Reklama

Málokto ho pozná, všetci ho potrebujeme: Máte dosť vitamínu Q?

Niektorých trápi silná únava.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Sylvia Kerepecká

Kým sme mladé, necítime to. Sme plné energie, neriešime, odkiaľ prichádza, kde sa tvorí, skrátka ju máme a hotovo. No po takej štyridsiatke je to očividné – únava a spomalená regenerácia. Tá energia nesie v našich mitochondriách vznešený názov koenzým Q10. A keď sa míňa, treba ho doplniť!

Jeho produkcia sa znižuje nielen vekom. Hladinu nepríjemne znižuje aj aktívne, aj pasívne fajčenie, stres, vplyv životného prostredia alebo lieky na znižovanie cholesterolu. Koenzým Q10 má pre naše telo priam fatálny význam. Hrá kľúčovú úlohu pri produkcii energie a ochrane buniek pred poškodením a predčasným starnutím. Organizmus si ho čiastočne vytvára sám, ale jeho spo­treba je veľmi vysoká. Tu nejde o vrásky, významne ovplyvňuje mnohé orgány a procesy. Nájdeme ho vo všetkých bunkách ľudského tela, je obsiahnutý vo svalových bunkách a jeho najvyššia koncentrácia býva v srdcovom svale. A čo je najdôležitejšie, nemožno ho žiadnou inou látkou nahradiť.

Zdroj: Profimedia.sk

Koenzým Q10 spomalí nástup ochorení súvisiacich s vekom a dodá vám energiu.

Životodarná desiatka.

Prvá myšlienka je logická – neviem si koenzým doplniť prirodzene, zo stravy? Mnohé výskumy ukazujú, že to nejde, respektíve len čiastočne. Ak by sme chceli prijať dennú dávku, museli by sme zjesť približne pol kila sardiniek, kilo hovädziny alebo viac ako kilogram arašidov. Navyše vytváranie koenzýmu Q10 si vyžaduje dostatok vitamínu B6. Veľmi zhruba sa náš priemerný denný príjem odhaduje na 3 mg, pričom za optimálne hodnoty sa považujú množstvá v rozmedzí od 10 do 30 mg denne, ak sme zdravé. Koenzým Q10 prospieva každému človeku, no ešte viac tým, ktorí riešia nejakú diagnózu. Diabetikom pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi, pomáha tiež pacientom, ktorí berú betablokátory na liečbu vysokého krvného tlaku. Ich nežiaducim účinkom je totiž čiastočné zablokovanie tvorby koenzýmu Q10 v tele. Má priaznivé účinky pri zápalových ochoreniach zubov, predovšetkým pri paradentóze, pri chorobách dýchacích ciest, pri liečbe obezity, chronickej únave a priaznivo vplýva na mužskú či ženskú plodnosť.

Zdroj: SHUTTERSTOCK A ARCHÍV REDAKCIE

Museli by sme zjesť KILO hovädzieho mäsa denne, aby sme dostali do tela dostatok koenzýmu

Nabije vám baterky

Nositeľ Nobelovej ceny za výskum mechanizmu pôsobenia koenzýmu Q10 Peter Mitchell by ho odporučil každému v strednom veku. Podľa neho je to skutočný prameň mladosti a vitality. Veľa koenzýmu potrebujú najmä seniori a ľudia so zvýšeným pracovným zaťažením – to sme dnes pravdepodobne všetci.

Nedostatok Q10 v organizme sa spája s poruchou tvorby energie, čo sa môže prejaviť chronickou únavou, oslabením kostrového svalstva, spomalenou činnosťou srdcového svalu a podobne. Proti chronickej únave sa osvedčila dávka aspoň 100 mg denne plus antioxidačné vitamíny C a E, ktorých účinok zvyšuje.

Dostatočné množstvo koenzýmu sa nám tvorí v období od 20 do 40 rokov. S pribúdajúcim vekom sa to prudko zhoršuje – vo veku 60 až 70 rokov ide tvorba dole až o 65 percent. Keď sa hladina CoQ10 zníži o 25 percent, je to signál možného ochorenia. Ak však jeho hladina klesne o 75 percent, takmer vždy je postihnutý niektorý orgán. Aby sa účinky dostavili, treba ho pravidelne užívať aspoň tri mesiace.

Zdroj: Shutterstock

Pri chronickom vyčerpaní a strese je koenzým Q10 zázračný!

Madam EVA tip

LIPIZENTIN (Zentiva) bol vyvinutý špeciálne pre ľudí, ktorí užívajú statíny. Tieto lieky zvládajú veľmi efektívne znižovať cholesterol, ale zároveň blokujú tvorbu koenzýmu Q10 v tele. Preto je vhodné nasadiť ho ako doplnok stravy. Koenzým v Lipizentine je vyrobený fermentačným, teda prirodzeným biologickým procesom podľa štandardov pre farmaceutickú výrobu, takzvaných GMP (Good Manufacturing Practice). Znamená to, že dostávate čistý produkt, pričom v lacnejších verziách syntetickej výroby vznikajú rôzne nežiaduce prímesi. Tmavá kapsula chráni pred svetlom a obsahuje dôležitú olejovú bázu. Kvalitný ľanový olej, čo je najbohatší rastlinný zdroj omega-3 mastných kyselín, zaručuje dobré vstrebávanie koenzýmu Q10.