Ilustračné foto.
Foto: IKEA
#Lifestyle

Vytvorte si doma svoju oázu pokoja

Ilustračné foto.
Foto: IKEA
#Lifestyle

Vytvorte si doma svoju oázu pokoja

25.5. 0:01 Spisovateľ Heinrich Seidel raz povedal: „Nemáme domov hľadať, ale domov vytvárať.“ V dnešnej rýchlej dobe plnej presunov a naháňania sa, zdá sa toto tvrdenie stále aktuálnejšie. Mať miesto, kde sme sami sebou so všetkým, čo máme radi, je mimoriadne dôležité.

K naplneniu absolútnej pohody ale potrebujeme svoje súkromie. Podľa najnovšej globálnej IKEA Správy o živote v domácnosti ho, žiaľ, nemáme dosť. Pritom, keď hovoríme o našej domovine, približne 45% Slovákov sa cíti frustrovane, ak sa im nedarí dosiahnuť takú mieru súkromia, ktorú potrebujú. Ukážeme si preto pár inšpiratívnych tipov ako na to.

Uznávame, že v byte či dome plnom ďalších členov domácnosti, je náročné nájsť si miesto iba pre seba, kde môžeme byť nerušene so svojimi myšlienkami alebo sa, jednoducho, venovať svojim koníčkom. No ako sa vraví, všetko sa dá, keď sa chce. Nežiada si to náročné dizajnérske riešenia, ani veľké finančné investície. Stačí nápad a odhodlanie a kútik iba pre vás sa stane súčasťou vašej domácnosti. Potom už len stačí zadovážiť si ceduľku s nápisom „nerušiť“.

Doma je plno? Presuňte sa na balkón

Vytvorte si doma svoju súkromnú zelenú oázu. Dobrou a šikovnou voľbou sú kontajnerové záhrady, ktoré prinieú viac zelene na malý balkón alebo terasu. Skombinujte voňavé rastliny, bylinky a ak bývate v meste, zvoľte niekoľko väčších rastlín, ktoré vytvoria tieň a pocit súkromia. Dobre poslúžia aj popínavé rastliny, z ktorých si môžete spraviť vlastnú živú stenu.

Ukryť sa pred zvedavými pohľadmi susedov vám pomôžu aj textílie v rôznych podobách, ako slnečník, roleta, vzdušný záves či moskytiera, ktorá vás zároveň ochráni aj pred dotieravým hmyzom. Správnu večernú atmosféru zase vytvoria solárne LED osvetlenie. Skombinujte LED sviečky, zaveste svetelné reťaze, ktoré priestor rozžiaria a pokiaľ vám to priestor dovolí, nezabudnite aj na veľké dekoratívne lampáše všade, kde potrebujete viac svetla. Počas dňa sa nabíjajú na slnku a po zotmení priestor rozjasnia. Vytvoríte si tak vďaka nim útulný kútik na sedenie, čítanie, počúvanie hudby či rannú kávičku.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: IKEA

Kútik plný pohody

Recept naň je veľmi jednoduchý. Je vedecky dokázané, že zeleň má na organizmus blahodarné účinky. Stačí zopár rastlín, ale čím viac ich bude, tým lepšie. Umiestnite svoje obľúbené sedenie vedľa okna, okolo poukladajte rastliny, pridajte lampu, príručný stolík a mäkké textílie. Svetlých a slnečných miest často v domácnosti nie je veľa. Ak také nájdete, využite ho po celej výške. Štíhla polica vám pomôže využiť priestor bez toho, aby obmedzila výhľad.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: IKEA

Obklopenými vecami, ktoré milujeme

Kútik, ktorý patrí iba nám, môže byť pokojne veľmi malý, no na atmosfére mu výrazne dodajú osobné veci, ktoré pre nás majú výpovednú hodnotu. Mnohí y nás niečo zbierajú alebo uchovávajú spomienkové predmety. To všetko sa môže stať súčasťou vášho kútika. Použite jasné a výrazné farby alebo sa zamerajte na jednu tému. Ak máte viacero predmetov s rovnakým motívom, nemusia byť jednotlivé predmety dokonalé. Dôležitý je celkový dojem. Množstvo podobných vecí vytvára zaujímavý dojem a ozvláštni vzhľad domácnosti.

Vystavené predmety krásne vyniknú v priehľadných skrinkách a policiach. Ak radi zbierate krehké veci, ako napríklad mušle, alebo drobné veci ako perly a koráliky, vyskúšajte sklenené nádoby. Veľké množstvo vecí bude pôsobiť atraktívne a ešte znásobí ich hodnotu. Špeciálne predmety uložte pod sklenený kryt, ktorý upúta pozornosť a ochráni vystavené veci pred prachom.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: IKEA
Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: IKEA
autor:  PR článok

Video

Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.

#evahriesnedobra