#Ľudia

Idoly a alfa samci, čo (ne)starnú: Keby to nebolo trápne, ich plagáty by sme si lepili nad posteľ aj dnes

18.5. 2015 9:00 Títo muži by sa mali prestať báť pribúdajúcich rokov, pretože oni nestarnú, ale zrejú!

Dave Gahan (52)

Generačné rozdelenie na „depešákov“ a „metalistov“ v nás zanechalo doživotné stopy. Čierna farba sa nám bude navždy spájať s temným barytónom plným bolesti a s elektronickou hudbou, ktorá keď v osemdesiatych rokoch vtrhla do našich kazeťákov, rozmetala všetky sladké kantilény a diskotékové odrhovačky na prach. Depeche Mode nikdy nebudú len nostalgickou spomienkou na mladosť v keli. Depeche v krvi je celoživotná diagnóza. Dôležitou ingredienciou toho kokteilu je hlas a osobnosť Davida Gahana. Chalan z britského predmestia v 10 rokoch prišiel o (nevlastného) otca, následne zistil, že „tata není můj tata“, a zmätok v malej hlave vyústil do série záškoláctva, rôznych deliktov, zopár súdov pre mladistvých a hľadanie samého seba po krčmách a podobne.

Prijatie do kapely, ktorá svetu priniesla celkom nový hudobný štýl, bolo na jednej strane záchranné lano, výťah do výšin hudobného priemyslu, na druhej strane otvorená brána k novým formám sebadeštrukcie. Predovšetkým v podobe kadejakých zabijackých drogových kokteilov. Pre svoj životný štýl prišiel David Gahan nielen o dve manželky, ale takmer aj o život. Raz ho ratovali po predávkovaní zmesi heroínu a kokaínu, druhýkrát ho do nemocnice doviezli v poslednej chvíli s podrezanými žilami. Po tejto skúsenosti a dôkladnej odvykačke chytili David a kapela druhý dych. Nová séria fantastických hitov a úspešných turné. Gahan sa po tretí raz oženil a vyzerá to, že s manželkou Jennifer a dcérou Stellou Rose prežíva rodinné šťastie ako maľované. Pred pár rokmi nakopal do zadku aj rakovinu a ide ďalej. Roky, drogy a iné šialenstvá popísali jeho tvár vráskami, ale sledovať spod pódia jeho rotačky so stojanom od mikrofónu a spievať s ním nahlas nové i 30-ročné skladby nás nikdy baviť neprestane.

George Michael (51)

Trváme na tom, že aj gej môže byť alfasamec. Najmä ak vyzerá a spieva ako George. Keď sme mali 20, ani nám nenapadlo uvažovať o jeho orientácii. Ten blonďavý preliv a smiešne krátke kraťasy by dnes pôsobili všelijako, ale móda osemdesiatych rokov urobila slečnu i z nejedného sfetovaného metalistu. Na deväťdesiate roky však spomíname s láskou a so slzou v oku. Strnisko, raybany, biele tielko, sprané džínsy, gitara... Z toho sa roztiekli slinky aj najchladnejším severankám a ani neskoršie nevhodné príhody na verejných záchodoch na tom nič nezmenili.

Nech bolo, ako bolo, George Michael nikdy nepôsobil zženštilo a gej-negej, stále je to kus hrozne sexi chlapa. Pre všetky pohlavia. Občas nás trocha zamrzia správy o tom, kde ho zasa našli, prípadne  zašili za jazdu pod vplyvom, držanie drog, neprístojné a nedôstojné správanie. Škoda. George Michael nezapiera, že žije bujarým a promiskuitným životom slobodnej pop-hviezdy, ani že sa mu to takto páči. My sa začíname báť, že na to raz škaredo doplatí. Na pódiu a za mikrofónom je to však stále stopercentný profík s dokonalým šarmom a iskrou, ktorá zapaľuje aj dobre informované heterosexuálne ženské srdcia i dnes. A veríme, že ešte dlho bude.

Michael Hutchence (†37)

Tak tohto chlapa je fakt škoda! Líder najslávnejšej austrálskej kapely INXS bol živým prototypom rockového alfa samca a najväčšieho frajera na južnej pologuli. Heslom sex, drogy a rock´n´roll nielen žil, ale aj umrel. Hoci chľast, ženy a drogy rôzneho razenia neužíval o nič viac ako iní kolegovia z brandže, ba dokonca o dosť menej ako taký Steven Tyler či chaloši z Rolling Stones. Spieval ako malý boh, díval sa (prisaháme) každej z nás do očí a ešte hlbšie, pohadzoval hustými kučerami a na koncertoch sa predvádzal tak, že nohavičky a podprsenky samy lietali na pódium. Mal tie najkrajšie baby (Kylie Minoque aj Helena Christensen by vedeli dlho a farbisto rozprávať), navštevoval drahé nevestince, rýchlo striedal i paralelne obšťastňoval viacero mileniek naraz. Z koncertu na koncert, zo žúru do žúru, z postele do postele.

Až raz nadránom sa dostal do potýčky s taxikárom, ten ho sotil, Hutchence pod vplyvom kadečoho neudržal rovnováhu, padol hlavou na zem a spôsobil si vážne poranenie lebky. Ešte zo dva dni sa ho pokúšal rozchodiť, no kým sa dostal do nemocnice, mozog bol poškodený tak, že Micheal natrvalo prišiel o čuch a prevažne i o chuť. Aký je život hedonistu bez dvoch základných pôžitkárskych zmyslov, si môžeme len predstavovať. V Hutchenceovom prípade sa prehupol do silných depresií a záchvatov agresivity, zaháňaných konskými dávkami liekov, alkoholu a drog. 27. novembra 1997 ráno ho našli mŕtveho v izbe hotela Ritz v Sydney. Okolo krku mal utiahnutý opasok z hadej kože a v krvi množstvo liekov a alkoholu. Súdny patológ uzavrel prípad ako samovraždu. Hutchenceova partnerka, britská televízna moderátorka Paula Yeats, neskôr pustila do obehu story, že Michael nešťastne zomrel pri bizarnej autoerotickej technike. Ak by Hutchence svoj rockenrollový životný štýl prežil, mal by dnes 54 rokov. A dáme krk na to, že vidieť a počuť ho spievať by bolo rovnako vzrušujúce ako pred 20 rokmi.

Bono Vox (54)

Ak vás zamladi nechávali holé, chlpaté i potetované hrude chladnými a hľadali ste okrem povrchných aj iné hodnoty, plagát U2 určite nechýbal na stene vašej dievčenskej izby. Kultová írska kapela s jedinečnou hudbou s so silnými textami sa stala hovorcom minimálne jednej generácie. Bono Vox, vlastným menom Paul David Hewson, bol odjakživa jej prirodzeným lídrom, spevákom s mimoriadnymi kvalitami i autorom textov. Výnimočný spevák a výnimočný človek. V ankete National Journal ho označili za celebritu s najsilnejším politickým vplyvom na svete a doma je v prieskumoch dlhodobo najrešpektovanejším občanom Írska. Pomoci krajinám tretieho sveta sa intenzívne venuje už vyše 30 rokov. Spoluorganizoval niekoľko slávnych benefičných megakoncertov, osobne lobuje u mocných lídrov sveta za odpustenie dlhu chudobným krajinám, angažuje sa vo veľkých kampaniach proti chudobe a nebezpečným epidémiám a na konkrétne projekty sám pravidelne dáva veľké sumy.

Za svoje aktivity ho už trikrát nominovali na Nobelovu cenu mieru! Všetko zásadné v jeho živote sa pritom začalo odohrávať už na strednej škole, tam začal spievať s chalanmi v kapele, ktorá s malými obmenami funguje dodnes, vydáva silné albumy a vypredáva svetové turné. Na strednej škole spoznal lásku svojho života, atraktívnu tmavovlasú Ali Steward (dnes pani Hewsonovú), s ktorou sa ako 22-ročný oženil. Dodnes žijú v šťastnom a plodnom manželstve, v ktorom sa narodili štyri deti. Vernosť, vytrvalosť, charizma, silný občiansky postoj a vysoký tón C#5 charakterizujú Bona Voxa. A že aj po troch desaťročiach vyzerá mimoriadne dobre, je príjemný bonus navyše. Vždy v slnečných okuliaroch, navždy U2.

Jon Bon Jovi (52)

Jeho hudbu by sme asi neoznačili za kultovú, ani nevytesali zlatým písmom do rockovej histórie, ale na druhej strane, nikdy neurazila a často potešila. Keď si nás aj dnes nájde v aute za volantom alebo raz za 3 uhorské roky niekde, kde sa to dá považovať za diskotéku, vieme sa pri nej vyskákať a vybékať ako mladé kozliatka. Blaze Of Glory, You Give Love A Bad Name, Bad Of Roses a ďalšie hity budú naveky spomienkou na našu mladosť a ako také sa budú navždy pekne trblietať. Do exkluzívneho výberu sme Jona zaradili najmä preto, v akom zachovalom stave sa nám dožil svojho 30. výročia v šoubiznise. Z chalana v sieťkovanom tielku a s trvalou po lopatky je dnes šarmantný pán v obleku s fešáckym zostrihom stále hustej štice, s americky bielym úsmevom a najmä s charizmou, čo sa mu zračí na vyrovnanej a spokojnej tvári.

Jon Bon Jovi sa má očividne dobre a je sexi viac než kedykoľvek predtým. Heslom Sex, drugs & rock´n´roll sa totiž nikdy nedal celkom prevalcovať. Sex výhradne manželský, drogy v menšom než malom množstve a rock´n´roll chytľavý a bez extrémov. Možno trocha nuda, zato veľmi bezpečné. Bon Jovi nebol v živote na žiadnej odvykačke, nikdy sa nicím ilegálnym nepredávkoval, nepokúsil sa o samovraždu, nemočil na verejnosti a podľa nás nemá ani záznam na dopravnej polícii. Na to, aby bol divokým rockerom, ako sa patrí, mal síce imidž, ale nie povahu. Tvrdí, že nemá rád zmeny, a tomu sa dá uveriť. Tridsať rokov je verný tej istej kapele, tomu istému vydavateľstvu, tomu istému manažérovi a tej istej žene. Podobne ako Bono aj Jon sa oženil so svojou láskou zo strednej. S Dorotheaou spolu vychovávajú štyri deti a tohto roku oslávili 25. výročie svadby. Na YouTube nájdete niekoľko videí pod heslom Jon Bon Jovi and Dorothea a garantujeme, že slzičku neudržíte.

Video