×
#Ľudia

ZAKÁZANÉ STRANY: Nemáte na to chuť? Tu je 5 dôvodov PREČO!

20.1. 20:45 Nie vždy je správna nálada, čas a chuť. Nie je to nič nezvyčajné. Veď si spomeňte na svoju polovičku, ktorá vás vymenila za dobrý hokejový zápas alebo večer kamarátmi. Niečo podobné sa teda môže stať aj nám a nie je to vôbec hanba. Napriek tomu, že chuť na sex je jeden z najdôležitejších prvkov v živote dospelej ženy, nemusí byť vždy funkčný a pripravený naplno sa rozvinúť.

Často za to môže situácia, v ktorej sa nachádzame, existenčné problémy alebo jednoducho stereotyp, ktorý v každom vzťahu po určitom čase nastane. Frigidita alebo absencia sexuálnej túžby a vzrušenosti je v poslednom čase nepríjemný trend, ktorý sa rozmohol v našich domácnostiach a vzťahoch. Treba si však uvedomiť, že túžba a vzrušivosť sú niečo úplne iné. Nevešajte však hlavu. Za vašou nechuťou môže stáť hneď niekoľko faktorov. Sexualita je totiž komplexná záležitosť, kde zohrávajú svoju úlohu biologické, psychologické a sociálne faktory. Skúste teda analyzovať svoj život a riešte problémy, ktoré u vás nastali.

Sociálno-kultúrne vplyvy

Pracovný stres, partnerský tlak a mediálne obrazy sexuality, ktoré vidíme na každom kroku a ktoré sú často ďaleko od reality? Aj to má vplyv na to, ako sexi sa cítime. Prestaňte sa porovnávať na sociálnych sieťach s nedosiahnuteľnými (a najmä filtrami vylepšenými) idolmi a vnímajte svoju vlastnú krásu a príťažlivosť.

Zuzana a Roman
Zdroj: shutterstock

Nízky testosterón

Testosterón ovplyvňuje sexuálnu túžbu u mužov aj žien. Hladina testosterónu totiž u žien vrcholí v 20. roku života a potom postupne klesá až do menopauzy, keď je jeho výška už dramaticky nízka. V lekárni alebo po porade s lekárom však môžete začať užívať tabletky, ktoré vám pomôžu, aby sa vaša túžba znova zvýšila.

Zdravotné problémy

Duševné ochorenia alebo zdravotné problémy ovplyvňujú sexuálnu túžbu psychicky aj fyzicky. A keď sa raz necítite dobre, zrejme nebudete mať ambície predvádzať posteľovú akrobaciu.

Marriage,Problem,Relationship,Difficulties,Concept,-,Asian,Young,Couple,Sitting
Zdroj: Shutterstock

Nesprávna životospráva

Pracovné vyťaženie, stres, nedostatok pohybu, strava plná tukov, jednoduchých cukrov a spracovaných potravín vám libido skutočne nezvýši, práve naopak. Niektoré potraviny sú skutočne zabijakom sexuálnej túžby, takže možno by bolo fajn, ak ju chcete znova naštartovať, dať si novoročnú očistu. Nemusíte hneď siahať po známych afrodiziakách, akými sú ustrice, horká čokoláda či špargľa (aj tak nie je sezóna, všakže). Ale konzumácia jedál s vysokým glykemickým indexom a tých, po ktorých sa cítite ťažko, sa podieľajú na znížení libida. Rovnako ako nadmerná konzumácia alkoholu.

Lieky

Niektoré antidepresíva, lieky na zníženie krvného tlaku a perorálna antikoncepcia môžu znížiť sexuálnu túžbu v mnohých smeroch, ako je zníženie hladiny testosterónu alebo ovplyvnenie prietoku krvi.

Video