Veľká vzbura celebrít: Prečo odmietajú sociálne siete?
19. 2. 2024, 18:30 (aktualizované: 31. 5. 2024, 3:54)
Podľa štatistík spoločnosti Meta z minulého roku Facebook mesačne navštívia bezmála tri miliardy ľudí a počet aktívnych používateľov vzrastá. Nie dramaticky, ale stale rastie. Avšak medzi známymi tvárami užívateľo ubúda. Prečo je to tak?
Zdroj: https://www.instagram.com/p/BgcB4qGluOC/
Zdroj: Richard Shotwell
Zdroj: Profimedia
Galéria k článku
Pôvodne zamýšľaný študentský projekt tak naďalej drží v rukách titul najväčšej sociálnej siete a reči o jeho zdanlivom úpadku (nehovoríme o úpadku morálky, samozrejme) asi ešte nie sú úplne namieste. Je však pravda, že ak tieto štatistiky postavíme do radu vedľa TikToku, ktorý vlani opäť zdvojnásoboval svoje príjmy, úpadok to je. Vlastne nejde len o TikTok. V minulom roku zaznamenala veľký nárast aj francúzska služba BeReal, ktorú mnohé médiá nazvali akýmsi „antiinstagramom“. Služba vám raz denne pošle oznámenie a vy potom máte dve minúty na to, aby ste odfotili, čo práve robíte. BeReal potom zaznamenáva nielen to, čo sa deje pred vaším fotoaparátom, ale aj vašu tvár pomocou zadnej kamery – vašu tvár však ukáže až po zdieľaní príspevku.
Prostredníctvom pevného limitu jednej fotografie denne a krátkeho náhodne zvoleného času na fotografovanie sa sieť snaží povzbudiť svojich používateľov do zdieľania „autentického“ obsahu v kontraste s precízne „inscenovaným“ obsahom Instagramu. U známych tvárí však zatiaľ veľký úspech nemá. Teda až na pár recesistov. Budovanie imidžu prenechávajú radšej nablýskanému Instagramu. Hoci každý môže vtipkovať, občas aj za čiarou, spáchať zdanlivo drobné faux pas na Facebooku alebo neúmyselne lajknúť nesprávny tweet, v prípade celebrít môže aj takýto banálny nesprávny krok zničiť alebo vážne naštrbiť kariéru.
Zdroj: facebook
Billie Eilish ttvrdí, že dospievanie na sociálnych sieťach je zraňujúce a škodlivé
Aj preto sú mnohé osobnosti skúpe na slovo, nechávajú manažovanie svojich súkromných profilov na najatých profesionálov a zároveň to vysvetľuje aj fakt, prečo sa mnohé z nich rozhodli odhlásiť zo sociálnych platforiem. Niektoré to ospravedlňujú tým, že to robia pre svoje duševné zdravie. Rozhodnutie vzdať sa sociálnych sietí sa však v skutočnosti nezačalo výsostne v mysliach samotných celebrít, mnohým to poradili ich manažéri s tým, že „poraftovať“ si na momentálne modernej vlne úzkosti a stráženia duševného zdravia im v konečnom dôsledku prihrá priazeň viac hodnotnejších fanúšikov než tých, ktorí trávia hodiny svojho súkromného času na sociálnych sieťach.
Celebritný kotol
A aj keď sa niektorý z najslávnejších odhlási z nejakej sociálnej siete, je pravdepodobné, že sa objaví na inej platforme – keďže svetlo reflektorov vždy volá. Ak sa objaví iná platforma, ktorú ľudia začnú uprednostňovať, celebrity, ktoré si vybudovali značku na jednej sieti, sa prirodzene presunú na novú a vybudujú si tam novú alebo staronovú základňu fanúšikov. Drvivá väčšina známych tvárí totiž skutočne potrebuje byť videná, pretože na tú najdôležitejšiu šancu svojej kariéry ešte len čaká. Skrátka na zlom, ktorý z nich urobí áčkové celebrity, a tie sa potom na sociálne siete môžu zvysoka viete čo. A veruže to aj často robia.
Sociálne siete totiž nie sú potrebné na udržanie relevantnosti, pokiaľ ide o áčkových hudobníkov, hercov či herečky a profesionálnych športovcov. Pre niektoré celebrity je stále najlepším spôsobom, ako nájsť pokoj, odchod z kyberpriestoru, kde vládne úplný chaos. Jednou z nich je aj Selena Gomez, ktorá, ako sama povedala, odišla zo sociálnych sietí, aby si osviežila myseľ, a zároveň nechala virtuálny priestor, aby si rovnako oddýchol od nej. V istom momente bola najsledovanejšou osobou na Instagrame, no otvorene priznáva, že trollovia ju svojimi večnými poznámkami a komentármi ubili až na samé dno.
„Na sociálne siete som si najala ľudí. Občas sa pozriem na to, čo publikujú, sama na ne píšem veľmi málo, ale zo zásady už nečítam komentáre. Žiadne sociálne siete nemám ani stiahnuté v mobile. Nerobilo mi to dobre. Ľudia stále nepochopili, že ich negatívne slová a vyjadrenia môžu komukoľvek ublížiť,“ vyznala sa v jednom z rozhovorov. Z telefónu si všetky sociálne siete vymazala aj jej mladšia kolegyňa Billie Eilish. „Vymazať si to všetko z telefónu bola pre mňa taká veľká vec. Mala som pocit, akoby internet výrazne ovplyvňoval moje dospievanie. Byť tínedžerom na internete nie je s odstupom času nič príjemné. Videá a posty, ktoré sa ma týkali, mi zrazu pripadali špinavé a odporné. Nechcela som sa na ne viac dívať ani s nimi mať nič spoločné. Rozhodla som sa pre radikálny krok a neľutujem.“
Pár hodín a dosť
Ani spevák John Legend sa netají tým, že už v sebe nenachádzal silu odolávať hejtu a dal navždy zbohom Twitteru. „Šokovalo ma, aký toxický priestor sa z neho stal. Keď už toho bolo naozaj veľa a ľudia prestali mať v komunikácii hranice, povedal som si - viete čo, toto mi netreba. A je to naozaj lepšie pre moje duševné zdravie. Jednoducho som zistil, že je lepšie držať sa ďalej. Vo všeobecnosti som začal viac publikovať na Instagrame a trochu na TikToku,“ vysvetľuje John Legend. Herečka Keira Knightly to vydržala na Twitteri „až“ dvanásť hodín. „Naozaj som sa pripojila na Twitter asi na dvanásť hodín, pretože som sa snažila držať krok s mladými, no vydesilo ma to. Nič som tam nenapísala, vystupovala som pod falošným menom a napriek tomu mi okamžite začali písať cudzí ľudia o tom, ako práve pijú čaj alebo sa chystajú dať si kúpeľ… Absolútne scestné a desivé. Okamžite som to vypínala,“ priznala v jednej nočnej televíznej šou so smiechom.
Zdroj: BONTON FILM
Firth Colin si úzkostlivo stráži súkromie
O rovnakú skúsenosť sa podelila herečka Scarlett Johansson, ktorá je známa ignorantka sociálnych sietí. „Nemôžem ich mať. Moje ego je na to príliš krehké, môj mozog je na to príliš krehký. Som ako krehký kvet. Raz som mala Instagram tri dni, a to až do chvíle, keď som si začala uvedomovať, že som strávila 20 minút pozeraním stránky Instagramu niekoho, kto pracoval pre môjho priateľa. Teraz už viem, že má pitbula a dve dcéry, ako vyzerá jeho kuchyňa, spálňa… Prepadol ma hrozný pocit z toho, že som sa mu nabúrala do života, a necítila som sa dobre. V žiadnom prípade nechcem, aby sa to dialo mne.“ Herec Taron Egerton v júni minulého roka napísal pomerne dlhý príspevok na Instagrame, v ktorom podrobne opísal svoje rozhodnutie načas sa vzdialiť od sociálnych sietí.
„Je ťažké vymaniť sa z kolobehu, ktorý som začal považovať za trochu návykový, a toto je môj záväzok voči sebe samému. Vlastne mám pocit, že moja schopnosť len tak sedieť a byť prítomný, čítať knihy a pozerať filmy alebo dokonca vyhľadávať spoločnosť ľudí, ktorých mám rád, sa v dôsledku vplyvu sociálnych sietí na moju myseľ oslabuje. Cítim sa ich vinou vzdialený sám sebe.“ Herec Colin Firth je zase známy tým, že nikdy k žiadnej sociálnej sieti ani nepričuchol. „Súkromie je pre mňa mimoriadne dôležité. Myslím, že je ma vo svete dosť vďaka mojej práci, nemusím sa pretŕčať aj mimo pracovného času. Doma som doma. Odtiaľ nič publikovať ani prezrádzať nechcem,“ povedal v istej francúzskej televízii pri rozhovore.
Šťastná s vybitým mobilom
Ani na Slovensku a v Česku nie je málo známych tvárí, ktoré možnosť existencie na sociálnych sieťach jednoducho odmietli alebo ich po nepríjemných skúsenostiach s hejtom dobrovoľne opustili. Mnohí využívajú sociálne siete len na prezentáciu pracovných záležitostí a tam sa to všetko končí. No mená staršej hereckej generácie ako Zdena Studenková, Jozef Vajda či sestry Vášáryové by ste na sociálnych sieťach hľadali len ťažko a márne. Rovnako o generáciu mladší český manželský pár Tatiana a Vojtěch Dykovci. „Nemala som ani nemám žiadne sociálne siete. Deti sa mi, samozrejme, smejú, že sme pozadu, ale mne je to jedno. Mám rada ozajstný ľudský kontakt, reálnych ľudí, nepotrebujem nič zo živého a farebného sveta nahrádzať technológiami. Sú dni, keď mám úplne vybitý mobil a ani o tom neviem,“ smeje sa Tatiana Dyková.
Zdroj: Blesk.cz
Vojto Dyk
„Mám niekoľko pracovných profilov, na ktorých uverejňujem príspevky raz ročne. Kapela mi síce hovorí, že je dobre takto komunikovať s publikom, ale ja si myslím, že to vôbec nie je pravda. Svet na telefóne je len lož, fikcia, ktorá neexistuje. Druhá vec je, že každý má možnosť sa tam okamžite vyjadriť a mal by držať hubu, nie hovoriť bez rozmyslu. Teraz akoby mal každý hneď recept na život. Nemôžem si pomôcť, ale zdá sa mi to smiešne,“ hovorí spevák a hudobník Vojta Dyk, ktorý dokonca smartfón zatvoril do zásuvky a vrátil sa k používaniu starého dobrého tlačidlového telefónu. Ako sám povedal, odmietal strácať čas surfovaním po internete, kde sa dozvedá veľa neprávd a nezmyslov. K tomuto názoru dospel v čase kovidu, keď všetci hltali množstvo dezinformácií. „Umocnilo to vo mne túžbu odstrániť informačný smog zo svojho života. Môj život je bez toho všetkého oveľa šťastnejší,“ dodal Vojta.