Foto: Pexels
#Lifestyle

Vyskúšajte aromaterapiu – uvoľní vás a zbaví stresu

14.9. 2022 11:32 Už sa vám niekedy stalo, že ste sa natierali opaľovacím krémom a jeho vôňa vás automaticky transportovala na rodinnú dovolenku pri mori? Vône v nás vedia prebudiť pocity a spomienky na obľúbené miesta a ľudí oveľa rýchlejšie ako zvuk či obraz. Je to preto, lebo čuchové receptory sú priamo napojené na centrum v mozgu, ktoré spracováva emócie.

Aromaterapia využíva silu čuchu a jeho prepojenie s emóciami na liečbu a prevenciu rôznych ochorení. Pomocou esenciálnych olejov pomáha ľuďom navodiť stav emocionálneho aj fyzického uvoľnenia. Prečítajte si viac o aromaterapii, ako ju využiť aj u vás doma a aké benefity z nej môžete čerpať.

Esenciálne oleje pomáhajú navodiť stav uvoľnenia
Zdroj: Pexels

Čo je to aromaterapia?

Aromaterapia je holistický typ liečby, ktorý využíva prírodné výťažky z rastlín na zlepšenie fyzického stavu a psychickej pohody. Nazýva sa aj terapia esenciálnymi olejmi, keďže sa v rámci nej používajú v rôznych formách práve tie.

Oficiálne sa pojem aromaterapia objavila až v dvadsiatom storočí vďaka francúzskemu chemikovi menom René-Maurice Gattefossé. Ten objavil liečivé účinky levandule pri popáleninách a neskôr napísal knihu, v ktorej popísal využitie esenciálnych olejov v medicíne.

Aromaterapiu však hojne využívali rôzne kultúry naprieč históriou. Už v starom Egypte, Číne a Indii pridávali časti z aromatických rastlín do olejov, balzamov a mastí. Aj Hippokrates, otec modernej medicíny, odporúčal, aby sa pacientom dali do izieb tlejúce voňavé byliny. Tvrdil tiež, že aromatické kúpele a masáže sú cestou k zdraviu. 

Po dlhom dni oceníte účinky éterických olejov
Zdroj: Pexels

Esenciálne oleje a ako ich použiť

Esenciálne alebo éterické oleje sú prchavé prírodné aromatické zložky, ktoré sa získavajú prevažne destilovaním listov, stoniek, kvetov, či kôry. Dajú sa však získať aj lisovaním a lúhovaním v rozpúšťadle, napríklad v alkohole.

Dva najčastejšie spôsoby využitia aromaterapie sú inhalovanie a aplikácia na telo – obomi sa oleje dobre vstrebávajú do krvného obehu. Svoje obľúbené vône môžete uvoľniť do vzduchu pomocou difuzérov či sprejov. Hojne sa tieto látky využívajú aj v kozmetických prípravkoch, ktoré je možné aplikovať priamo na pokožku. Po dlhom dni oceníte účinky éterických olejov pri masáži alebo uvoľňujúcom kúpeli. A skvelou alternatívnou je napríklad aj nakvapkanie oleja na obliečky či vankúše, čo vás pred spaním dokonale zrelaxuje.

Silan Aromatherapy

Preneste aromaterapiu aj do každodennej činnosti akou je pranie bielizne. Prebuďte svoje zmysly podmanivou vôňou aviváže Silan z radu Aromatherapy. Nová receptúra s esenciálnymi olejmi vás uvoľní a zároveň nabudí vaše telo i myseľ. Vyskúšajte relaxačnú Magic Magnolia,  Fascinating Frangipani s kvetnatou vôňou plumérie, či exotické novinky Fascinating Jungle a Relaxing Maledives. S avivážami značky Silan ostáva bielizeň jemná a dlhodobo svieža. Svoju obľúbenú vôňu si tak môžete nosiť so sebou 24 hodín denne, 7 dní v týždni. S jedinečnou technológiou udržateľného parfumu a obsahom 97 % biologicky odbúrateľných zložiek* je Silan aviváž tiež šetrná k životnému prostrediu.

* Vzťahuje sa k organickým zložkám podľa OECD 301/302

Silan Aromatherapy
Zdroj: Henkel

Pri esenciálnych olejoch je však dôležitá opatrnosť. Aj prírodné látky vedia byť vysoko koncentrované a väčšie množstvo dokáže podráždiť sliznice a spôsobiť chemické popáleniny či iné zdravotné problémy. Netreba to preto preháňať. Do difuzérov teda stačí pridať len pár kvapiek na to, aby ste plne využili benefity. Nikdy si tiež nedávajte na pokožku čistý esenciálny olej –  je dôležité ho zriediť v inom, neutrálnom rastlinnom oleji. Ak si nedôverujete v dávkovaní, vždy môžete staviť na už hotové zriedené výrobky.

Aké benefity prináša aromaterapia?

Arómy z rastlín stimulujú receptory v nose, ktoré posielajú vzruchy cez nervový systém rovno do limbického systému – emočného centra mozgu. Aromaterapia nám tak dokáže zlepšiť náladu, pozitívne vplývať na emócie a pomôcť zbaviť sa stresu a úzkostí.

Terapia vôňou tiež dokáže pomôcť ľuďom trpiacim chronickými ochoreniami zvládať symptómy. Podľa štúdií dokázali éterické oleje zlepšiť pacientom s demenciou kvalitu života, či tlmiť bolesť spojenú s osteoartrózou. V kozmetike vedia zase pomôcť pacientom trpiacim atopickými ochoreniami kože, napríklad ekzémom.

Inhalovanie esenciálnych olejov dokáže mať pozitívne benefity
Zdroj: Pexels

Inhalovanie esenciálnych olejov dokáže mať pozitívne benefity aj na respiračný systém, teda dutiny, hrdlo a hrudník. Mnohé oleje majú antibakteriálny alebo antivirotický účinok a vedia bojovať proti zápalu a alergiám. Okrem toho vám dokážu pomôcť s bežnými bolesťami hlavy, nespavosťou a nabudením imunity. Treba si len vybrať tú správnu vôňu.

autor:  PR článok

Video