Aké sú vaše sny? Snívate o ozajstnej misii na Marse?
Áno, stále snívam o skutočnej misii na Mars. Najradšej by som tam išla robiť výskum osobne. Budem ale vďačná, ak sa mi aspoň podarí ísť do vesmíru a robiť výskum tam, ak aj nie na Mars. Avšak ani to nie je sen, ktorý by sa dal ľahko dosiahnuť, najmä ak ste žena zo Slovenska. Ako Slováci stále máme málo nádejí pre let do vesmíru. O približne desať rokov sa síce budeme môcť konečne hlásiť do astronautského výberu Európskej vesmírnej agentúry (Slovensko sa totiž minulý rok stalo pridruženým členom ESA), ale bez väčšieho finančného príspevku do ESA nemáme šancu, aby nás vybrali. Medzi NASA astronautov sa budem môcť hlásiť až vtedy, keď získam americké občianstvo. Zostáva mi teda dúfať, že sa vyskytnú ďalšie príležitosti cez komerčné spoločnosti alebo cez NASA o niekoľko rokov, ak uspejem v ich náročnom výbere a nebudem pre nich príliš stará.
Aké projekty vás čakajú v tomto roku a na ktorý sa najviac tešíte?
Tento rok ma čaká ďalšia časť projektu Astro Koruna Zeme a teda expedícia na Aconcaguu, najvyšší vrchol južnej Ameriky. Budem takisto vyučoval v Brazílii v rámci spolupráce Medzinárodnej vesmírnej univerzity a Brazílskej vesmírnej agentúry. K tomu budem viesť aj rôzne popularizačno-vzdelávacie projekty po celom svete. Najviac sa teším na expedíciu na Aconcaguu, keďže ide o vrchol na ktorý už dlho túžim vyliezť. Bude to dosť náročná výzva pre mňa a môj tím, ale verím, že so správnou prípravou a motiváciou sa nám to podarí .
Ak by to bolo vo vašich rukách, ako by ste podporili vedu na školách?
Ak by som na to mala viac času a financií, tak by som najradšej zapojila všetky školy do mojich projektov a expedícií, aby mali žiaci a študenti priamo prístup k vede a výskumu. Ešte stále je veľa škôl založených na memorovaní a bifľovaní, namiesto toho, aby mohli študenti prakticky aplikovať to, čo sa učia a cvičiť aj kritické myslenie. Je množstvo zručností potrebných do života, ktoré by sa študenti mohli naučiť s iným prístupom k vyučovaniu a s väčším množstvom príležitosti uplatniť ich znalosti do skutočných projektov. Takisto je dôležité spomenúť, že veľa učiteľov na Slovensku musí učiť vo veľmi náročných podmienkach a určite by sa školstvo zlepšilo, keby boli učitelia lepšie platení, mali prístup ku školeniam, novým technológiám a financiám pre zapojenie svojich študentov do mimoškolských projektov.