Foto: ROBO HUBAČ
#Ľudia

Fero Joke hovorí o rozchode s priateľom: Zanedbal som sa, VÁHA išla hore!

Fero Joke hovorí o rozchode s priateľom: Zanedbal som sa, VÁHA išla hore!

Nechceli ste študovať herectvo na VŠMU?

Aj áno, ale odradilo ma stretnutie s istým hercom a režisérom, ktorý sedáva aj na talentových pohovoroch. Povedal mi, že nemám hereckú inteligenciu. Lebo jedna vec je niečo imitovať, no tam to nekončí, herec musí mať aj všeobecnú hereckú inteligenciu, a tú som, žiaľ, nemal. No zistil som, že ma veľmi baví práca s chorými ľuďmi v nemocnici, hlavne s mentálne postihnutými a s deťmi. Tak som sa rozhodol vydať touto cestou a vyštudoval som špeciálnu pedagogiku.

Fero Joke ako Jana Kocianová.
Zdroj: tv markíza

Hlásili ste sa aj na medicínu?

Niekoľkokrát som to skúšal a raz som bol dosť tesne pod čiarou, ale to bolo poslednýkrát, nechal som to tak. V tom období som už pracoval v nemocnici a videl som, že je to veľmi náročná práca, navyše s nočnými aj víkendovými službami. A že ma až tak úplne nenapĺňa. Mal som pár nepríjemných skúseností s pacientami, ktorí mi dali najavo, že som platený z ich daní... Pochopil som, že robiť s deťmi, ktoré neriešia podobné veci, a v normálnom pracovnom čase, je príjemnejšie. Ale pred prácou lekárov sa naozaj skláňam až po zem.

Mne raz počas nočnej služby zomreli dvaja pacienti a dva dni som nevedel jesť ani nič poriadne robiť. Neviem si predstaviť, čo museli a musia lekári počas pandémie zažívať. Navyše v tak finančne poddimenzovanom zdravotníctve, ako je naše, a bez šance vziať si voľno.

Úplne bokom nestojíte, robili ste výtery počas celoplošného antigénového testovania. Ako to?

Mám strednú zdravotnícku školu a pomáhal som u nás v dedine, na Záhorí, kde teraz bývam. Bolo to veľmi namáhavé.

Akými zdravotnými a sociálnymi profesiami ste si vlastne prešli? V nemocnici ste robili sestričku, osobného asistenta ľuďom s Downovým syndrómom...

To som robil najprv ako dobrovoľník a potom mi to ponúkli aj ako prácu. Osobného asistenta som robil popri práci v nemocnici a popri štúdiu na vysokej škole. Keď som skončil špeciálnu pedagogiku, učil som deti so špeciálnymi potrebami, najprv v škole a potom v škôlke.