Momentka z Oscarov 2020
Foto: Profimedia
#Ľudia

Toto sú najkrajšie feministky z Oscarov: Aký odkaz priniesli prostredníctvom šiat a vyhlásení?

Momentka z Oscarov 2020
Foto: Profimedia
#Ľudia

Toto sú najkrajšie feministky z Oscarov: Aký odkaz priniesli prostredníctvom šiat a vyhlásení?

12.2. 15:15 Nesúhlas možno vyjadriť aj cez outfit. Natalie, Saoirse a Florence sa nedajú umlčať!

Natalie Portman mala na krásnych vyšívaných šatách plášť. Nie len taký hocijaký, ale svietili na ňom mená všetkých režisériek, ktoré by si zaslúžili nominácie na zlatú sošku a nedočkali sa. Jej odkaz možno vypočuje filmová akadémia na budúci rok. Mnohé herečky a umelkyne totiž ostro protestujú proti znevýhodňovaniu ženských autoriek.

Saoirse Ronan, krehká kráska z nominovaného filmu Malé ženy, tiež vyjadrila nesúhlas s nominovanými režisérkami: "Režisérka Greta Gerwig už má za sebou veľa skvelých filmov. Keď natočí ďalší perfektný trhák, dúfam že si ju všimnú."

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

#saoirseronan #oscars

Príspevok, ktorý zdieľa Saoirse Ronan (@ronan.saoirse),

Florence Pugh tiež vyjadrila svoju frustráciu: "Opäť sme všetci zdrvení z prevahy mužských nominácií. Neviem ako to vyriešiť a zmocňuje sa ma hnev za to, že nie je nominovaných viac režisériek."

Podľa prieskumu USC’s Annenberg Inclusion Initiative je ocenených len 10,6 % ženských filmových tvorkýň. V roku 2018 to bolo 4,5%.  Aj príležitostí, ktoré ženám-režisérkam filmový priemysel poskytuje, je zanedbateľne málo. Ak sa aj objavia v titulkoch, ide o malý nezávislý film.

Film Malé ženy je pekným dôkazom o tom, že sme si všetci rovní a ženy by mali dostať rovnaké príležitosti, ako muži. Ak ste ešte neboli v kine, pozrite si trailer:

 

Video

Diskusia
#evahriesnedobra