Foto: instagram
#Ľudia

EXKLUZÍVNE Priznanie Katky Jakeš: Strata kontroly a extrémne chudnutie

Foto: instagram
#Ľudia

EXKLUZÍVNE Priznanie Katky Jakeš: Strata kontroly a extrémne chudnutie

12.5. 14:06 Bože, veď ja som závislá! Pomyslela som si v jeden pekný letný deň, keď mi zazvonil kuriér a priniesol mi jubilejný ikstý balík z môjho obľúbeného obchodu s oblečením, ktorý som si od začiatku „doby kovidovej“ objednala.

Najhoršie na tom celom bolo, že som vlastne žiadne nové veci nepotrebovala, pretože som aj tak nemohla nikam chodiť. A tak som si oblečenie doma pekne vyskúšala, 90 percent som zabalila do škatule a poslala naspäť.

Počiatky mojej „závislosti“ od online nakupovania siahajú k začiatku mojej materskej dovolenky. Stále nové veci pre extrémne rýchlo rastúce dieťa a moje meniace sa telo. Zrazu som poznala ponuku hádam všetkých fast fashion reťazcov dostupných v našich končinách. Netýkalo sa to však len oblečenia. Ale ten pocit, že čakám balík...

Balík s čímkoľvek!
Veď dnes sa aj potraviny a kozmetika dajú kúpiť online. Keď som náhodou žiadnu zásielku nečakala, bola som z toho doslova nervózna! Kuriéri v našej oblasti ma už poznali, niekedy sa dokonca ani neunúvali zavolať mi, ale rovno nechali balík na tajnom mieste pred domom.

A dosť! – povedala som si a začala som pátrať. Pátrať po tom, čo sa so mnou deje, prečo a ako to odstrániť. Na pomoc som si kvôli tomuto článku prizvala psychologičku, ktorá sa zaoberá okrem iného závislosťami, docentku PhDr. Ingrid Hupkovú, PhD.

„V posledných rokoch sme svedkami rozvoja širokého spektra takzvaných behaviorálnych závislostí, medzi ktoré okrem iného patrí závislosť od nakupovania, takzvaný shopoholizmus, alebo napríklad závislosť od práce – vorkoholizmus, závislostné správanie súvisiace s kultom tela a z neho plynúci rozvoj spektra porúch príjmu potravy, závislostné správanie súvisiace s modernými technológiami, ale aj vzťahové závislosti. Nazývame ich nelátkové návykové choroby, no s látkovými (drogovými) závislosťami majú mnoho spoločného. Ide najmä o baženie, teda neodolateľnú túžbu opakovať svoje správanie, aj keď je sebadeštruktívne,“ vysvetľuje mi. Všetky tieto závislosti majú jedného spoločného menovateľa: dokážu nám v živote pekne zavariť! / pokračovanie na ďalšej strane