Foto: Eva
#Ľudia

La Chapelle - Apoštol kultúry

Foto: Eva
#Ľudia

La Chapelle - Apoštol kultúry

17.1. 2009 10:00 Trblietavé obrázky, žiarivé farby, miliónové módne kampane, provokatívne reklamné spoty a lesklé portréty najznámejších osobností planéty na stránkach kníh sú jeho pracovnou DNA.

Poznajúc pracovný i osobný životopis Davida LaChapella, najoslavovanejšieho fotografa našej doby, som očakával namysleného a afektovaného homosexuála, obkoleseného minimálne troma bodyguardmi. V momente, keď mi pod fotografiou Ježiša na prvom poschodí londýnskej R+V gallery podal ruku a oslovil ma krstným menom, sa moja predstava rozplynula.

LaChapelle Land, Hotel LaChapelle a Heaven to Hell je nepatrný zlomok všetkého, čo tento génius tretieho milénia stvoril vo svojom ateliéri. Publikáciou Artists and Prostitutes z vydavateľstva Taschen, ktorú (nielen cenou) možno prirovnať k diamantu, zaradil hviezdy popkultúry medzi tovar, ktorý sa živí telom. Ide o istú formu sebairónie. V osemnástich rokoch totiž sám neraz zapredal svoje telo v pochybných newyorských kluboch a kým sa jeho pracovným nástrojom stal objektív, určité obdobie pracoval v kultovom semenisku hriechu, drog a diskohudby – v legendárnom Klube 54.

Davidova mladosť bola okrem prostitúcie, ktorá mu neskôr slúžila ako verná múza, poznačená drogami, stroskotaným manželstvom a smrťou partnera Luisa, chorého na AIDS. V jeho okolí sa neraz skloňoval vírus HIV. Pán fotograf bol až do roku 1992 presvedčený, že je jeho nositeľom. „Spravil som si testy a výsledok bol negatívny. Zrazu som mal pocit, akoby som dostal viac času. Dovtedy bola moja tvorba čiernobiela, no rozhodol som sa priniesť viac farby do tohto sveta.“

Jeho patrónom sa stal Andy Warhol, ktorého vplyv na Davidovej práci dodnes cítiť. Prvú titulku nafotil pre magazín Christopher Street a na dlhšie vyhodil kotvu v biblii moderného umenia – v magazíne Interview. Spočiatku všetky zarobené peniaze investoval do svojej práce. Fotil, aby mohol fotiť ďalej. Komerčné ponuky prinášali kapitál, ktorý plodil umenie. To odzrkadľovalo plytký svet ideálov servírovaných médiami. Čierny humor, satira, hyperbolizácia sú jeho súrodenci. Za všetko hovorí fakt, že jeho spolupráca s Amandou Lepore katapultovala tohto transsexuála medzi americké celebrity. David, fascinovaný plastickou chirurgiou a konzumným svetom, využíva ako modelov najväčšie ikony súčasnosti. Od Paris Hilton až po Hillary Clinton.

Originálny prístup preniesol i do sveta pohyblivých obrázkov. Tvorivú činnosť rozšíril o réžiu videoklipov, ktoré okrem Fashion TV ocenili aj diváci na MTV Video Music Awards. Meno David LaChapelle sa na striebornom plátne trblietalo naposledy pred troma rokmi, keď kiná valcoval kritikou glorifi kovaný dokument RIZE.

Keď listoval v septembrovej EVE, na pár minút som sa cítil ako súčasť jeho surrealistického časopriestoru. Jeden výtlačok zostal v LaChapellovom osobnom archíve v New York City a jeho vizitka sa ocitla v mojom vrecku. Čaro večera dodatočne umocnila správa v mojej mailovej schránke, keď exkluzívne pre EVU venoval svoj portrét. Fair trade, David.

David bol vždy schopný prinútiť celebrity robiť to, čo nikto iný nedokázal. Naozaj mu dôverujete a on vás doženie až na kraj. To je jedna z vecí, ktoré z neho robia génia. (Courtney Love)

Diskusia  ()

Video

Diskusia
#evahriesnedobra