Stojí vuittonka za to? Slávny vlogger ničí kabelky a ľudia ho za to milujú!
24. 2. 2024, 7:27 (aktualizované: 31. 5. 2024, 3:53)

S hrôzou v očiach, ale aj fascinovane sledujeme, ako trhá, reže, kmáše a pára tie najluxusnejšie kabelky módnych gigantov i malých artových značiek.
Zdroj: TikTok/tanner.leatherstein
Zdroj: TikTok/tanner.leatherstein
Zdroj: TikTok/tanner.leatherstein
Galéria k článku
Leje na ne acetón, páli ich, nástrojmi škriabe po kovových logách. A potom bez okolkov povie svoj verdikt. Táto je dobrá a táto zasa za tie prachy nestojí.
Expert
Vlogera s hravým pseudonymom Tanner Leatherstein milujú a nenávidia státisíce ľudí sveta. Niežeby to nebol sympaťák od kosti, práve naopak. Akurát, že na tých najdrahších kabelkách sa dopúšťa hrôzostrašných činov ako vystrihnutých z Texaského masakra motorovou pílou, ak to trocha nadnesieme. V podstate však mladý muž s občianskym menom Volkan Yilmaz robí záslužnú vec. Po jeho drastických zásahoch sa odhalí každá chybička kožených kúskov od značiek Hermés, Bottega Veneta, Chanel či Louis Vuitton. Expert na kožu, pôvodom z Turecka a dnes z Dallasu, sa na kabelky, peňaženky a opasky nepozerá cez zahmlené ružové okuliare pravého fashionistu, ale odborným okom muža, ktorý s kožou pracuje celý svoj život. A žiadna chyba, krivý šev alebo umelina tváriaca sa ako hebká jahňacia koža mu neujdú.
Zdroj: Profimedia
Volkan Yilmaz
Koža v DNA
Volkan Yilmaz sa narodil v Turecku do garbiarskej rodiny a od skorého detstva ho svet kožených výrobkov fascinoval. V rodinnej dielni sa motal okolo majstrov a technikov, pomáhal im cez prázdniny aj po vyučovaní a skúšal si osvojiť umenie opracovávania kože vlastnými rukami. Už v jedenástich rokoch si dokázal ušiť svoju prvú koženú bundu. To, čo sa pre Volkana začalo ako hra, sa rokmi pretransformovalo na celoživotnú lásku ku garbiarstvu a zamestnanie na plný úväzok. A tak v dospelosti popri štúdiu na vysokej škole v Istanbule pracoval v garbiarni, potom precestoval Čínu, viedol garbiareň v Turkménsku aj v Arménsku. Jedného dňa ale vyhral v lotérii zelenú kartu a rozhodol sa pre nový život v Spojených štátoch.
„Keď som však prišiel do USA, zistil som, že koža a výrobky z nej nie sú taká téma ako v Európe, a tak som si musel hľadať iný džob. Aby som si zarobil na štúdium na University of Illinois, jazdil som ako taxikár a kamionista, predával som oblečenie, dokonca som pracoval aj ako manažér v korporácii. To ma však ubíjalo. Nakoniec som sa po šiestich rokoch predsa len vrátil ku koži.“ Lenže v novej domovine nemal Volkan také zázemie ako v rodnom Turecku a bolo treba začať od piky, konkrétne v jednej zo spální svojho bytu. Postupom času vznikla Volkanova značka kožených výrobkov Pegai, ktorá sa aj vďaka jeho videám stala v Amerike hitom. No čím viac Volkan opracovával kože, tým viac si všímal ich kvalitu a vyhotovenie. Aby ulovil tie najlepšie, najprírodnejšie a najmenej spracované materiály, pochodil takmer celý svet. A ako čoskoro s úžasom zistil, ľudia sú ochotní platiť tisícky dolárov za kúsky, ktorých kvalita je minimálne diskutabilná. Rozhodol sa teda, že ten náš módny svet trochu rozhodí.
Ako horí chanelka?
Peniaze, ktoré si zarobil predajom vlastných kožených výrobkov, neinvestoval do kryptomeny ani do nehnuteľností, ale do kabeliek. Gucci sem, Vuitton tam, keď sa však kabelka rozoberie na desať častí, dostaneme sa k základu. A ako vieme, bez základov sa ani dom z lega nepostaví, nieto ešte niekoľkotisícová módna záležitosť. Tridsaťsedemročný garbiar a dizajnér v jednom tvrdí, že princípmi luxusu by mala byť exkluzivita, prvotriedne materiály a dokonalé remeselné spracovanie. Lenže luxus a s ním spojená cena môžu byť chápané celkom abstraktne a práve na tento fakt Volkan rád upozorňuje vo svojich edukatívnych videách a na webstránke: „Veľké luxusné spoločnosti využívajú váš nedostatok znalostí a ponúkajú vám priemerné výrobky za nadpriemerné ceny,“ tvrdí.
A tak chodí po Paríži, Londýne či New Yorku a v módnych domoch nakupuje výrobky z kože, ktoré po chvíli testovania a nosenia dekonštruuje, len aby sa dostal k ich jadru. Na topánkach, peňaženkách, kabelkách, taškách, opaskoch a obaloch na pasy si všíma to, ako sú šité, či neboli pred definitívnym zošitím perforované ihlou, aká je zrnitosť kože, ako reaguje samotná koža s acetónom a či sa zmení jej „finiš“. Volkanovmu pozornému a prísnemu oku neujde ani vnútro kabeliek, jednotlivé vrstvy kože či kovové časti, ktoré neváha rozobrať a nemilosrdne škriabať, aby zistil ich odolnosť a kvalitu. Stojí luxus za tie peniaze? Výsledky jeho testov sú často šokujúce. „V mnohých prípadoch sú moje odhady približne desatinou toho, čo hovorí cenovka.“ Polopatisticky povedané, ak stojí pánska peňaženka Bottega Veneta 460 dolárov, po Volkanových prepočtoch by vás vyšla asi tak na stovku, aj to s prižmúrenými očami. Peňaženka od Hermésu ho, naopak, uchvátila, ale aj tak jej hodnota podľa neho neprekročila 130 dolárov za kompletné spracovanie. Niektoré obľúbené kabelky ho vyslovene sklamali, najmä preto, že zákazníkov zavádzajú – napríklad zámerne uvedú na štítku istý druh kože, no Volkan ľahko zistí, že kúsok bol doplnený o umelinu alebo značenie nezodpovedalo tomu, ktoré značka deklamuje. Stačí kúsky kože podpáliť.
Zdroj: Profimedia
Volkan Yilmaz, známy ako Tanner Leatherstein, testuje kvalitu kože.
Volkan sa neštíti zabodnúť ostrie noža do kabelky Chanel z jahňaciny, rozstrihať dvojtisícovú Pradu, dekonštruovať fialovú Micro Arco kabelku od značky Bottega Veneta za 2 500 dolárov a ohodnotiť ju (aj s prácou) na 250 dolárov. V prípade fialovej Bottegy sa však príjemne prekvapil, pretože „zo všetkých mojich recenzií som nikdy nevidel taký zložitý dizajn všetkých detailov, zvnútra aj zvonku. Iste, platíte vyššiu cenu, ale dostávate špičkovú kožu a remeselné spracovanie. Sami sa rozhodnite, či to stojí za to, alebo nie“. Do jeho hľadáčika sa dostávajú luxusné kúsky aj dostupnejšie značky ako Coach, Kate Spade, Lagerfeld či Fossil – niektoré ho prekvapia príjemne, pri iných zistí, že sú šité krivo a navyše sú plné plastu. „Ľudia často používajú cenu ako kritérium kvality, ale to málokedy funguje,“ hovorí. V rezaní a sekaní do kabeliek nenachádza nejaké zvrátené zadosťučinenie, iba rád ukazuje, ako sa veci majú, ak sa na ne pozrieme odborným pohľadom: „Mnohí ľudia moje videá sledujú, pretože majú radi luxus a chcú lepšie pochopiť kvalitu výrobkov. Svoje luxusné alebo vintage nákupy chcú jednoducho posudzovať s otvorenými očami.“
Niečo za niečo
Volkan, ktorého na Instagrame sleduje 620-tisíc followerov a na TikToku takmer milión, upozorňuje, že za svoje videá nedostáva od značiek (a to ani v prípade pozitívnych recenzií) žiadne peniaze. Kabelky nakupuje sám, prípadne mu niektoré módne značky iniciatívne pošlú svoje výrobky. To, ako dopadne hodnotenie, uvidia v rovnakom čase ako Volkanovi sledujúci. Žiadne autorizácie a odobrovanie videí vopred, hovorí. „Neprijímam bartery ani nič zdarma. Ľudia mi budú dôverovať len vtedy, ak zostanem úplne nezávislý.“ Tak z čoho teda žije? Vlogger hovorí, že najviac peňazí mu plynie z toho, že si môže odpromovať vlastnú značku, po ktorej je aktuálne šialený dopyt. Jeho kabelky síce nie sú lacné, ale ani vás ich cenovka neodpáli a aspoň podľa recenzií spĺňajú kritériá, na ktoré je sám mimoriadne prísny. Kritici mu však vyčítajú, že pri podhodnotení kožených značkových výrobkov nezohľadňuje ďalšie aspekty zvyšujúce hodnotu kabeliek, ako sú napríklad dizajn, vývoj, ikonickú hodnotu kúska, marketing, maloobchodné a výrobné náklady, remeselné zručnosti a nehmotnú hodnotu značky, čo je, či sa nám to páči, alebo nie, hlavným dôvodom jej premrštenej ceny. Na margo remeselných zručností však vysvetľuje, že práve tie si on sám cení najviac.
Nedávno navštívil španielske mesto Ubrique, ktoré sa preslávilo svojimi dielňami na spracovanie kože. V Ubrique sa šijú kabelky najprestížnejších módnych domov, ale len málokto tuší, že jeho „diorka“ alebo kabelka Loewe vznikla práve v tomto malom mestečku. Volkan vyzdvihuje menšie značky ako Polène či Strathberry, ktoré ponúkajú dostupnejšie kabelky za prijateľné ceny a rovnako ako drahé doplnky prestížnych značiek vznikajú pod rukami majstrov v Ubrique. „Nie som veľkým fanúšikom rýchlej módy. Mám rád trvanlivé a nadčasové veci a koža sa na to dokonale hodí, čo tomuto materiálu podľa môjho názoru pridáva ďalší aspekt udržateľnosti, pretože je odolný a má dlhú životnosť. Budeme menej nakupovať, budeme menej spotrebovávať a vo výsledku budeme vytvárať menej odpadu.“To, či bola vaša kabelka dobrou investíciou, si môžete overiť u Volkana aj vy – stačí mu svoj kúsok poslať. Pravdaže, ak vám neprekáža, že ho rozpitvá, dotrhá a možno aj podpáli. Ale ako tvrdia jeho fanúšikovia, nech si myslíme, čo chceme, Volkan v podstate robí službu verejnosti a učí nás, ako sa nedať nachytať na nablýskané logo s astronomickou cenovkou.