×
#Ľudia

Dcéra Saši Orviskej poriadne vyrástla: Waw, aha, aká je z nej krásna tínedžerka

14.1. 20:39 Roky sa s ňou spája povesť tvrdej priebojnej dračice, no Saša Orviská je v súkromí nežnou milujúcou dvojnásobnou mamičkou. Z jej dcérky Viki je dnes krásna tínedžerka.

Ako tak pozerám na fotky, z tvojej dcérky je už poriadna veľkáčka. Kedy si si začala uvedomovať, že už to nie je to moje malé dievčatko?
Mám také dva momenty. Keď ma prerástla a potom chvíľku po tom, ako sa narodil Jonatan. Neviem, či je to tým, že som zrazu mala v bezprostrednej blízkosti menšieho človeka, ako bola dovtedy ona alebo mi proste zo dňa na deň dospela a stala sa z nej žena.
Ste si s Viki povahovo podobné? Je to taká tvoja miniverzia?
Je aj nie je. Povedala by som, že je dokonalý mix mňa a Martina a to ju robí úplne jedinečnou, inou, ako sme my dvaja. Je to osobnosť, od ktorej sa obaja veľa učíme. Na druhej strane však vidím, ako veľmi vedia deti kopírovať správanie dospelých: mimika, pohyby, reč... Rada pozorujem svoje deti a niekedy sa na tom zasmejem, aký náš obraz sú.
Chodí už za tebou po rady o mejkape a obliekaní?
Ja sa v súkromí nelíčim a ona sa mejkapu venovala už tuším od jedenástich. V tomto ma dávno preskočila. Ona síce skúšala a dokázala si na tvár nalíčiť naozaj neskutočné veci, ale tiež má rada prirodzenosť. Tak predsa, tu môžem povedať, že je po mne. A obliekanie? Odkedy dorástla, už sa ma ani nepýta, čo si môže požičať. Mám pocit, že už nemám v skrini nič, lebo vždy všetko nájdem u nej.

Saša Orviská
Zdroj: EVA, priestory: Hotel Devín

Je z nej čerstvá tínedžerka. Ťažká puberta? Už si bola aj za trápnu?
Nie, toto si u nás nejdeme, ale samozrejme, výkyvy nálad poznáme. Od malinka však sme kamošky a aj keď to občas zaškrípe aj medzi nami, takéto slovíčka v slovníku nemáme. Máme dospelejšie výmeny názorov a Viki ma veľmi rešpektuje. Ja ju rovnako, aj keď sa niekedy tvárim trošku prísnejšie.
Riešite už aj frajerov?
Haha, no, toto je skôr otázka na Viki, ale frajera nemá. Riešime celkovo všetkých ľudí, s ktorými sa stretáva: priateľov, spolužiakov, učiteľov. Riešime spolu vlastne všetko.
Dnes sa veľa hovorí o tom, akí sú tí dnešní mladí. Vidíš aj ty nejaký zásadný rozdiel v tom, ako sme vyrastali my a ako oni?
Ak mám hodnotiť moje obdobie dospievania a rovnaké obdobie mojej dcéry, tak áno, vidím zásadné rozdiely. Ja som sa narodila v Bratislave a bolo to tu oveľa divokejšie a my ako mládež sme boli tiež dosť divokí. Zdá sa mi, že partia, ktorú má momentálne Viki, je mentálne oveľa dospelejšia. Majú väčší rozhľad, možnosti. Treba ich len správne nasmerovať.
Ako by si sa ako mama opísala?
Raz mi Viki povedala v aute krásnu vetu. Mami, ľúbim ťa za to, aká si, lebo si na jednej strane najprísnejšia mama na svete, ale na tej druhej si moja najlepšia kamarátka. To ma asi vystihuje ako matku najviac.
K sestričke pred pár rokmi pribudol aj braček. Ako malého od začiatku Viki vnímala? Ako spolu vychádzajú?
Nielen brat, ale aj nevlastná sestra a takmer naraz. Asi to bol šok, aj keď sa najskôr zdalo, že to také nebude. Predsa len, 14 rokov jedináčik a zrazu bum. Viki je super a vraj by to nikdy nemenila. Je medzi nimi taký veľký vekový rozdiel, že je proste veľká sestra.
Je to naozaj ako vychovávať dvoch jedináčikov? 
Je to presne tak! Aj ja ako matka som už všetko zabudla a musela si každú vec pripomínať, pýtať sa kamošiek. Ja som si absolútne nevedela spomenúť, aké to je, keď prestanete dojčiť a musíte počas noci zarábať mlieko a radšej by som si veru ani nespomenula.
Malo to však asi aj výhody. Vyhli ste sa napríklad žiarleniu? Pomáhala vám Viki s malým?
Často sa stretávam s tým, že mi veľa ľudí hovorí: Vau, veď to máš super, dcéra ti pomáha. Ale fakt je, že dcéra príde domov zo školy o 17.00, chce vám povedať zážitky, do toho Jonatan skáče zo sedačky rybičku, preruším ju, utekám ho zdvíhať, povie ďalšiu vetu, on visí na lustri, medzitým začne ďalšiu tému a Jonatanovi už trčia len nohy z práčky. Nie je to jednoduché. Potrebujú vás obaja. Aj dospievajúci tínedžer, aj to malé škvŕňa a je ťažké spravodlivo rozvrhnúť. Viki nežiarli, ale určite by si zaslúžila viac pozornosti. Malé deti by išli na rovnakej vlne. Vidím to na príklade s malou Zunkou a Jonatanom.
Sama máš mladšiu sestru aj brata. Ako ste spolu vychádzali a vychádzate?
Milujem ich. Tiež by som nemenila. Sú to moji súrodenci.
Mala si možnosť vyskúšať si oba svety, chlapčeka, aj dievčatko. Aké najväčšie rozdiely vnímaš?
Neviem, či je to dievčatko a chlapec, alebo skôr to, že Viki som mala ako 20-ročná a Jonatana skoro ako 40-ročná. Ale áno, sú to dva svety. Mám jednu úžasnú parťáčku a moju najlepšiu kamošku a jedného pozorného tulkáčika, ktorý ma hneď, ako otvorí oči, vybozkáva. Čo viac si môžem priať? FOTO DCÉRKY VIKI NÁJDETE TU!