švédsku a ako 17 ročná začala kariéru modelky. Venovala sa prevažne foteniu, menej predvádzaniu a zvečnili ju najvýznamnejší módni fotografovia všetkých čias, vďaka čomu sa stala jednou z najznámejších modeliek 20.storočia. Sama so synom žila pomerne izolovane na ranči obklopená zvieratami a prírodou. Zomrela 11.januára 2023 na rakovinu prsníka. Dajte si hneď termín vyšetrenia, nech úžasné ženy na celom svete nezomierajú zbytočne a tak mladé.

FOTKY ZOSNULEJ MODELKY SI POZRITE V NAŠEJ GALÉRII TU!

Video