×
Foto: Vogue
#Madam EVA

Olena Zelenská na titulke Vogue: A hneď je dôvod na hejt!

29.7. 17:40 Už sa valí špina! Kým ľudia už v bežnom živote úplne zabudli na vojnu na Ukrajine, pričom bolesť našich susedov ich ani nerozčuľuje ani netrápi, titulka Vogue je iná vec!

Najprestížnejší módny časopis na svete v októbrovom čísle zverejní článok s názvom "Portrét odvahy: Olena Zelenská, prvá dáma Ukrajiny". Fotografie vytvorila renomovaná americká fotografka Annie Leibovitzová. Na niektorých z nich Zelenská pózuje v Kyjeve s manželom, ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Článok sa zamýšľa nad emocionálnou daňou, ktorú si vojna vyberá od Ukrajincov, aj nad tým, ako sa Olena Zelenská usiluje prispôsobiť tomu, že sa ocitla "v centre tragédie", informovala vo štvrtok spravodajská stanica Euronews.

Olena Zelenská na nových záberoch pre magazín Vogue.
Zdroj: Vogue / Annie Lebovitz

Olena Zelenská je žena ako my - určite si nikdy nepredstavovala, že skončí takto - traumatizovaná, v centre konfliktu, ktorý nemá konca a každý deň prináša vysokú šancu, že jej muž neprežije. Vyštudovaná architektka a scenáristka sa nikdy nepretŕčala v časopisoch a Vogue o nej hovorí ako o tvári konfliktu, ktorá svetu ukázala utrpenie občanov. Ukázala -lepšie povedané- pripomenula. Lebo v tomto sme my ľudia výborní - radi a ľahko zabúdame. Vojna je ďaleko, netýka sa nás. 

FOTKY SI POZRITE V NAŠEJ GALÉRII TU!

"Prvá dáma je oblečená v módnych šatách, je ťažké spojiť si to so surovou správou, že prebieha vojna," uviedla Anjana Susarlová, profesorka z Michiganskej štátnej univerzity. Zástancovia tvrdia, že úlohou prezidentského páru je zvyšovať povedomie svetovej verejnosti o vojne a udržiavať záujem médií o dianie na Ukrajine. To podľa nich znamená, že takýto spôsob "public relations" je dôležitý. "V čase vojny musíte využiť všetky prostriedky na šírenie informácií," napísal na sociálnej sieti Twitter jeden užívateľ, zatiaľ čo iný si myslí, že "udržiavanie Ukrajiny v správach je pre Zelenského protivojnové úsilie životne dôležité". Aj Rusko aj Ukrajina vedú na svoju podporu rozsiahle mediálne kampane. Zelenskyj od začiatku vojny využíva silu sociálnych médií a na platformách ako Twitter alebo Instagram pravidelne zverejňuje "selfie" videá. 

Video