×
#Ľudia

Na POHREB Jakubiska (†84) prišli aj Verešová či Knechtová. Na Deanu bol srdcervúci pohľad..

7.3. 8:25 V sobotu 4. marca o 13. hodine sa rodina, priatelia a verejnosť v pražskej Katedrále sv. Víta lúčila s legendárnym režisérom Jurajom Jakubiskom (†84), informuje denník Plus JEDEN DEŇ.

Juraj Jakubisko zomrel minulý piatok v sanitke počas prevozu do nemocnice. V posledných rokoch mal veľmi podlomené zdravie a bojoval s rakovinou jazyka. Iba pár dní pred smrťou bol na kontrolnom vyšetrení a dostal dobrú správu, že sa nádor zmenšuje.Zdravotný stav sa zlepšoval. Napriek tomu nás Jurajko v piatok opustil...“ povedala českému Blesku s plačom vdova Deana. Zádušná omša za režiséra prebehla v Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade v sobotu 4. marca od 13. hodiny. Omšu celebroval kardinál Dominik Duka. V roku 2012 sa modlil za Juraja, keď sa schyľovalo k transplantácii srdca a režisér strácal sily. Nad rakvou prehovoril aj Jakubiskov blízky priateľ, exprezident Václav Klaus.

Posledná rozlúčka s Jurajom Jakubiskom. Na snímke Václav Klaus.
Zdroj: blesk

Smútiaci hostia sa začali schádzať zhruba o pol 12. Medzi prvými dorazil herec Ľubomír Paulovič či Jakubiskov blízky priateľ Jozef Oklamčák. Dcéra Janette Jakubisková, ktorú mal umelec z predchádzajúceho vzťahu, neskrývala žiaľ. Zhruba 15 minút pred začiatkom rozlúčky dorazila do katedrály zdrvená vdova Deana Jakubisková, ktorá nechala manželovi urobiť obrovské srdce z bielych ruží. Je na ňom stuha so slovami - Milujúca Deana. Deanu, ktorú sme všetci poznali ako ženu plnú života a ktorá s Jakubiskom prežila vyše 40 spoločných rokov, smrť milovaného manžela zmenila na nepoznanie. Výrazne schudla. Dorazila aj vdova po Mekym Žbirkovi Katka. Rozlúčiť sa prišiel aj Zdeněk Troška, režisér Jan Hřebejk i modelka Andrea Verešová, ktorú Jakubisko obsadil do rozprávky Perinbaba a dva světy. FOTKY Z POHREBU NÁJDETE TU!

V závere rozlúčky, ktorá trvala hodinu aj pol, zaspievala Katka Knechtová pesničku "Môj bože" a po nej zaznela zvučka z kultovej Perinbaby a následne klip a pesnička, ktorú naspieval ešte Meky Žbirka k novému filmu Perinbaba a dva svety.

Vdova Katka Žbirková (v strede).
Zdroj: blesk

Video