Keď Lenka pricestovala ešte ako študentka žurnalistiky Univerzity Komenského cez program Work & Travel do Kalifornie, ani náhodou nemala v pláne loviť surfistov. V prvom rade sa chcela zdokonaliť v angličtine, cestovať, spoznávať ľudí a poriadne si užiť leto. Osud jej to však zariadil inak, keď v jeden večer stretla v reštaurácii v San Diegu Davida. „Pre neho to vraj bola láska na prvý pohľad a dodnes vie, čo presne som mala v ten večer oblečené. Ale mne trvalo niekoľko stretnutí, kým som si uvedomila, že sa mu páčim. David bol bezprostredný, vtipný, a tak nečudo, že tá povestná iskra preskočila aj na mňa,“ opisuje začiatky kalifornského randenia Lenka, ktorá je dnes hovorkyňou svojej almy mater.
Lenže po dvoch mesiacoch nastal čas vrátiť sa do školy a ani jeden zo zaľúbenej dvojice nevedel, ako bude ich vzťah na diaľku pokračovať. „Veľa sme si však telefonovali, mailovali a dokonca aj písali listy. David ma chcel prísť navštíviť, no o našej krajine toho veľa nevedel. Keď som mu prvý raz povedala, odkiaľ pochádzam, povedal, že samozrejme, že pozná Československo. Takže toľko k tomu. Myslím si však, že naše načasovanie nebolo náhodné, pretože práve vtedy sa David nachádzal na rázcestí a chcel začať odznovu. Prišiel za mnou a zo Slovenska ostal úchvátený.“ A nebol to len taký hocijaký príchod, ale echt kalifornský. „Pamätám si, ako som ho čakala vo Viedni na letisku a David sa objavil v plážových vansoch a rifľovej bunde. Bol január a vonku teplomer ukazoval mínus 10,“ smeje sa. O štyri roky bola svadba a neskôr sa manželom narodila dcérka Ema.
FOTO Lenky a Davida nájdete v GALÉRII.
David si zamiloval slovenské tradície, históriu aj to, že sa všade dostane rýchlo bez hodinových presunov, ako bol zvyknutý doma v Kalifornii. „Zachutila mu naša domáca kuchyňa a pivo a obľúbil si Slovákov, ktorí sú a boli k nemu väčšinou priateľskí. Slovensko sa za tých 15 rokov dosť zmenilo. Ako surfista je dosť potetovaný, ale dnes sa už na neho v autobuse nikto škaredo nepozerá.“ David bol v Kalifornii expertný predajca vín, pozná vína z celého sveta, a tak sa Millerovci nazdávali, že by svoje znalosti mohol využiť aj u nás. „Nakoniec sa však dostal k učeniu angličtiny, vďaka čomu spoznal množstvo ľudí. Často si z neho uťahujem, že pozná v Bratislave viac ľudí ako ja. Neskôr sa špecializoval na biznisovú angličtinu, až sa dostal do rozvíjajúcej sa slovenskej firmy, kde začal robiť copywriting a marketing. Dnes má vlastnú marketingovú firmu, v ktorej sa špecializujú na technologické firmy a startupy.“
Čo Davidovi na Slovensku chýba? Čítajte ďalej!