×
#Ľudia

Slovenská rodina vymenila stres za rozprávku: Predali dom a pesťahovali sa na Bali!

22.10. 2022 7:31 „Zbalím si všetky svoje veci a odídem žiť niekam k moru!“ Kto z nás po zlom dni v práci už tieto slová nahlas vyriekol? Ak by však malo prísť na lámanie chleba, asi by sme cúvli. Odvaha a odhodlanie nechýbali Slovenke Emily Parker, ktorá sa s rodinou rozhodla zameniť všedný život za tropickú rozprávku.

Milovníčka jogy a jej manžel túžili po životnej zmene dlhšie, no stále ich niečo brzdilo. Najprv práca, potom narodenie syna a aj keď by sa výhovorka našla vždy, jedného dňa si povedali: kedy, ak nie dnes. „Uvedomili sme si, že sme voľní, nič nás tu nedrží a kedykoľvek sa môžeme vrátiť. Predali sme náš domček na juhu Slovenska, prišli do Bratislavy a začali plánovať svoje dobrodružstvo,“ spomína na prvé odvážne kroky Emily.

Ostrov v Indonézii bol dlho ich snom a už krátko po príchode sa tu cítili ako doma. Dnes sú v raji už viac ako 6 mesiacov a za ten čas si tu našli veľa priateľov, ktorí ich o miestnom živote veľa naučili. „Balijčania žijú prítomnosťou. Náš balijský kamarát hovorí, že vo svojom jazyku budúci čas nemajú, a tak prísť zajtra môže znamenať aj o týždeň. Nechápu, že my chceme mať všetko vopred naplánované alebo nalinajkované. Veľa sa smejú a je to priam nákazlivé. Často sa pristihnem, ako sa počas riadenia skútra len tak usmievam. Veria v karmu, a preto sa vyhýbajú konfliktom. Sú vďační za každého cudzinca a turistu a podľa toho sa aj k nám správajú. Sú milí, úslužní a úctiví. Život a ľudia na Bali na nás celkovo pôsobia pohodovejšie a menej stresujúco,“ vysvetľuje Slovenka, ktorá sa na ostrove okrem rodiny venuje duchovnu a cvičeniu jogy.

Emily si svoj nový život nevie vynachváliť.
Zdroj: Emily Parker

Za prácou nešli
Výhodou Bali je, že nepatrí medzi super drahé destinácie. Stačí nevyhľadávať turistické miesta a dokážete tu vyžiť za relatívne dobrý peniaz. „Na ostrov sme neprišli hľadať prácu, práve naopak, prišli sme sem spomaliť a nájsť životnú harmóniu. Pred odchodom zo Slovenska sme toho mali veľa. Manžel mal dve práce a okrem toho sme mali aj e-shop s macramé výrobkami, čo nám zaberalo dosť času. Teraz si užívame ‚pracovné prázdniny‘, venujeme sa viac malému a sebarozvoju. Ja si dokončujem dva online kurzy, čoskoro mi začína ďalší v oblasti jogy a zároveň píšem e-book o Bali,“ hovorí Emily a dodáva, že dnes vie, že kľúčom k šťastiu je v živote nájsť ten správny balans medzi láskou, zdravím, vzťahmi a peniazmi. „Je to, ako keď si predstavíte stoličku a jej štyri nohy. Každá noha je jednou z týchto hodnôt. Ak odrežem z jednej nohy, spadnem. Každý má rovnakú šancu a každý je dosť dobrý na to, aby v živote dosiahol pocit šťastia, ale musí to chcieť on sám. Samo od seba nám však z neba nesadne. Musím sa zdvihnúť a niečo pre to urobiť. Ak máte svoj sen, choďte si ho splniť. Iba vy viete, čo je pre vás podstatné, dobré a kam chcete svoje kroky smerovať. Každý sme zodpovedný za svoje šťastie a ak sme nešťastní, nemali by sme z toho obviňovať druhých. Všetkým vám, ktorí tento text čítate, preto z celého srdca želám, aby ste v živote našli ten správny balans.“ FOTO RODINY NÁJDETE TU!

Video