×
#Ľudia

Pravda o šou Ruža pre nevestu: Psychológ bije na POPLACH! Hneď by som to ZRUŠIL

10.4. 11:59 Slovenky v televíznej šou Ruža pre nevestu nastavujú, čo je po novom normálne, psychológovia bijú na poplach.

Tomáš Tarr
Zdroj: Instagram

Televízny formát Bachelor sa po celom svete vysiela od roku 2002, no po dvoch dekádach naberá na Slovensku nové kontúry. Boj sa strhol o doposiaľ neznámého Štúrovčana, bývalého modela Tomáša Tarra (29), ktorý sa medzičasom stal hviezdou čínskeho Tik Toku. Zhruba 1,2 milióna ľudí tam pravidelne sleduje pársekundové videá, v ktorých sa mazná s mačkou alebo ochutnáva tortu, píše Plus 7 DNÍ. Do televíznej arény v Turecku, kde reality šou slovenskí tvorcovia nakrúcali, mu nabehlo osemnásť súčasníčok, ktoré dobre vedeli, aká je ich zárobková priorita a že v šou sa udržia len príbehom. Ak ho niektorá neponúkla, v televízii jasne vidieť, že išla z kola von. „No vyzeralo to, že Tomáš mal pri výbere hlavné slovo, že mu do toho nezasahovala dramaturgia,“ tvrdil zdroj zo štábu.

Súťažiaca Katka sa tak do televízneho ženícha zamilovala skôr, než ho uvidela, ako poznamenala jedna z jej konkurentiek. Navyše svoj obdiv Tomášovi vyjadrovala zakaždým v metaforách. „My sme do šou išli všetky s tým, že budeme zamilované, ani jedna nehovorila, že nie je. Ale on bol kúzelný. Pokojne by som ho brala ako kamaráta, hoci ťažko povedať, aký je v skutočnosti. My sme sa s ním stretávali, len keď sme nakrúcali,“ priblížila pre Plus 7 DNÍ jedna z finalistiek atmosféru na pľaci. A čo sa dialo po tom, čo sa vypli kamery? „Ani charizmatický, ani bohatý nebol,“ frflala po návrate jedna z odvrhnutých adeptiek na vydaj. Dalšia dodala, že ženích Tomáš bol „príliš zameraný na seba“.

VNUČKA LEGENDY Virgínia Buberníková (28) je jedna z mála prirodzených dievčat v súťaži, dôkazom je jej fotografia z detstva. V minulosti sa ako speváčka dostala do finále Česko Slovenská SuperStar, kde ohúrila Paľa Haberu, ale súťažila aj v Miss Universe SR. V reálnom živote sa živí ako fitnestrénerka, šport majú napokon v rodine - Virgíniin starý otec je futbalista Titus Buberník.
Zdroj: TV MARKÍZA

Zaplatená zamilovanosť?

Áno, hodnota celebrity už i na Slovensku stúpa s počtom followerov na Instagrame, odkiaľ môžu pritiahnuť divákov k televízii. Beáta Rusnáková vstupovala do šou s vyše 60-tisíc followermi, Virgínia Buberníková má vyše 20-tisíc, Marcela Dolniaková 19-tisíc, Terézia Kosecová 18-tisíc, Katka Talanová vyše 12-tisíc sledovateľov. „Samu by mi nenapadlo prihlásiť sa, oslovila ma kastingová agentúra. Ale vzťahy, ktoré sa tam utvorili, boli autentické. Zatvorili tam toľko báb, to nikdy neveští nič dobré. Odohrali sa mnohé veci, pre hádky sa sťahovali z izieb,“ priznala nemenovaná účastníčka šou. Dusnú atmosféru tak dievčatá neznášali len v snahe udržať sa na obrazovke čo najdlhšie, niektorým ponúkli podľa našich informácií horibilné honoráre vopred. Ako sme zistili, v niektorých prípadoch sa blížili k čiastke 8-tisíc eur, čo ešte nemusel byť finančný strop. „Žiadna baba nepovedala, že ju doma čaká frajer a že sem prišla len kvôli dobrému honoráru, ale možné to je,“ dodal zdroj Plus 7 DNÍ.

Devastačný vplyv

Televíznu súťaž tak ovládol svetaskúsený „nafúkaný gang“. Nemalá časť ženského osadenstva nemôže poprieť estetické úpravy - operovaný nos, výplne tváre, silikóny či pery očividne napichané kyselinou hylaurónovou. „Úpravy zovňajšku sa postupne integrujú do etalónu normy. Nenormálny bude ten, kto má úzke pery a ovisnuté prsia,“ upozornil psychológ Dušan Kešický. Podľa neho to môže zásadne vplývať na slovenskú mládež, ale aj starších. „Časť populácie vníma takéto relácie ako mienkotvorné. To znamená, že normou je to, čo sa objaví po zapnutí televízora v hlavných vysielacích časoch.“

AKO V AMERIKE V Ruži pre nevestu ju obliekali Petranu aj do šiat známych z istej americkej reality šou, vpravo.
Zdroj: TV MARKÍZA
AKO V AMERIKE Hoci vymyslela výraz „nafúkaný gang“, nie je neviniatko. Študentka psychológie Petrana Galatea Oráčová (21) má operovaný nos a po nakrúcaní si dala zväčšiť pery.
Zdroj: TV MARKÍZA

Psychológ Ľudovít Dobšovič dvíha varovný prst. „Verejne sa tým potvrdzuje, že originalita ženy nestačí. Predovšetkým na dievčatá to môže mať devastačný vplyv. Môžu nadobudnúť pocit, že tak, ako teraz vyzerajú, nie sú vyhovujúce a dostatočné. Už v rodinách ich spochybňujú matky a neraz aj otcovia a keď sa objavia takéto relácie, ich pochybnosti iba narastú a trápia sa svojím výzorom ešte viac - a potom si myslia, že majú malé prsia, úzke pery, zle tvarované obočie či podobné hlúposti. Celé je to pomýlené. Úplne zlé. Neviem to inak povedať.“

Ako Dobšovič dodáva, hovorí najmä z vlastnej praxe. „Stretávam sa so ženami, ktoré si myslia, že ak nebudú mať veľké pery alebo lepšie tvarované obočie, nikdy nebudú atraktívne pre žiadneho muža. Vidím, ako dospelé ženy v zrelom veku bojujú s tým, či sú s úzkymi perami a vráskami okolo očí prijateľné pre muža. Každá žena je svojím spôsobom pekná, no ony si myslia, že ak budú umelé, celý svet im padne k nohám. Nepadne, skôr naopak. Podľa mojich skúseností minimálne osemdesiat percent mužov nevyžaduje, aby sa ženy umelo upravovali, skôr ich plastické operácie a rôzne kozmetické úpravy odrádzajú.“ Argument, že dáme môžu zvýšiť sebavedomie, psychológ vyvracia. „Je to presne naopak, zníži ho. Lebo zistí, že nestačilo zväčšiť pery, že bude treba upraviť nos, zuby, uši a tak ďalej. Nemá to koniec... Sami môžeme vidieť, ako sa z niektorých verejne známych žien, ktoré podľahli plastickým úpravám, celý národ smeje.“

Titul Miss ruža získala speváčka Katka.
Zdroj: TV Markíza

Reláciu by zrušil

Slovákom sa pre formát s profesionálnymi celebritami nabúrala tiež predstava, že muž by mal dvoriť žene. Najmä konzervatívni diváci si myslia, že reality šou Ruža pre nevestu nás unáša do arabského sveta, kde si sultán vyberal z harému. Ale nie je to celkom tak. Podľa Dušana Kešického šou odráža modernú dobu. „Uvedený systém je následkom stierania rozdielov medzi pohlaviami. Tak ako niekedy bola dámska volenka na tanečných zábavach očakávanou atrakciou, tak sa dnes dámy samy vrhajú po potenciálnych kurizantoch, aby im ho nevyfúkli iné, emancipovanejšie. Otázne je, do akej miery je scenár v súlade so sociálnou realitou a tiež, či by aj mal byť. Človek predsa po celom dni reálneho života nie je zvedavý na ďalšiu verziu reality a rad by si zasníval. Trebárs aj v role sultána.“

Podobné reality šou podľa Ľudovíta Dobšoviča neprospievajú nižším vekovým kategóriám. „Spochybňujú a skresľujú povedomie dievčat a mladých žien, že práve ony sa majú predvádzať a že muži majú byť tí pohodlní. V skutočnosti je to presne naopak - je na mužovi, aby ženu presvedčil, že on je ten pravý. Muži sa majú predvádzať a ženy vyberať. Televízia takýmito reláciami iba spochybňuje sebavedomie mladých dám a skresľuje podstatu vzťahu muža a ženy, ponúka pravý opak. Ja by som takéto relácie zrušil, pretože škodia. Podporujú spoločenskú ‚objednávku‘, že žena musí nejako vyzerať a urobiť všetko pre to, aby sa mužovi zapáčila, no na mužov zďaleka nie sú kladené také nároky.“ FOTO SÚŤAŽIACICH NÁJDETE V GALÉRII TU!