Foto: ME3
#Madam EVA

Marcová MADAM EVA predstavuje ženy roka 2021: Príbehy, ktoré vás zasiahnu!

Foto: ME3
#Madam EVA

Marcová MADAM EVA predstavuje ženy roka 2021: Príbehy, ktoré vás zasiahnu!

23.2. 7:30 Editoriál pre vás píše redaktorka Zuzana Šujanová.

Je to už rok, čo začala svet ničiť kovidová nočná mora, a tento rok zanechal na všetkých hlboké stopy, módu nevynímajúc. Nejde len o bankroty módnych značiek, zatváranie maloobchodných pobočiek a obrovské zmeny vo fungovaní módneho priemyslu.

Radikálna zmena životného štýlu miliónov ľudí poznačila aj samotnú módnu tvorbu. Aj v histórii sa móda ocitla v krízach. Napríklad počas 2. svetovej vojny, keď boli v Európe látky na prídel a materiály ako napríklad koža, absolútne nedostatkové, lebo všetko smerovalo do vojnovej výroby. No aj vtedy sa ľudia chceli páčiť a upravený zovňajšok im trocha pomáhal zabudnúť na hrôzy vojny.

Tak boli nútení improvizovať. Jediné, na čo nebolo treba veľa materiálu a čo sa dalo vyrobiť aj zo zvyškov, boli klobúky a brošne. Nimi si mohli ženy aspoň trochu obmieňať šatník. Preto sa počas 2. svetovej vojny najviac darilo modistkám a dizajn klobúkov zažil nevídaný rozkvet. Dnes stojí móda pred úplne iným problémom. Čo navrhovať pre ľudí, ktorí trávia väčšinu času doma?

Zdroj: ME3

Večerné róby a spoločenské šaty nikto nepotrebuje. Ani biznis kostýmy asi veľmi nejdú na odbyt. Za posledný rok sa stalo najžiadanejším domáce oblečenie a praktický šatník na voľné dni a prácu z domu. Podobne ako klobúky v 40. rokoch minulého storočia sú dnes v centre pozornosti dizajnérov pohodlné tepláky, tričká, mikiny a bundy.

Zmena dopytu sa viditeľne odrazila aj na módnych trendoch na jarnú a letnú sezónu. Športové inšpirácie a pohodlné oversize línie prenikli do väčšiny módnych kolekcií, pričom každá ich poňala po svojom. Klasické značky stavili na sofistikované prelínanie elegantných a športových prvkov. Tie progresívne navrhli odvážne mixy štýlov a kúskov, ktoré by vám pred rokom ani nenapadli.

Predstavili tak úplne nový trend, ktorého prioritou je absolútne pohodlie a ktorý lichotí všetkým vekovým aj váhovým kategóriám. Opäť sa potvrdilo, že v najväčších krízach sa rodia tie najlepšie nápady a inovácie, lebo ľudia sú nútení siahnuť na hranice svojich schopností a fantázie.

Pred polrokom bolo jasné, že táto kríza obráti svet módy naruby. Po roku je jasné, že dizajnéri sa s ňou vyrovnali ako praví kreatívci. Výsledky ich práce vám prinášame v módnych trendoch na jarné a letné mesiace.

Zdroj: ME3
Diskusia