×
Foto: Shutterstock
#Madam EVA

Pracujete na bábätku a nedarí sa? Prevratná metóda dáva nádej aj starším ženám

28.6. 10:11 Dlhé roky pôsobila v Brne, kde pracovala na jednej z najväčších kliník pre asistovanú reprodukciu v celej strednej Európe. Skúsená embryologička RNDr. Martina Martonová stála pri zrode metódy, ktorá mení pravidlá hry.

Každá máme vo svojom okolí nejaký pár, ktorému „sa nedarí“. A máme veľké šťastie, ak nejde priamo o nás! Naše kamarátky, kolegyne, známe si prechádzajú neľahkými procesmi, vyšetreniami, liečbami, hormonálnymi jazdami, len aby sa dočkali vytúženého bábätka.

Hlavne prísť včas a neodkladať materstvo na "vhodnejšie obdobie", to si pamätajme.
Zdroj: shutterstock

To je tá emotívna stránka veci, príbehy s rôznymi koncami, iný je pohľad za kulisy. Sterilné laboratóriá, biele plášte, mikroskopy a neskutočný ľudský um a úsilie, ktoré stoja za asistovaným zrodom života.
Martina Martonová spolupracovala v tíme so skvelou českou vedkyňou PharmDr. Zuzanou Holubcovou, PhD., ktorá nesmierne posunula vpred nielen ju, ale aj celý svet reprodukčnej medicíny. Vyvinuli unikátnu neinvazívnu metódu vyšetrenia vajíčka formou polarizačnej mikroskopie, v preklade do ľudskej reči ide o vyšetrenie zrelosti vajíčok ešte pred samotným oplodnením. Výsledky boli publikované v prestížnom odbornom časopise Science a dnes je táto metóda súčasťou rutinnej praxe.

Skúsená embryologička momentálne prišla zúročiť všetky svoje poznatky do Nitry, na kliniku Gyncare. Vraví, že v procese úspešnosti umelého oplodnenia zostáva stále najdôležitejším faktorom vek - respektíve včasný záujem partnerov o bábätko.

Reprodukčná medicína je pomerne mladý odbor, ale sprevádza ju úžasný rozvoj.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

"Ani tie najmodernejšie prístroje, prístupy a postupy na poli IVF nedokážu urobiť zázraky. Áno, máme k dispozícii mnohé inovatívne postupy, využívame najnovšie a najmodernejšie technológie, ale ľudský faktor zohráva stále významnú rolu," hovorí Martina Martonová. "Žijeme v období, keď ženy čoraz častejšie odkladajú materstvo na „vhodnejší“ čas, ale treba si uvedomiť, že proces starnutia vajíčok je fyziologický proces a botoxom sa oddialiť nedá. Svojský postoj majú aj muži, ktorí neraz založenie rodiny odkladajú na neskoršie roky svojho života. No a práve tu je dôležité uvedomiť si, že ľudský organizmus postupne starne a mení svoje funkcie."

Čo to znamená v konkrétnych číslach? "Po 35- ke aj u zdravej ženy môže byť pokles počtu vajíčok taký, že môže ohroziť jej plodnosť. Súčasne s poklesom počtu sa vekom znižuje zároveň aj ich kvalita. Vo veku nad 40 rokov je šanca otehotnieť z vlastných vajíčok pomerne nízka. U mužov je táto hranica posunutá približne o 10 rokov neskôr." Ak teda túžite po bábätku a nedarí sa vám, neváhajte a príďte na kliniku asistovanej reprodukcie čím skôr. "Byť mamou je ten najkrajší pocit," súhlasí embryologička. "Zároveň odkrýva aj výzvu – byť k sebe láskavejší, pozorne načúvať tikotu biologických hodín, aj keď sa nám niekedy môže zdať, že je to iba jemné ševelenie."

Video