#Ľudia
Jasmina Alagič a Zuzana Plačková na Fashion LIVE!
Foto: Adam Tarana

Koľko ZARÁBAJÚ slovenskí influenceri? To sú kráľovské PENIAZE!

22.1. 21:47 Zo sumy, ktorú dokážu influenceri zarobiť prácou na sociálnych sieťach sa mnohým zatočí hlava. Ich zárobky sa totiž v roku 2022 opäť zvýšili.

Zatiaľ čo priemerný Slovák počíta eurá od výplaty k výplate, oni si žijú nad pomery. Na Slovensku patria medzi najlepšie zarábajúcich influencerov Zuzana Plačková, Rytmus alebo Jasmina Alagič. Všetci sa môžu pýšiť tým, že ich sledujú státisíce followerov.

Zatiaľ čo pred troma rokmi bol podiel platených príspevkov slovenských influencerov okolo 40 %, koncom roka 2022 sa zvýšil ešte o ďalšie tri percentá až na 43 %. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala agentúra Neopublic.

Popredné miesta tých najsledovanejších a najúspešnejších Slovákov na internete obsadili profily slovenských modeliek ako Veronika Rajek s 3,4 miliónmi sledovateľov a Lucia Lachkovic Javorčeková (2,8 milióna sledovateľov). Bude to tým, že ich fanúšikovia pochádzajú z celého sveta. Spomenúť treba aj „kráľovnú slovenského Instagramu“ Zuzanu Plačkovú a jej 878-tisíc sledovateľov. Okrem toho jej pribudol aj profil jej syna Diona, ktorý dodnes presiahol 100-tisíc sledovateľov.  

Koľko si teda dokáže influencer zarobiť? Záleží to od počtu sledovateľov a samozrejme od jeho „ceny“. Známy influencer však môže dostať za fotku aj tisíce. Podľa časopisu Forbes má väčšina influencerov vopred stanovenú osobnú cenu za výstup na sociálnej sieti či blogu a sumy majú určené aj pri rôznych balíkoch. Najviditeľnejším spôsobom, ako zarábajú peniaze, sú sponzorované príspevky na Instagrame a najdôležitejším faktorom pri stanovovaní ich ceny je počet sledovateľov.

Koľko si môžu pýtať podľa Content Agency:
Do 10-tisíc sledovateľov – do 250 eur za fotku.
Do 50-tisíc sledovateľov - 150 až 400 eur za fotku, známejší influenceri 500 až 600 eur.
50 až 100-tisíc sledovateľov -  300 až 700 eur za fotku, známejšie osoby aj 1000 až 1200 eur.
100 až 500 tisíc sledovateľov - 500 až 3 500 eur za fotku.

O Zuzane Plačkovej je napríklad známe, že si za post pýta aj viac ako 10-tisíc eur. Priznala to už vo viacerých rozhovoroch. FOTO SLOVENSKÝCH INFLUENCEROV NÁJDETE TU!