Ako sa z učiteľky na základnej škole stane punková legenda? Návod môže mať len jedna osoba na svete. Prvá dáma punku, inovátorka, aktivistka, geniálna módna návrhárka. Vivienne Westwood bola všetko, len nie konvenčná. Svet ju miloval, nenávidel, bál sa jej, opovrhoval ňou, vzhliadal k nej. Vivienne si to užívala. Lebo zo všetkého najviac na svete nenávidela nudu a povrchnosť.
Pritom mala len čosi vyše 30 rokov, keď sa stala vďaka svojim modelom legendou. Veď otvoriť si v Londýne obchod s názvom Sex a predávať tam, slušne povedané, originálne kúsky, to chcelo extra dávku odvahy. A zvlášť v roku 1974, keď bola punkrocková subkultúra ešte len v plienkach a kapele Sex Pistols ostávali do pokorenia britských hitparád celé tri roky. Ale Vivienne Westwood nikdy guráž nechýbala. S krátkymi blond vlasmi, výrazným mejkapom a fialovým rúžom v ňom ponúkala oblečenie, z ktorého padala rezervovaná britská stredná trieda do mdlôb. Reťaze, koža, obtiahnuté nohavice, džínsy s plastovými vreckami, sadomaso doplnky, ozipsované topy a tričká s anarchistickými sloganmi a všadeprítomnými zicherkami, to všetko v priestore ozdobenom latexom, plyšom a grafitmi.
Samotná Vivienne Westwood spolu s partnerom (a manažérom New York Dolls a Sex Pistols) Malcolmom McLarenom začala navrhovať a predávať vo svojom butiku aj vlastné, ešte odvážnejšie modely. Jej prvými zákazníkmi boli členovia Sex Pistols a New York Dolls, ktorí si neváhali na koncert obliecť kostýmy z červenej lakovanej kože, ale neskôr fetiš obchod so šokujúcimi modelmi nekonvenčnej Angličanky začali obliehať aj iné osobnosti londýnskej punkovej a new wave scény a mnohí, aby si zarobili, pracovali u Vivienne ako predavači. Napríklad aj Sid Vicious či speváčka Chrissie Hynde z kapely The Pretenders, ktorá o návrhárke, ktorá na konci decembra zomrela vo veku 81 rokov, vyhlásila: „Vivienne odišla a svet sa tak stal menej zaujímavým miestom.“