#Lifestyle

Vitajte v animačnom tíme!

#Lifestyle

Vitajte v animačnom tíme!

11.6. 2009 12:00 Nie ste hanblivá, viete sa odviazať, máte pohybové schopnosti, chuť pracovať s ľuďmi a milý úsmev na tvári za každých okolností?

Práca v animačnom tíme vám zaručí nezabudnuteľné leto.

Z tanečníc animátorky v Grécku

Všetko sa to začalo približne pred štyrmi rokmi. Manažérovi nášho tanečného súboru zavolali dvaja páni z istej agentúry. Hľadali tanečníkov na letnú sezónu do gréckych hotelov, ktorí by boli schopní odtancovať tanečnú šou a zároveň pracovať v animačnom tíme. A tak o niekoľko mesiacov neskôr štyri osemnásťročné slečny pristáli na asi jednej z najmenších pristávacích plôch v Európe, na ostrove Korfu. Vidinu krásneho leta sprevádzanú Egejským morom, slniečkom, zábavou a nadšenými pokrikmi „Jasu kukla“ nemohlo v tej chvíli nič pokaziť. Nikdy nezabudnem, ako nás domáci taxikári, výrazne potešení prítomnosťou Sloveniek, naložili do čiernych mercedesov s koženými sedadlami a ja som sa tešila na pravý grécky šalát. Vôbec ma netrápilo, že v skutočnosti by nás mohli predať do Albánska, ktoré bolo od ostrova vzdialené len niekoľko kilometrov loďou. Po príchode na recepciu luxusného 4* hotela Regency Beach, ktorého veľkosť a krása nám vyrazili dych, sa nám predstavil sexi Tunisan, opálený a oblečený v bielom – náš šéf (alebo lepšie povedané „teamleader“) a šou sa mohla začať.

Krutá realita

Dalo by sa povedať, že sme presne nevedeli, do čoho ideme. Otázky typu Koľkými jazykmi rozprávaš, dokážeš precvičovať water gym, aerobik, strečing, dance lesson alebo pripraviť indiánsky deň pre 30 detí rôznych národností? ani trochu nezodpovedali našej predstave, že cez deň postrážime detičky, ako sme to videli niekde v nákupnom centre, a večer si odtancujeme svoju šou. Teamleader nám však veľmi rýchlo a jasne vysvetlil, čo je náplňou našej práce. Tiež sme sa dozvedeli, že nesmieme nosiť slnečné okuliare, lebo je to neslušné voči hosťom, ani tzv. flip-flopové topánky, iba športovú obuv so žltými ponožkami, ktoré ladili k uniforme. Animačný program bol podľa neho v podstate „jednoduchý“. V zmluve bol uvedený pracovný čas od 8 do 10 hodín, ktorý sa delil na denné (športové, spoločenské, tanečné aktivity a detský klub, v niektorých hoteloch aj klub pre tínedžerov) a večerné animácie (klubový tanec, minidisco, showtime, nočná diskotéka, karaoke). V skutočnosti animátori pracujú oveľa dlhšie, ako majú napísané v zmluve. Nezahŕňa totiž tréningy, prípravu výzdoby, ranné schôdze a mnohé iné povinnosti. Pravdupovediac po oboznámení sa s harmonogramom sme mali chuť otočiť sa a nasadnúť na prvé lietadlo, smer Slovensko. A už ani nehovorím, ako mi kleslo sebavedomie, keď som prišla na to, že na strednej škole som mohla byť akokoľvek dobrá v angličtine a vo francúzštine, ale v praxi som nerozumela jedinej súvislej vete. V priebehu dvoch týždňov sme sa naučili všetko a dodnes budeme spomínať na nášho prvého teamleadera ako na dobrú školu do života. Zo začiatku sme mali najväčší problém odhodiť všetky zábrany. Ale po čase to už bolo také prirodzené, že nám nepadlo zaťažko otravovať ľudí dovtedy, kým si s nami nešli zacvičiť, zatancovať alebo zaspievať karaoke. Ak ste animátor, viete, že hoteloví hostia vás buď budú neznášať a rozmyslia si, či ešte niekedy prídu do hotela s animačným tímom, alebo priam milovať a brať ako člena rodiny. Našťastie druhý prípad bol oveľa bežnejší. Dokonca prišli aj ponuky na sobáš...

Iný hotel, iný mrav

O dva roky neskôr sme s kamarátkou Denisou strávili leto v animačnom tíme v Španielsku. Presnejšie na Costa Dorrade, v mestečku Salou, ktoré bolo centrom anglickej a holandskej zábavy. Angličania boli všade naokolo a tvorili 85 % klientely v hoteloch, čo bola pre animátorov výhoda. Anglickí hostia sú totiž zábavní (často pod vplyvom veľkého množstva alkoholu) a schopní zúčastniť sa na všetkých šialených animáciách. Práca v hoteli Calypso bola úplne o niečom inom ako tá na Korfu. Hotel mal síce menej hviezdičiek, ale animátori pracovali dvakrát viac. Celá jeho povesť bola založená na veľkých večerných programoch v podobe najobľúbenejších muzikálov. Dlhoroční hostia prichádzajú na prázdniny každý rok v tom istom období a dokážu si večer čo večer sadnúť k svojmu obľúbenému stolu a pozrieť si tanečnú šou. Milovala som, keď sme si mohli zahrať všetky známe úlohy z muzikálov od Baby z Dirty Dancingu, Sophie v Mamma Mii po Sandy z Pomády, alebo si obliecť nádherné kostýmy a na niekoľko minút sa ocitnúť v koži kabaretnej tanečnice z Moulin Rouge a Chicaga.

Do tretice všetko dobré

Po lete v Španielsku sme boli rozhodnuté sa k animátorstvu nevrátiť. Nakoniec sme však s Denisou začali pracovať ako animátorky v luxusnom 5* hoteli Rhodos Palace na ostrove Rodos. Teamleader, ako inak, Tunisan, šesť Sloveniek v animačnom tíme a chronický alkoholik v podobe ruského choreografa bola veľmi zaujímavá kombinácia. Vďaka nej sme zažili leto plné zábavy, nezabudnuteľných zážitkov a nenáročnej práce. Rhodos Palace mal špecifi ckú klientelu bohatých hostí v podobe izraelských podnikateľov, anglických vojakov a námorníkov, inteligentných Francúzov a gréckych prominentov. V hoteli sa vystriedali známi grécki politici, módni dizajnéri či návrhári a veľké množstvo populárnych televíznych a speváckych tvárí ako Mixalis Xatzigiannis a Helena Paparizou. Nikdy nezabudnem na veľkú narodeninovú párty majiteľa hotela, kde som sa rozprávala s bývalým gréckym ministrom o jeho návšteve na Slovensku. Odlišný typ hostí pre nás znamenal voľnejší spôsob práce, viac voľného času, opaľovania, plávania v mori a nočného života v gréckych kluboch.

S ČÍM TREBA POČÍTAŤ

Nepredvídateľná náladovosť tuniských teamleaderov (nezmyselné návaly zlosti v arabskom jazyku, ktorým neporozumiete).

Malí klamári v podobe detí z detského klubu (všetci vždy budú tvrdiť, že vedia výborne plávať, no rátajte s tým, že keď skočia do bazéna, polovicu z nich budete zachraňovať pred utopením).

Psychické preťaženie prejavujúce sa nočnou námesačnosťou (precvičovanie si choreografi í v spánku a výkriky ako „Volley ball!... let´s go everybody, don´t be shy...make people crazy“, ktoré vždy vystrašia vašich spolubývajúcich uprostred spánku).

Sexuálne narážky zo strany manželov, žiarlivé pohľady zo strany manželiek a naopak.

Umelý americký úsmev, ktorý máte na tvári od rána do večera, a následný problém jeho odstránenia aj niekoľko mesiacov po návrate na Slovensko.

P. S.: Za jedno leto práce v animačnom tíme si určite nezarobíte na auto alebo cestu okolo sveta.

VÝHODY SPOJENÉ S PRÁCOU ANIMÁTOROV

Bezplatné ubytovanie (zažili sme malý bytík so švábom domácim, ale aj dvojpodlažný apartmán s bazénom, ktorý upratovali hotelové upratovačky).

Stravovanie zadarmo (animátori zvyčajne raňajkujú, obedujú a večerajú v reštaurácii spoločne s hotelovými hosťami).

Nápoje grátis (niekedy aj alkoholické drinky). Prirodzene opálená pokožka, ktorej hnedý nádych vydrží aj cez zimu.

Veľké množstvo kontaktov, ktoré využijete počas výletu do Londýna, Paríža alebo Izraela, keď sa ubytujete v dome rodiny, ktorá si vás v lete obľúbila.

Najlepší jazykový kurz zadarmo. Naučíte sa lepšie komunikovať a vychádzať s ľuďmi, precvičíte si trpezlivosť, pevnú vôľu a pud sebazáchovy.

Neskutočné výhody a zľavy, ktoré sú pre animátorov k dispozícii, pretože sa starajú o zábavu hostí, ktorí sú základným príjmom celej turistickej oblasti (voľné vstupy do diskotékových klubov, zľavy v autopožičovniach, akvaparkoch, supermarketoch, baroch).

A na záver: Spomienky, zážitky, priatelia, vtipné príhody a fotografi e, na ktoré nikdy nezabudnete. A dokonca s odstupom času sa aj na tie zlé skúsenosti budete pozerať s úsmevom.

Video

Diskusia
#evahriesnedobra