×
#Ľudia

(ROZHOVOR) Astrobiologička Michaela Musilová: Stále sa túžim dostať do VESMÍRU!

17.2. 7:42 Michaelu Musilovú vám zrejme nemusíme predstavovať, patrí nielen k slovenskej, ale aj k svetovej špičke v rámci astrobiológie, a ukradnúť jej trošku času je takmer nemožné.

Študovala na najprestížnejších univerzitách sveta, ovláda niekoľko svetových jazykov, precestovala polovicu planéty, jej vedecké experimenty si získali uznanie v NASA. Ako veliteľka má za sebou vyše 30 simulovaných misií na Mesiac a Mars, o desať misií viac sama organizovala, viedla však aj vedecké expedície v Grónsku, na Špicbergoch, v Japonsku, v USA, v Afrike a na rôznych iných miestach po celom svete. A ďalšie výzvy ju čakajú aj v tomto roku.

Miška, vy ste vzorom pre mnoho mladých ľudí, ašpirujúcich vedcov, podporujete deti k tomu, aby sa zaujímali o vedu. Aký najväčší kompliment alebo uznanie ste za svoju prácu dostali?
Som veľmi vďačná za každé uznanie a komplimenty. Všetky si ich veľmi vážim. Aj vám ďakujem pekne za milé slova. Síce som za moju prácu dostala rôzne ocenenia, najväčšie uznanie pre mňa je práve to, že môžem byť zdrojom inšpirácie a motivácie pre druhých. Vždy ma to nesmierne nabije pozitívnou energiu a povzbudí ma to, lebo pocítim, že to, čo robím, pomáha druhým. Takou čerešničkou pre mňa je to, keď ľudia prídu na moje popularizačné eventy a chcú sa so mnou stretnúť. Veľakrát sa mi stalo, že niektorí, najmä mladí ľudia, precestovali veľa hodín krížom cez celú krajinu len aby sa so mnou na chvíľku stretli. Je to pre mňa neuveriteľné, že môžem toľko znamenať pre niekoho a nesmierne si vážim takú poctu.

Nedávno som o vás čítala, že ste ako žena museli veľakrát dokazovať, že máte na to byť vo svojej oblasti špičkou. Ako reagujete na komentáre typu, že ako žena-vedkyňa sa nemôžete vyrovnať mužským kolegom?
Na také komentáre nereagujem. Moja práca, ako aj práca miliónov žien po celom svete, hovorí za seba. Ženy sú tak isto schopné a veľakrát aj šikovnejšie než muži vo vede a v iných odboroch. Je smutné, že niektorí ľudia majú ešte také sexistické zmýšľanie. Našťastie, teraz už nemusím nikomu nič takého dokazovať, keďže moje vedecké výsledky, množstvo spoluprác a projektov sú mojimi vizitkami, teda aspoň v zahraničí. Žiaľ, na Slovensku sa mi ešte stále stáva, že natrafím celkom často na sexistické komentáre aj diskrimináciu. To je niečo, čo sa snažím priamo aj nepriamo cez moje popularizačné aktivity zmeniť.

Dr. Michaela Musilová
Zdroj: archív M.M.

 

Ľudia vás poznajú ako astrobiologičku, ktorá má za sebou simulovanú misu na Mars, ale vy ste absolvovali mnoho zaujímavých expedícií. Na ktorú spomínate najradšej?
Máte pravdu, simulovaných misií na Mesiac a Mars mám za sebou vyše 30 ako ich veliteľka a organizovala som ich vyše 40. Tak isto som viedla vedecké expedície v Grónsku, na Špicbergoch, v Japonsku, v USA, v Afrike a na rôznych iných miestach po celom svete. Teraz dokonca organizujem môj najnovší projekt: Astro Koruna Zeme. Ide o expedície na najvyšší vrchol každého kontinentu (takzvaná Koruna Zeme), počas ktorých riešim výskumno-vzdelávacie projekty. Už mám za sebou Kilimandžáro a ak všetko pôjde ako má, tak by som mohla byť nielen prvou ženou zo Slovenska, ktorá vylezie na Everest, ale aj prvou ktorá zdolá Korunu Zeme.
Všetky expedície vo mne zachovali stopu a veľa ma naučili. Ak si mám vybrať jednu, tak najradšej spomínam na expedíciu na Špicbergy. Podarilo sa mi ju zorganizovať tak, ako som si želala. Mala som tam skvelý tím kolegov a študentov, a aj počasie nám prialo. Dokonca sme videli polárnych medveďov, ale neboli s nimi žiadne problémy (aj keď sme na to boli pripravení). Najviac na mňa zapôsobili prekrásne ľadovce, na ktoré neviem zabudnúť a ktoré ma stále ťahajú späť do extrémne studených prostredí.

Video