×
#Ľudia

Slávna 106-ročná tatérka: TOTO je tajomstvo jej dlhovekosti!

31.5. 9:59 Za Apo Whang-Od cestujú ľudia z celého sveta, len aby si dali svoje telo ozvláštniť tradičným tetovaním. Teraz sa však 106-ročná Filipínka stala hviezdou Vogue – ako najstaršia covergirl všetkých čias a my vieme, čomu za dlhovekosť vďačí.

Vo filipínskej provincii Kalinga je uprostred hôr skrytá malá dedina Buscalan. Ešte pred pár rokmi žila relatívne pokojne, no odkedy sa svet dozvedel o umení miestnej mambabatok – teda tvorkyne tradičnej formy tetovania – do Buscalanu prúdia zástupy turistov. Všetci dúfajú, že ich telo ozdobí vyše storočná žena batokom, geometrickým tetovaním, ktoré má pre kmeň Butbut rituálny aj estetický význam. Apo Whang-Od, alebo aj Maria Oggay, ako ju volajú, je legenda a posledná mambabatok svojej generácie. Narodila sa v roku 1917, no jej rodine by neprišlo na um, aby začala s tetovaním. Toto majstrovstvo totiž prislúchalo výlučne mužom a dedilo sa po pokrvnej línii z otca na syna. Otec však uvidel vo svojej dcére potenciál a výnimočný talent, a tak ju zasvätil do umenia batoku. V pätnástich rokoch tak začala postupne vytvárať tradičnými metódami tetovanie pre miestnych obyvateľov. Začali ju vyhľadávať turisti z celého sveta, ktorí túžili po „kerke“ od slávnej artistky. Dnes jej rukami prejde každý deň zhruba 40 turistov, ktorí od nej odchádzajú so symbolickými troma bodkami. Jej nasadenie a charizma z nej urobili legendu a o ďalší veľký míľnik sa postarala redakcia filipínskej mutácie magazínu Vogue. „Whang-Od symbolizuje to, čo je krásne na filipínskej kultúre. Veríme, že koncept krásy sa musí vyvíjať a zahŕňať rozmanité a inkluzívne tváre a formy. Dúfame, že tým vyjadrujeme krásu ľudstva,“ dodala na margo obálky šéfeditorka. Mimochodom, stošesťročná Whang-Od tak prekonala dosiaľ najstaršiu tvár titulky Vogue.

Čiperná Apo dokonca pravidelne cvičí.
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CjFEtr6vhSL/

Kľúč k dlhovekosti podľa Whang-Od

Organická diéta
Ovocie sa v dedine jedáva len príležitostne, no základom ich stravovania je vlastnoručne siata ryža. Pri jej pestovaní sa nepoužívajú žiadne chemikálie. Jediným hnojivom sú posekané divé slnečnice. Dôležitou zložkou ich potravy sú aj koreňové plodiny a rôzne druhy fazule.

Príležitostné mäso
Whang-Od a ostatní obyvatelia sú takmer všetci vegetariáni a mäso si doprajú len výnimočne alebo v čase choroby. Väčšinou ide o bravčové a kuracie mäso či rybu. Mäso sa tu pripravuje len v osolenej vode, takže žiadne tuky navyše a karcinogény, ktoré vznikajú pri smažení, nehrozia.

Čistá voda a čerstvý vzduch
Whang-Od vyrastala v panenskej horskej prírode a celý život pila vodu z miestnej priezračnej rieky. Okrem toho nikdy nefajčila ani nepila alkohol.

Prírodná medicína
Bylinky a spomínané mäso sú najčastejšou formou medicíny. Ak však ide o vážnejšie ochorenie, v dedine je dostupný aj paracetamol.

Pracovný pohyb
Práca na poli je pre miestnych dodnes súčasťou ich každodenného života. Whang-Od išla do farmárskeho dôchodku až ako 80-ročná. Je pravidlo, že ženy sadia ryžu a muži zberajú úrodu. Okrem toho si aj vo svojom úctyhodnom veku rada zacvičí.

Pokoj a pozitívne myslenie
Nikdy sa nevydala a nemala deti. Jej život bol teda slobodný a pokojný. Netají sa však tým, že po nešťastnej láska mala aj iných partnerov, čo v jej komunite nie je zakázané.

Jednoduché radosti
Jediným symbolom krásy tu počas dospievania bolo, koľko má dievča tetovaní. Trápenie pre fyzický vzhľad, s ktorým vo svete bojujú milióny dospievajúcich dievčat, tu tak neexistuje. Whang-Od dodnes hovorí, že k šťastiu nič nepotrebuje, no ako ženu ju vraj vždy poteší, keď dostane červený rúž.

Láska nad peniaze
Aj keď toho nemajú veľa, každý cudzinec je pre dedinčanov vzácnym hosťom. Stretnutia s ľuďmi, vymieňanie skúseností a smiech sú podľa miestnych základom bytia a tým, čo náš život obohacuje a vnáša doň harmóniu.
FOTO ČIPERNEJ APO NÁJDETE TU!

Video