Sme cyklické a to je naša sila. 5 tipov, ako to využiť pre svoje zdravie
17. 4. 2025, 0:00

Zdroj: VŠZP
Väčšina odporúčaní na zdravý životný štýl vychádza zo štúdií na mužoch. Lenže ženské telo funguje inak. Sme cyklické. Naše hormóny, energia, imunita – to všetko sa v priebehu mesiaca mení. A to, čo jeden deň funguje skvelo, môže byť o týždeň úplne inak. Prijmite svoju cyklickosť ako superzbraň a nie ako slabinu. Tu je 5 tipov, ako čítať signály svojho tela, lepšie sa o seba starať a nezabudnúť ani na prevenciu.
1. Počúvajte svoje ja
Menštruačný cyklus má štyri fázy. V každej sa mení úroveň hormónov aj to, ako sa cítime. Prvou fázou je menštruácia, ktorá trvá približne od 1. do 6. dňa cyklu. Býva sprevádzaná aj bolesťami a nadúvaním. V tomto období by sme sa nemali preťažovať. Naopak, spomaľte, analyzujte, doprajte si pokoj.
Folikulárna fáza trvá približne od siedmeho po trinásty deň cyklu. Máme po menštruácii, naša energia stúpa, a preto je toto najideálnejšie obdobie na väčší výkon – napr. v práci. V tejto časti cyklu sme rozhodnejšie a akčnejšie.
Počas ovulácie sú telo aj myseľ v top forme. Využiť to môžete na prezentácie, randenie alebo vyjednávanie. Štvrtá, luteálna fáza zodpovedá druhej polovici cyklu. Vtedy sme citlivejšie a vyčerpanejšie. Naša motivácia aj výkon klesajú a u mnohých žien nastupuje PMS. Toto obdobie si vyžaduje viac oddychu a menej tlaku na seba.
2. Pohyb prispôsobte cyklu
Kým muži zvyknú cvičiť podľa vopred stanoveného plánu a rutiny, tréningový plán žien by mal zohľadňovať fázu cyklu, v ktorej sa aktuálne žena nachádza. Počas folikulárnej a ovulačnej fázy je vhodná poriadna makačka v podobe silového aj vysokoefektívneho tréningu. Pred menštruáciou a počas nej pomáhajú skôr šetrné aktivity ako joga, chôdza a uvoľňovacie cvičenia.
3. Skroťte hormóny správnou stravou
Čoraz viac výskumov ukazuje, že u žien hrá kľúčovú rolu aj správne načasovanie výživy podľa menštruačného cyklu. Každá fáza cyklu prináša iné hormonálne nastavenie, ktoré ovplyvňuje nielen našu náladu a energiu, ale aj metabolizmus, trávenie a chuť do jedla.
Synchronizácia stravy s jednotlivými fázami môže podporiť hormonálnu rovnováhu a tým prispieť k lepšej imunite, lepšiemu spánku, zníženiu PMS a celkovému pocitu pohody.
Menštruácia:
Vyberajte potraviny bohaté na železo, najmä červené mäso, listovú zeleninu a strukoviny. Veľmi dôležité je zvýšiť príjem tekutín a potravín bohatých na vitamín C.
Folikulárna fáza:
V tejto fáze sa odporúča zaradiť do stravy komplexné sacharidy. Ideálna je quinoa a hnedá ryža. Vyberajte tiež chudé bielkoviny a fermentované potraviny, ktoré podporia namáhanú črevnú mikroflóru.
Ovulačná fáza:
Stavte na zdravé tuky, ako je avokádo a olivový olej. Vhodné sú tiež potraviny bohaté na zinok, napr. tekvicové semienka a cícer.
Luteálna fáza:
V tejto fáze je potrebné zvýšiť príjem horčíka na zmiernenie PMS. Vhodné sú mandle aj banány. Nezabudnite ani na vitamín B6 a komplexné sacharidy, ideálne celozrnné obilniny na stabilizáciu hladiny cukru v krvi.
Strava u žien má zásadnú rolu aj z hľadiska dlhodobej prevencie. Najmä po päťdesiatke stúpa riziko osteoporózy. Je preto vhodné zaradiť potraviny bohaté na vápnik a vitamín D, prípadne ich suplementy.
4. Prevencia je základ. VšZP vám prispeje na najmodernejšiu cytológiu aj samotesty
Všeobecná zdravotná poisťovňa v rámci svojej kampane Neprehliadnite svoje zdravé JA apeluje na svojich poistencov, aby nepodceňovali prevenciu a s ňou spojenú starostlivosť o zdravie. Hovorí sa, že rakovina nebolí, a v skorom štádiu ochorenia je to naozaj tak. Práve prevencia dokáže odhaliť mnohé ochorenia v ich skorom štádiu, keď sú dobre liečiteľné.
Základom starostlivosti o ženské zdravie je preventívna prehliadka u gynekológa, v rámci ktorej vám lekár spraví cytologické vyšetrenie. Poistenky Všeobecnej zdravotnej poisťovne majú navyše možnosť využiť príspevok na moderné cytologické vyšetrenie Liquid based cytology (LBC), ktoré dokáže odhaliť predrakovinové stavy ochorenia. Benefit je dostupný v Peňaženke zdravia.
S rakovinou krčka maternice súvisí aj HPV (ľudský papilomavírus). Ten zapríčiňuje až 99 % karcinómov krčka maternice. Najlepšou ochranou je preto očkovanie. Všeobecná zdravotná poisťovňa ponúka svojim poistenkám príspevok na očkovanie proti HPV. Výbornou voľbou je tiež ponuka samotestov. Samoodberové testy na HPV, BRCA ½ gén rakoviny prsníka, trombofilné mutácie a sexuálne prenosné ochorenia si môžete urobiť diskrétne a z pohodlia domova. Finančný príspevok na samotesty je súčasťou benefitov Peňaženky zdravia.
Ak ste štyridsiatnička, mali by ste zvýšenú pozornosť venovať svojim prsiam. Mamografické vyšetrenie prsníkov sa odporúča absolvovať každé dva roky. Skríningová mamografia je zo zákona hradená ženám od 50 rokov. Všeobecná zdravotná poisťovňa túto možnosť ponúka ženám už od 45 rokov.
5. Buďte k sebe láskavé
Ženská psychika je silne prepojená s hormonálnym cyklom. Úzkosť, náladovosť či vyčerpanie nie sú prejavom slabosti, ale reakciou tela na vnútorné zmeny. Hladiny estrogénu a progesterónu v priebehu mesiaca kolíšu, a spolu s nimi sa mení aj hladina serotonínu (hormónu dobrej nálady).
Počas luteálnej fázy (pred menštruáciou) môže dôjsť k poklesu serotonínu, čo sa u niektorých žien prejaví podráždenosťou, úzkosťou, smútkom alebo zhoršeným spánkom. Starostlivosť o duševné zdravie by mala byť rovnako samozrejmá ako návšteva gynekológa.
Ak vám cyklus výrazne ovplyvňuje prežívanie alebo vzťahy, zverte sa do rúk odborníka. Niekedy stačí len malá úprava životosprávy, suplementy alebo rozhovor so skúseným terapeutom.
PR článok