×
#Ľudia

Návrhárka Vanda Janda: Akú vzácnosť ju naučila babička?

28.2. 7:51 Je extravagantná, prostoreká, milovaná aj nenávidená. Jedno jej však musíme nechať, je jedna z našich najúspešnejších módnych návrhárok, z ktorej sa stala módna ikona. Aj za to však vďačí rodine.

Kým sa meno Vanda Janda skloňovalo s navrhovaním oblečenia, bola krásna Slovenka jednou z prvých módnych blogeriek. Venovala sa aj modelingu a láska k móde v nej zostala hlboko ukotvená už od detstva. „Odmala ma rodina viedla k ručným prácam, veľa som kreslila, všetky bábiky prezliekala do vlastných modelov. Mamka mi šila všetko oblečenie, ja som ju sledovala pri práci a pomáhala jej. S babičkou Alicijou sme háčkovali a dokonca mi dovolila robiť si módne prehliadky z jej šatníka. Druhá babička Gizka mi plietla. Bola v tom perfektná a takisto ma to naučila. Od detstva som bola veľmi ambiciózna a vážila som si čas, ktorý mi rodina venovala,“ vysvetľuje Vanda. Jej cesta za úspechom však nebola priamočiara a návrhárka priznáva, že na seba vie byť aj poriadne prísna.

Vanda Janda
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CkN7aL2omjT/

„Na začiatku som sa rúcala z každej zle zafarbenej látky. Presne viem, čo chcem, takže aj minimálny rozdiel v odtieni znamenal zlú náladu na celý týždeň. Nepodarok často znamenal, že som prišla o všetky svoje úspory. Už chápem, že prekážky sú súčasťou cesty, a keby som ich nezdolávala, znamená to, že stagnujem. Dodnes nemám z pracovného dňa pocit, že som niečo urobila, ak na stole neleží hmatateľný výsledok.“ Vanda pridáva aj svoj recept na úspech. „Ak človek vie, v čom je dobrý a v čom zas potrebuje pomoc, cesta za úspechom je menej náročná. Je dôležité konať vedome a jasne, vedieť ohodnotiť svoje schopnosti, mať dobrý odhad na ľudí. Treba byť v obraze doby a hlavne nevzdávať sa.“
Hoci v tomto priemysle je veľká konkurencia, odlíšiť sa od iných dizajnérov je MUST. Čo odlišuje Vandu? „Osobnosť a osobitosť. Naše klientky vždy reprezentujú hodnoty mojej značky aj mňa ako osobu. Je to najväčší úspech, aký som si mohla priať.“ Napriek tomu, že sa Vanda už roky pohybuje v módnom biznise, stále si dokáže vychutnávať každodenné povinnosti spojené so svojou prácou.

„Stále rovnako milujem kresby modelov, nové techniky, vyšívanie, vymýšľanie ideí a prezentácie. Nikdy som si nemyslela, že budem viesť biznis. Myslela som si, že si budem len šiť. Nebola som k tomu vychovaná. Moja rodina nikdy nepodnikala, sú skromní, vedia, čo potrebujú, ale nepotrebujú viac. Obdivujem to, ale v mojom biznise je to inak. Musím vopred odhadovať kapitál na posun značky, smerovať k nemu predaj a zohľadňovať aj existenciu svojej osoby. Rozhodovať sa medzi tým, čo chcem z vizuálnej stránky a čo vieme predať. Zo začiatku bolo pre mňa nočnou morou vypýtať si peniaze za model. Teraz už viem, koľko stojí môj čas aj čas mojich zamestnancov. A biznis ma začína baviť, viem totiž, nakoľko nás posúva vopred,“ uzatvára Vanda Janda. Ak by ste zatúžili ísť vo Vandiných šľapajach, má pre vás radu: „Robte to primárne pre radosť za zatvorenými dverami, majte istotu vo svojich krokoch, naučte sa za ne postaviť. Milujte v práci každodennosť. Prehliadky sú obvykle 2- až 4-krát ročne, potlesk od publika vám nedodá dostatočný dopamín, naopak, hneď po šou budete baliť veci do vakov, počítať páry topánok a sledovať, čo všetko sa poničilo. Ak si vec od vás kúpi nejaká celebrita, radosť trvá sekundu, potom pochopíte, že nemáte dostatok skladových zásob, neviete tak rýchlo vytvoriť látku. To, čo pôsobí ako gro, býva často najstresujúcejšie. A ak ste príliš vysoko, čaká vás pád a je to normálne. Po každej prehliadke sa mi chce plakať a nezmení to ani gratulácia od tisícky ľudí. Potrebujete si dobre zaistiť bod nula, nech neprepadávate do mínusu. Táto práca je totiž aj vytieranie dlážky v teplákoch, aj chodenie po červenom koberci.“ FOTO VANDY NÁJDETE TU!

Video