×
#Madam EVA

Myslíte si, že je vaša maskara skutočne kvalitná? Možno budete prekvapené

20.6. 8:27 Maskara je naša stálica, náš miláčik, bez ktorého sa nepohneme. Určite máte svoju obľúbenú, na ktorú nedáte dopustiť. Ale je hodna vašich peňazí?

Na trhu máme dostupné naozaj široké portfólio maskár - od farebných cez vodoodolné až po vyživujúce. Tú svoju si nájde každý a nezáleží na tom, aký typ mihalníc máme. Kupujeme si maskary aj za 5 eur, ale aj za 50, pričom všetky výrobky majú lákavý obal s nápisom sľubujúcim ten zvodný „mačací“ pohľad.

Kefka je to, na čom záleží. Ale nie je to všetko!
Zdroj: dTest Petr Neubert

Odborníci z nezávislej spotrebiteľskej organizácie dTest, ktorí sa posledné roky venovali testovaniu viacerých kozmetických prípravkov na pokožku či vlasy, si tentokrát posvietili na 14 vybraných produktov s čiernym odtieňom a prišli so zaujímavými zisteniami.
Hodnotili sa ich kľúčové vlastnosti ako zväčšenie objemu, predĺženie, natočenie alebo oddelenie mihalníc. Odborníkov zaujímalo ako dlho vydrží prvé nanesenie výrobku a takisto skúmali prirodzený vzhľad či deklarovanú vodoodolnosť. Dobrovoľníčky, ktoré týždeň testovali výrobky v praxi, priebežne rozdávali body za konzistenciu, tvar kefky, aplikáciu a dávkovanie, rýchlosť schnutia, jednoduchosť odlíčenia či tendenciu zlepovať mihalnice a vytvárať hrčky.

Maskara je základ našej beauty rutiny
Zdroj: dTest Petr Neubert

Chemickou analýzou sa potom v laboratóriách skúmalo zloženie maskár. Pátralo sa po škodlivých látkach a vykonala sa aj mikrobiologická skúška. Nakoniec došlo aj k hodnoteniu obalu produktov – otváranie a zatváranie, resp. praktickosť fľaštičky či informácie uvedené na obale. Do testu sa celkovo zapojilo 20 dobrovoľníčok a 3 expertky. Každá žena testovala dve náhodne vybrané vzorky s prelepeným obalom, aby nebolo jasné o akú značku ide.

Takýmto nástrekom sa napríklad testuje vode odolnosť
Zdroj: dTest Petr Neubert


Všetky maskary si za svoje kozmetické vlastnosti odniesli dobré alebo uspokojivé celkové hodnotenie. Expertky sa na vybrané produkty pozreli naozaj detailne a väčšine vyčítali najmä neprirodzený vzhľad, ale aj neúplnú vodoodolnosť. V skúške správneho oddelenia mihalníc však testované výrobky obstáli lepšie. Bežné užívateľky boli spokojné s ich výdržou aj po štyroch hodinách. „Pri analýze zloženia maskár sme však prišli aj na nemilé zistenia. Pri viacerých produktoch totiž odborníci v laboratóriách objavili aj nežiadúce látky ako ťažké kovy či karcinogénne látky, ktoré sú v kozmetických výrobkoch zakázané. 

Maskra zohráva v líčení hlavnú rolu
Zdroj: Mafin Laurincová/EVA

Dostatočné hodnotenie teda získali maskary ako dm/Trend It Up N°1 Mascara a vodoodolné výrobky Catrice Cosmetics Glam & Doll Volume Mascara Waterproof a Essence Volume Hero Mascara Waterproof. Trochu lepšie, avšak stále uspokojivo, sa umiestnili maskary Essence I Love Extreme Crazy Volume Mascara, Max Factor 2000 Calorie Dramatic Volume, ale aj populárna Chanel Le Volume de Chanel Mascara. Ostatné výrobky v analýze obstáli relatívne dobre a nezistili sa v nich žiadne podobné látky.
Skúšky kozmetických vlastností ako napríklad objem či predĺženie mihalníc najlepšie zvládla L'Oréal Paris Air Volume Mega Mascara. Tipom dTestu je však maskara Bourjois Mascara Twist Up The Volume, ktorá vie nielen zväčšiť objem, ale aj pekne natočiť riasy či vyčariť prirodzený vzhľad. Oddelenie mihalníc hrá pri spokojnosti používateliek taktiež dôležitú úlohu. V tejto kategórii sa dobre umiestila napríklad vodoodolná Maybelline Classic Volum' Express Waterproof.

Rozžiari pohľad, otvorí oči
Zdroj: Jonathan Storey

V odolnosti najhoršie dopadla Lavera Naturkosmetik Intense Volumizing Mascara, u ktorej sa zistila najkratšia výdrž – iba dve z celkového počtu dobrovoľníčok uviedli, že im na mihalniciach vydržala bez potreby úpravy celých dvanásť hodín. Pri maskare od značky Lavera užívateľky neboli spokojné ani s jej prirodzeným vzhľadom. Kompletné výsledky z testovania nájdete na webe dTest.sk.

autor:  Sylvia Kerepecká

Video