MUDr. Jana Šrámeková
Foto: Jana Lištiaková, Alžbeta Trubačová
#Ľudia

Dermatologička Jana Šrámeková: Neúnavne prvá

MUDr. Jana Šrámeková
Foto: Jana Lištiaková, Alžbeta Trubačová
#Ľudia

Dermatologička Jana Šrámeková: Neúnavne prvá

23.1. 2009 14:00 Tušili sme, že dermatologička MUDr. Jana Šrámeková (49) bude nezvyčajná žena. To by vysvetľovalo jej úspech, ktorý na Slovensku nemá obdobu.

Počas návštevy 1. laserového a dermatokozmetického centra nám stihla jeho riaditeľka poskytnúť rozhovor, dvíhať telefóny, zhovárať sa s pacientmi, koordinovať zamestnancov a medzitým ešte plynule komunikovať po anglicky s rakúskym profesorom Dr. Edvinom Turkofom, PhD., ktorý prišiel v ten deň prezentovať revolučný spôsob liposukcie. Po desiatich rokoch štartuje MUDr. Šrámeková novú éru postavenú na silnej trojici lekárov, do ktorej pribudli dermatologička MUDr. Mária Brozmanová a plastický chirurg MUDr. Vlastibor Minarovjech. EVA s nimi strávila jeden večer a zistila, že niektorí lekári sa usmievajú aj v plnom pracovnom nasadení a že skrášľovanie nie je len otázka šikovných rúk, ale aj srdca.

LADIES FIRST

Dámy, vy zrejme neveríte na rozprávky, že krása má ísť zvnútra...

MUDr. Šrámeková: Naopak. Lenže krása zvnútra je o spokojnosti. Keď je žena so sebou spokojná, je vyrovnaná a vyžaruje to z nej. MUDr. Brozmanová: My pomáhame korigovať maličkosti, ktoré dvíhajú ženám sebavedomie. Vidíme to v ordinácii každý deň.

Nie je nebezpečné chodiť po hrane Chcela stará mladou byť?

MUDr. Šrámeková: Vôbec nejde o to, aby päťdesiatnička vyzerala ako tridsiatnička. To by bolo smiešne a ani sa to nedá. Ale aj starnúť sa dá pekne a kultivovane a každú ženu poteší kompliment, že vyzerá na svoj vek vynikajúco.

Čo vás počas vašej kariéry bezkonkurenčne najviac nadchlo a šokovalo?

MUDr. Šrámeková: Využitie botulotoxínu v estetickej medicíne muselo šokovať každého lekára. Podľa mňa by si zaslúžil Nobelovu cenu. Mala som len jedinú klientku, ktorej botulotoxín nezabral. My sa tešíme aj z 80 alebo zo 70% účinnosti zákrokov a pri botulotoxíne je to 100 %!

MUDr. Brozmanová: Navyše do dvoch týždňov vidíte krásny efekt, pleť sa vyhladí a tvár sa rozjasní.

Ale po botoxe vraj stratíte mimiku a tvár budete mať strnulú.

MUDr. Brozmanová: Nie je to tak. Pozrite sa na mňa, ja som si aplikovala botulotoxín do čela a je to len prirodzene vyhladené. Ak sa to pichne dobre, to je, samozrejme, podmienka. Navyše ním dokážeme aj pozdvihnúť obočie alebo otvoriť oči.

MUDr. Šrámeková: Sú ženy, ktoré hneď ako dokážu opäť pokrčiť čelo, utekajú na injekciu. Botulotoxín nebol vymyslený, aby sme trvalo nevedeli hýbať svalstvom, ale aby sa nám nerobili fixované vrásky. Ja si pichnem botulotoxín maximálne raz ročne, až keď vidím príslušné vrásky aj v pokoji, pri oddýchnutej tvári.

Čo najviac devastuje našu pleť?

MUDr. Šrámeková: Nadmerné cielené slnenie.

MUDr. Brozmanová: Priznám sa, pred plesom som chodievala do solária, ale aj na to už máme v centre lepšiu metódu, Sun-tan, opaľovanie špeciálnym mliekom, ktoré nie je pre organizmus absolútne škodlivé.

MUDr. Šrámeková: Pribúda nám enormné množstvo pacientok s nepravidelnými pigmentáciami. A je to väčší problém ako vrásky. Vyrastá tu celá generácia dievčat, našich budúcich klientok, ktoré chodia 3-krát týždenne do fitneska, a keď docvičia, ľahnú si do solária.

KOLO PRAVDY

Ste ochotné prezradiť vzorkovník prác na vašej tvári?

MUDr. Brozmanová: Ja mám dvakrát frakčný CO2 laser a botulotoxín.

MUDr. Šrámeková: Ja mám v mojom veku plastiku horných aj dolných viečok a pravidelne raz ročne si dopĺňam kyselinu hyalurónovú, ktorú milujem a vďaka ktorej som desať rokov bez vrások. Mám vyplnené nosovo-ústne ryhy a kontúru pery.

Čo by ste si nikdy nedali spraviť?

MUDr. Šrámeková: Ja by som si dala spraviť všetko, ak by bolo treba.

MUDr. Brozmanová: Ja nikdy nehovorím nikdy, určite zatiaľ neuvažujem nad operáciou viečok či faceliftom, ale príde čas, keď im dám zelenú.

MUDr. Šrámeková: Ale napríklad dnes tu máme nový, najmodernejší liposukčný prístroj. Pokojne by som ho mohla vyskúšať, ale ak viem trošku sama zabojovať, bojujem. Zdravo jem, viac sa hýbem, liposukcia totiž nie je metóda na schudnutie, ale na korekciu nesúmerností tela.

Ktorá celebrita je podľa vás z titulu vašej profesie dobre spravená?

MUDr. Brozmanová: Demi Moore vyzerá fantasticky a prirodzene.

Zdena Studenková?

MUDr. Šrámeková: Veľmi dobre. Je to krásna žena.

Kto je podľa vás zle?

MUDr. Brozmanová: Banderasova manželka...

MUDr. Šrámeková: Jasné, Melanie Griffith. Tá je urobená veľmi zle. Tieto ženy majú nesmierne množstvo peňazí a môžu si dovoliť zaplatiť najlepších lekárov, ale chcú byť tak strašne mladé, že pravdepodobne tlačia svojho lekára do niečoho, čo už nie je prirodzené. Ona má napríklad hornú peru väčšiu ako dolnú, čo je anatomický nezmysel a vyzerá to vulgárne a lacno. Hranica medzi krásou a vulgárnosťou je v estetike veľmi krehká.

Máte aj vy klientky, ktoré nevedia čo od dobroty?

MUDr. Brozmanová: Samozrejme. Majú o sebe skreslenú predstavu. Nevedia sa na seba objektívne pozrieť a snažia sa nás tlačiť do zákrokov, ktoré už vôbec nepotrebujú alebo o ktorých rovno vieme, že by neboli dobré.

MUDr. Šrámeková: A to zásadne nerobíme. Ak odo mňa chcú niečo, za čo by som sa potom hanbila, nebojím sa klienta odmietnuť.

MUDr. Brozmanová: Stalo sa mi že som odmietla pacientku, ktorej sme už dali tri ampulky kyseliny hyalurónovej do pier, čo sú 3 mililitre, a ešte chcela štvrtú. Keď prišla, vošli pery, potom dlho-dlho nič a potom pacientka. A jej sa to stále zdalo malé.

Pribúda mužská klientela? Prídu sami, alebo ich doženú dvadsaťročné frajerky?

MUDr. Šrámeková: (smiech) Prídu sami, lebo ich dohnali dvadsaťročné frajerky. Žartujem. Najčastejšie riešime rozšírené cievky a radi si dajú pichnúť aj botulotoxín.

Kto znáša horšie starnutie, muži alebo ženy?

MUDr. Šrámeková: Ženy. Bohužiaľ, my starneme rýchlejšie.

O PENIAZOCH A BUDÚCNOSTI BEZ VRÁSOK

Čo je v súčasnosti najžiadanejší zákrok?

MUDr. Šrámeková: Fotoomladzovanie, kyselina hyalurónová a botulotoxín.

MUDr. Brozmanová: Teraz sa pridáva už aj frakčný CO2 laser.

Je naozaj lepší ako klasický laser?

MUDr. Brozmanová: Jednoznačne. Dá sa korigovať hĺbka odparenia aj prehriatia. Výhodou je krátky čas hojenia. Pri tom klasickom sa zbrúsila celá pokožka, keď sa hojila, mokvala a hrozili rôzne komplikácie. Toto je revolučné a stačí prísť len raz. Pri tomto zákroku sa cielene žiaduco tepelne poškodí koža, pričom vznikajú tzv. mostíky neporušenej kože, z ktorej potom vychádzajú reparačné procesy. Žena je za týždeň kompletne zahojená. Riešime ním omladenie pleti, nerovnosti, jazvičky, určité druhy pigmentácií a je to celosvetová jednotka na trhu.

Musí to byť strašne drahé, udržiavať si technické prvenstvo.

MUDr. Šrámeková: Našou filozofi ou je kvalita, preto kupujeme len „mercedesy“ na trhu. Viete, môžete si kúpiť laser alebo IPL-ko za 3 a pol milióna, ale aj za 1 a pol milióna korún.

Najkvalitnejšou technikou dosahujeme najlepšie výsledky. Okrem toho sú to len počítače, ktoré budú za tri roky zastarané, a ak chceme ponúknuť to najlepšie, musíme opäť zainvestovať. Radšej sa vzdám mramorovej dlažby v čakárni, ale strojové vybavenie musí byť špičkové.

Je pravda, že tuk odsatý pri liposukcii sa dá ešte použiť?

MUDr. Šrámeková: Dá sa, pri lipofi llingu, to je vyplnenie vrások, záhybov a preliačin vlastným tukom.

Veď to znie geniálne! Schudnem a ešte odídem aj bez vrások!

MUDr. Šrámeková: Nie je to až také geniálne, sama som to absolvovala. Je pravda, že keď mi vyplnili moje prepadnuté dolné viečka, mala som to úplne fantastické. No po dvoch mesiacoch sa mi ten tuk kompletne vstrebal. U niekoho môže držať, u niekoho nie. Teraz som sa učila vo Francúzsku metódu pichania podkožných implantátov na báze kyseliny hyalurónovej na vytvorenie objemu tváre. Dnes už nejde len o výplň jednotlivých vrások. Na tvár sa treba pozrieť ako na celok, lebo jej mladosť je v oblinách. Takže momentálne mám pod svalom dolného viečka pichnutú kyselinu hyalurónovú a to bude držať určite.

S RAKÚSKYM PROFESOROM O KRÁSE SLOVENIEK

Prof. Dr. Edvin Turkof, PhD., je kapacita plastickej chirurgie v celosvetovom meradle. Špecializuje sa na estetickú a rekonštrukčnú mikrochirurgiu, je vedúcim expertom na plastické operácie nosa a niektoré zákroky nevykonáva v Rakúsku okrem neho žiadny lekár.

Čo je dôvodom vašej dnešnej návštevy v Bratislave?

Jeden z mojich starých dobrých priateľov MUDr. Minarovjech ma pozval, lebo na základe môjho odporúčania kúpil jeden z najlepších liposukčných prístrojov a ja som asistoval pri operácii jeho prvého pacienta.

Aký je rozdiel medzi touto a starou metódou?

Staršia bola bolestivá a neodsávali sme čistý tuk. Teraz ide len čistý tuk, pracujeme rýchlejšie, je to pre pacienta neporovnateľne príjemnejšie, pričom dokážeme odsávať tuk aj z častí tela, kde to predtým nebolo možné. Pacient nemá podliatiny, opuchy, výsledok je vynikajúci a vracia sa naspäť do práce veľmi rýchlo.

Ste plastickým chirurgom vo Viedni. Máte veľa klientov?

Áno, našťastie... (smiech) 80 percent je žien.

Majú rakúske ženy rovnaké estetické problémy ako Slovenky?

Nie! Máme nepomerne viac klientely na liposukciu, pretože Slovenky sú omnoho štíhlejšie a podľa toho, čo som zatiaľ videl, aj naozaj krásne ženy.

MUDR. MINAROVJECH: KÁVIČKA MEDZI DVOMA OPERÁCIAMI

Ako ste spokojný s výsledkom nového prístroja?

Táto metóda je fantastická, lebo je omnoho šetrnejšia. Som veľmi rád, pretože sme jediní na Slovensku, kto tento prístroj má. Na Slovensku už je tumescentná vibračná liposukcia, ale tento prístroj má navyše ten 3D efekt. Kanyla sa vďaka unikátnemu trojitému pohybu dokáže vyhnúť štruktúram, ktoré nemajú byť zranené, čiže nervy a cievy. Do tej fľaše ide čistý tuk bez krvi.

Plastickí chirurgovia bývajú známi špecialisti na niečo konkrétne. K tomu choď na nos, k tomu na prsia... Čo si myslíte, čo hovoria o vás?

No, povedzte mi.

Prsia.

Asi to bude tak... (smiech)

Čo je nové v implantátovom biznise?

Firmy stále pracujú na zlepšení gélu, ale aj na obaloch, prichádzajú nové tvary od významných výrobcov a napríklad teraz sú na trhu implantáty, ktoré nám pomáhajú riešiť asymetriu prsníkov. Keď sú tie prsníky rozdielne veľké, teraz dokážeme priamo v pacientke uberať aj pridávať a je možné meniť aj tvar.

A čo veľkosť?

Ja tvrdím, že veľké implantáty môžu robiť veľké problémy. Dobre urobené zväčšenie je také, keď si poviete: Pekné prsia, to má svoje, alebo má silikóny?

Šialenstvo vyvolala správa o ambulantnom zväčšení prsníkov, kde sa nedáva žiadny implantát, len sa priamo vstrekuje látka.

Áno, idem sa na to pozrieť do Švédska. Je to látka podobná tomu, čo sa pichá do pier. Určite to bude mať podľa mňa indikáciu, teda to nebude možné urobiť na každom prsníku. Je veľa pacientok, ktoré sa operácie boja, a pre ne by to mohlo byť riešenie, ale je to vraj drahšie ako klasická augmentácia, a čo je najhoršie, trvácnosť je len približne jeden rok. Uvidíme, ako sa to uchytí.

Je pre vás ťažké odmietnuť klienta?

To sa stáva často. Požiadavky sú často nesplniteľné, alebo pacientka má vysnívaný ideál, ktorý sa nedá dosiahnuť. Napríklad aj tvary prsníkov. Keď nie je východiskový stav ideálny, ani tie nové prsníky nikdy nebudú WAW. Budú zväčšené, ale ako sa hovorí, nikdy nebudú mať ten chrumkavý tvar. Preto je veľmi dôležitá konzultácia pred operáciou, aby pacienti presne vedeli, do čoho idú.

Čo vás pracovne posúva dopredu?

Nerád prešľapujem na jednom mieste. Chodím na rôzne školenia a kongresy a vôbec sa nehanbím, že som tam niekedy najstarší.

A vy keď sa pozriete na ženu, hneď vidíte, koľko bije?

Z toho bola moja manželka zo začiatku dosť nešťastná... (smiech) Vždy keď sme niekde boli, tak som jej pošuškal, pozri, to sú moje prsia, tá má urobený nos... To vám nedá. Je to moje zamestnanie.


1. laserové a dermatokozmetické centrum si jednotku vo svojom názve rozhodne zaslúži. Vzniklo v roku 1998 ako prvé neštátne medicínske centrum, ktoré ponúklo klientom riešenie kozmetických chýb a prejavov starnutia pokožky pomocou intenzívneho pulzného svetla a lasera. Dnes patrí k technicky najlepšie vybaveným zariadeniam svojho druhu a pravidelne každý rok uvádza na Slovensku svetovú novinku v oblasti moderných medicínsko-estetických zákrokov. MUDr. Šrámeková je priekopníčkou estetickej dermatológie na Slovensku a od roku 1990 absolvovala množstvo zahraničných školení a stáží. Ako prvá priniesla na Slovensko chemický peeling pomocou alfa hydroxykyselín, začala pracovať s IPL, čiže intenzívnym pulzným svetlom, s fotoomladzovaním, prvá použila počítače, ktoré pri zákroku spájali IPL s rádiofrekvenčnou energiou, alebo laser v tejto kombinácii a ako prvá začala aj s mezoterapiou a jetpeelom. Kliknite na www.ldc.sk.Autor: Timea Keresztényiová

Diskusia  ()

Video

Diskusia
#evahriesnedobra